LMW: Türkiye’de Yaklaşık Yarım Milyon İğ Kurulumu Yaptı

LMW olarak bilinen Lakshmi Machine Works Ltd. 1962 yılında, Hindistan tekstil endüstrisinin taleplerini karşılamak için en yüksek kalite standartlarında en son teknoloji iplik eğirme makinelerini sunmak amacı ile kuruldu.

LMW: Türkiye’de Yaklaşık Yarım Milyon İğ Kurulumu Yaptı

C.Arunachalam
LMW’nin Global Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Mütevazı bir başlangıçtan sonra, LMW bugün harman hallaç dairesinden ringli iplik eğirme makinelerine kadar iplik eğirme makinelerinin tüm yelpazesini üreterek dünyada ilk üçe girdi. LMW’nin büyümesi 40 milyondan fazla iğ tedarik etmiş olmasından ve yıllık 3.5 milyonun üzerinde iğ üretme kapasitesine sahip olmasından anlaşılabilir. Hindistan iplik eğirme makineleri endüstrisinde yüzde 60’lık bir pazar payına sahip olan LMW, amaçlarını tekstil endüstrisinin ihtiyacı ile uyumlu hale getiriyor. Verimliliği ve toplam kaliteyi maksimuma çıkarmak için dizayn edilen teknolojik açıdan gelişmiş makineler sağlıyor.

LMW’nin Global Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı C.Arunachalam ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Arunachalam, Türkiye pazarının LMW için önemi, 2018 yılında Türkiye’deki yatırımları ve 2019 yılıyla ilgili hedeflerini ve yatırımlarını anlattı.

İhracat pazarları bakımından değerlendirdiğinizde, Türkiye pazarı şirketiniz için nasıl bir öneme sahip?

Lakshmi Machine Works, Türkiye’de faaliyetlerine 1996 yılında başlamış olup, 2002’den beri bu pazarda faaliyet gösteriyor. Güçlü bir müşteri tabanımız var ve Türkiye’de yaklaşık yarım milyon iğ kurulumu yaptık. Türk tekstil sektörü, düşük katma değerli emtia kalemlerini bırakıp,yüksek katma değerli ürün segmentine ve moda giyime odaklanmaya başladı. Türk iplik sektörü, küresel ekonominin zorlu rekabet koşullarında hayatta kalabilmek için teknoloji güncelleme, otomasyon ve harcama getirisi yüksek ürünlere yönelik yatırımlara odaklanmakta ve dolayısıyla Türkiye küresel ölçekte bir referans olarak görülmektedir. LMW; Türkiye’ye verilen önem arttığı için İstanbul ve Kahramanmaraş ofislerinin yanı sıra 2018’de Adana’da da servis hizmeti vermeye başladı.

Türkiye pazarında 2018 yılı firmanız için nasıl geçti?

2018, bizim için yeni başarılarla dolu bir yıl oldu. Adana’da 21,000 iğlik tam kapsamlı bir proje devreye alındı ve 1,5 m kart genişliği olan Card LC 636, LDF3 cer makinesi ve dâhili halka şeritli yeni SX serisi Ring çerçevelerinden oluşan yeni ürün yelpazemiz başarıyla tanıtıldı. Ayrıca Çorlu’da airjetli iplik besleme yapan sırt işleme makinelerinin kurulumunu başarıyla gerçekleştirdik. Otomasyon tarafında ise, bobin taşıma sistemine sahip iki kurulum başarıyla devreye alındı. Yeni otomatik cer düzeltme makinası LDF3, Ring, Compact, Open-End ve Airjet gibi dört seg- mentte de Türk müşterilerden büyük bir memnuniyet gördü. 2018 yılı genel anlamda LMW için, Türkiye’de farklı segmentlerde iyi referans kazanan kurulumları yapılan başarılı bir yıl oldu.

Türkiye pazarı açısından 2019 tahminleriniz ve beklentileri- niz nelerdir? İplik üretimindeki hangi alanda yeni yatırımlarınız olacak?

Türkiye’nin tekstil ihracatında 2018 yılının dördüncü çeyreğinde kaydedilen büyüme, bu ivmenin 2019 yılında da devam edeceğine işaret ediyor. Katma değerli iplikler, karışımlar ve airjet segmentinde yeni yatırımlar bekleniyor. Emtia segmentinin ise yerel pamuk üretimindeki artış ve ihracattaki kur pozisyonunda sağlanan avantajlar sayesinde genişlemesi bekleniyor.

2019 yılında tanıtımını yapacağınız yeni teknolojileriniz var mı?

2019 yılında; 2000 kg’lık harman hallaç hattı ile yeni harman hallaç teknolojileri, sarma oluşturmada yüksek üretim sağlayan yeni tarak hazırlama sistemi, sarma taşıma sisteminde otomasyon, 280 iğli dünyanın en uzun yeni hızlı çerçevesi, 2016 iğli halka çerçevesi, yeni kompakt eğirme sistemi olan Spin Pact, dijitalleşme, komple iplik işletmelerine dijital çözümler sağlayan Spin Connect ve eğirme sonrasına yönelik inovasyonlar tanıtılacak.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS