Hayallerin Özgürlüğe Kavuştuğu Kıta: Amerika

Atlas Okyanusu’ndan Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğinde bir alanı kapsayan Amerika Birleşik Devletleri, Amerika kıtasında yer alıyor.

Hayallerin Özgürlüğe Kavuştuğu Kıta: Amerika

Atlas Okyanusu’ndan Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğinde bir alanı kapsayan Amerika Birleşik Devletleri, Amerika kıtasında yer alıyor. Dünyanın, toprak olarak en büyük ülkeleri arasında yer alan ABD, 9,8 milyon kilometre yüz ölçümüyle haritada geniş bir yer kaplıyor.

Çok sayıda kültürü de içinde barındıran ülke, Çin ve Hindistan’ın ardından dünyanın en kalabalık nüfusunu oluşturuyor.

Dünyanın en popüler güç destinasyonu olan Amerika, 50 eyaletten ve bir federal bölgeden oluşan federal anayasal cumhuriyettir. Amerika federal bölgesi ise Washington DC’dir. Eyaletlerin 48’i bir arada, diğer ikisi ise Hawaii Adaları ve Alaska’dan oluşuyor. Eyaletlerin, kendi yasalarını yapma ve yönetme hakları vardır.

Turizm ve yer altı kaynakları ekonomiyi güçlü tutuyor

Dünyanın en büyük ticaretini gerçekleştiren ülke konumunda olan ABD, önemli limanlara sahiplik ediyor. Ülkede turizm, ekonomik açıdan büyük bir yer tutuyor. New York, Los Angeles, Miami, ulusal parklar ve Hawaii adaları önemli turizm merkezlerini oluşturuyor. Ayrıca Los Angeles’ta bulunan ‘Hollywood’, dünyanın en büyük film stüdyolarını bünyesinde barındırıyor. Amerika’yı keşfetmek isteyen turistler; Özgürlük Heykeli, Disneyland, Yellowstone Ulusal Parkı, Beyaz Saray, Times Meydanı gibi mekânları sıkça ziyaret ediyor.

Petrol üretiminde de dünyada birinci sırada yer alan ülke, yer altı kaynakları bakımından da en zengin ülkelerden biri olarak görülüyor. Amerika; petrol, doğalgaz, taş kömürü, demir, bakır, manganez, kurşun, uranyum, boksit, kalay, altın, gümüş, çinko madenleri bakımından zenginliğini koruyor.

ABD tekstil ihracatında ilk on ülke arasında

Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında rekabetçi bir üretici konumunda bulunuyor. Ayrıca ABD, diğer ülkelere; tekstil hammaddeleri, kumaşlar, iplikler, hazır giyim, ev eşyaları ve diğer tekstil ürünleri ihraç ediyor. ABD, 8. en büyük tekstil ihracatçısı olarak bu konuda dünyanın ilk on ülkesi arasında yer alıyor. ABD tekstilinin gücü; nonwoven, özel ve endüstriyel kumaşlar, medikal tekstiller ve koruyucu giysilerde yatıyor.

COMMENTS