Hedefimiz Tekstil Dijital Baskı Sektöründe 5 Yıl içinde Yüzde 30 Paya Sahip Olmak

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Firmanın, Fuji Samba kafalarla donatılmış olan modellerde, Cluster kafa teknolojisi fark yaratıyor.

Hedefimiz Tekstil Dijital Baskı Sektöründe 5 Yıl içinde Yüzde 30 Paya Sahip Olmak

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Firmanın, Fuji Samba kafalarla donatılmış olan modellerde, Cluster kafa teknolojisi fark yaratıyor.

Mouvent Pazarlama ve İletişim Müdürü Jan-Frederik Lange ile Tekstil Teknoloji dergimizin dijital baskı özel bölümü için bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye’nin yüksek yerel talepleri, genç nesilleri, çok genç ve modern tekstil makineleri yatırımları ile önde gelen tekstil ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Lange, “Hem Avrupa pazarı hem de Türkiye pazarı bizim için çok önemli. Türkiye’nin Avrupa’nın ana tekstil kaynağı olmasını bekliyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca tekstil alanındaki en önemli faaliyetleriniz neler oldu?

Tekstil dijital baskı alanında oldukça yeniyiz. Bu alanda teknolojimizi geliştirmeye yaklaşık iki yıl önce başladık. Bunu yaparken dijital tekstil baskısının mevcut zorluklarına ve bunların nasıl üstesinden gelineceğine odaklandık. Hedefimiz, uzun süreli sürdürülebilir bir ürün sunmak. İlk makinelerimiz TX801 ve TX802 hâlihazırda İtalya, Çin, Hindistan ve Türkiye gibi kilit ülkelerde piyasada sunuldu.

Avrupa ve Türkiye pazarında son zamanlarda ne tür gelişmeler yaşanıyor?

Fuji Samba kafaları ile yeni bir Cluster (kümeleme) teknolojisi sunduk ve ürün yelpazemiz saatte 100 lineer metreden dakikada 100 lineer metreye kadar üretim yapıyor. Ve bu yeni teknolojiyi pazarlamak için Avrupa ve Türkiye pazarları ile çok yakın çalışıyoruz. Hâlihazırda İsviçre, İtalya ve Türkiye deki demo merkezlerimizde çalışan ürünlerimiz var.

Dijital baskı makineleri pazarında şu anda hangi teknolojik trendler yaygın?

Pazarın küçük bir kısmı analog baskıdan dijital baskıya dönüştürüldü, ancak kalan kısmı da yakın gelecekte çok hızlı bir şekilde büyüyecek. Bu talebi karşılamak için firma olarak kendimizi hazırladık. Bu beklentin birçok farklı nedeni var. Bunlardan biri çevresel baskılar. Dijital baskı, analog baskıya göre çok daha az su harcıyor. Diğer bir konu, bizi 4.0’a yönlendiren sürdürülebilir ve izlenebilir bir üretim için dijitalleşen dünyadır. Çünkü sadece dijital baskı bu beklentileri karşılayabilir.

Müşterileriniz dijital baskı makineleri konusunda en çok hangi taleplerde bulunuyorlar?

Müşterilerimiz, önce sağlam, sürdürülebilir, hızlı üretim yapabilen, çok düşük toplam işletme maliyetine sahip, hızlı servis ve üretici ile yakın işbirliği içinde olan endüstriyel makineler arıyor. Tüm bu ihtiyaçları karşılamak için kendimizi hazırlıyoruz.

Avrupa ve Türkiye pazarı şirketiniz için ne kadar önemli – ve bu bölgede ne kadar iş yapıyorsunuz?

Hem Avrupa pazarı hem de Türkiye pazarı bizim için çok önemli. Bildiğiniz gibi, Avrupa’da yüksek kirlilik ve çok fazla insan gücü nedeniyle dijital baskı işi neredeyse kaybedilmişti. Çok daha az kirlilik ve insan gücü yükleriyle, dijital baskı Avrupa’ya geri döndü. Öte yandan, Türkiye yüksek yerel talepleri, genç nesilleri ve çok genç ve modern tekstil makineleri yatırımları ile önde gelen tekstil ülkelerinden biri. Türkiye’nin Avrupa’nın ana tekstil kaynağı olmasını bekliyoruz, özellikle Tekstil 4.0 giderek daha fazla uygulanacak.

Tüm bunları bilerek, Avrupa ve Türkiye’de kendi kurumlarımızı çok iyi eğitimli teknisyenlerle ve tekstil dijital baskı hakkında çok fazla bilgiye sahip kişilerle kurduk.

Şirketiniz üretimde sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek için ne gibi önlemler alıyor?

Sürdürülebilir bir ürün için kuralları çok yakından takip ediyoruz. Karbon ayak izi değerlerine dikkat ediyoruz. Ayrıca, çevresel sınırlamalar için şartlar dâhilinde olacak prosesleri ve kimyayı kontrol etmek için kendi mürekkeplerimizi üretiyoruz. Şirketimizdeki insan hakları konusunda ayrıntılara girmek istemiyorum çünkü İsviçre kuralları zaten çok iyi biliniyor.

Şirketinizin son 12 aydaki en büyük başarısı nelerdir?

En büyük başarımız, gelecek nesiller için dijital baskı teknolojisini tanıtmak oldu. Ve bu teknoloji sadece tekstille sınırlı değil. Şirketimiz ayrıca etiket, oluklu ve belge endüstrisi için dijital baskı makineleri üretiyor. Grubumuzdaki ana şirket Bobst, ambalaj endüstrisinin dijitalleşmesinde büyük çaba sarf ediyor. Ve Brüksel’deki son Label Expo fuarında bu çabaların meyvelerini toplamaya başladık.

2019 ihracat rakamının ilk yarısını bizimle paylaşır mısınız?

Yeni bir şirket olarak satış rakamlarımız şimdilik sınırlı. Ancak önümüzdeki 5 yılda tekstil dijital baskı pazarında hedefimizin % 30’luk bir paya sahip olmak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Önümüzdeki birkaç yıl için planlarınız nelerdir?

Planlarımızın en başında, analog baskının yerini kolayca alacak yeni dijital baskı teknolojimizi tanıtmak var. Bunu yaparken son kullanıcılara konfor getireceğiz. Analog makineleri kullandıkları gibi bizim sistemlerimizi de çok kolay kullanacaklar. Tüm tekstil ülkelerinde kendi merkezlerimizi kuracağız. Mürekkeplerimizi ve kendi kimyasallarımızı üreteceğiz. Piyasaya metre başına en düşük toplam maliyete sahip dijital baskı üretimini sunacağız. Ve en az % 30 pazar payıyla pazarda 3.büyük firma olacağız. Teknolojimizle birlikte toplam tekstil sektöründeki dijital baskı payımız bugün % 7-8’den % 30-40’a yükselecek.

Röportaj: Dilek Hayırlı

 

COMMENTS