Dünyayı Etkisi Altına Alan Ülke: İngiltere

İngiltere, Birleşik Krallık'ı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezî olanıdır. Britanya adası üzerinde yer alan İngiltere, doğuda Kuzey Denizi güneyde ise İngiliz Kanalı ile kıta Avrupası’ndan ayrılır. Ülke, Britanya adasının orta ve güney kısımlarını kaplar.

Dünyayı Etkisi Altına Alan Ülke: İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. İngiltere’de ve tüm Birleşik Krallık’ta mülki idare sistemi karmaşıktır. Yerel yönetimlerde tek bir yapı yoktur.

Dünyanın En Güçlü Ekonomilerinden Biri

İngiltere dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Karma pazar ekonomisinin hâkim olduğu ülkede serbest pazar prensiplerinin de yer yer uygulanması söz konusudur. İngiltere, Birleşik Krallık’ın da önemli bir ekonomisidir. Birleşik Krallık, kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla itibariyle dünyanın en güçlü 18’inci ülkesidir. İngiltere’de para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılır.

Kültür, Sanat ve Mimari İçiçe

Lulworth Kalesi önemli tarih yapılarından biridir. Bu kaleye, avcı konutu olarak yapılmasından dolayı sahte kale de denir. Kale üç katlı olup iki kuleye sahiptir. Turistler tarafından en çok tercih edilen noktalardan biridir. Ayrı bir atmosfer sunan Bodiam Kalesi ise 1385 yılında yapılmış olup günümüze kadar sağlamlığını korumuştur. Bu kaleyi gezerken tatlı su balıkları ve ortaçağ kıyafetleri giyen halk ile karşılaşabilir. Kalenin en yüksek noktasına çıktığınızda ise sizi Rother Vadisi muhteşem manzarası ile karşılar.

Victoria ve Albert Müzesi kentin en çok gezilen yerleri arasındadır. Dünyanın en geniş süsleme sanatlarını içinde barındıran müze el işçiliği ile görenleri şaşırtır. Müze 4,5 milyon nesneye ev sahipliği yapar. Müze tarihi 1852 yıllarına dayanır. Thames Nehri üzerine kurulu olan Tower Bridge 1894 yılında kullanıma açıldı. Baskül köprü türünün en popüler olanlarındandır ve her sene burayı ziyaret edenlere güzel pozlar bırakır. St Paul Katedrali Londra’da bulunan Anglikan katedralidir. Aynı zamanda Londra Piskoposu’nun da merkezidir. 1708’de açılmış olan Katedral popülerliğini günümüze kadar korumuştur.

İngilizler Nezaketi ve Görgü Kurallarını Önemserler

İngilterelilerin mizacı mesafelidir. Nezaketi ve görgü kurallarını oldukça önemserler. İngiltere’de kuyrukta bekleme görgüsü de önemlidir. Düzgün sıra oluşturup sakince beklemek, müzeye girerken ya da otobüse binerken bile beklenen bir davranıştır. İngiltere’de trafik soldan akar.

COMMENTS