Kumaş Üreticilerinin Kalite Ortağı

Uster® Fabric Inspection, Uster ® Q-Bar 2 ve Uster® Fabriq Expert sayesinde üstün teknoloji ve kalite yönetimi sunuyor.

Kumaş Üreticilerinin Kalite Ortağı

Uster® Fabric Inspection, Uster ® Q-Bar 2 ve Uster® Fabriq Expert sayesinde üstün teknoloji ve kalite yönetimi sunuyor.

Kumaş denetimi 2018’den bu yana dünyaca ünlü Uster kalite sistemlerinde yer alıyor. ITMA 2019 fuarında, otomatik vizyon denetim şirketi Elbit Visions Systems’in (EVS) satın alınmasından bu yana geliştirilen ilk büyük yeniliğin lansmanı yapıldı.

Kumaş üreticileri bugün dünya genelinde günde 60 milyon metre kumaşın denetiminde kullanılmakta olan Uster® Evs Q-Bar, Fabriq Vision ve Fabriq Shade gibi sektörde başarısı kanıtlanmış çözümleri yakından tanıyacaklar. Uster® Q-Bar 2 ve Uster® Fabriq Expert Barcelona’da düzenlenen ITMA fuarında ziyaretçilere tanıtıldı.

Tekstil pazarının rekabetçi yapısı, kumaş üreticileri için güvenilir kalitenin nasıl bir zorunluluk olduğunu ve hataların müşteriler için kabul edilemez olduğunu gösteriyor. Uster® Fabriq Expert ve Uster® Q-Bar 2 mümkün olan en erken aşamada üretimi izlemek ve geliştirmek amacıyla en iyi teknolojiyi kullanıp, istenen kumaş sarma kalitesini sağlayarak tekstil fabrikalarına destek olmaya çalışıyor.

Bu sayede tüm hatalar hızlıca tespit edilerek, asıl nedenler belirleniyor ve onarım aşamasına geçiliyor. EVS teknolojisinin uzmanlığı, akıllı görsel algılama ve hata tanıma algoritmaları sayesinde Uster, tekstil sektöründe daha geniş kapsamlı kalite yönetim sistemleri deneyimini kullanıcılara aktarıyor.

İşletme Başarısını Doğrudan Etkileyen Hata Tespiti

Uster® Q-Bar 2, dokumada kullanıcı dostu tasarım ve operasyonel iyileştirmeler sunan, orijinal tezgâh üstü izleme ve denetim sistemlerinde yeni nesil bir çözümdür. USTER’in, yıllara dayanan EVS deneyimiyle geliştirilen ilham verici tasarımı, hata yerinin belirlenmesinde ve bakım işlemlerini kolaylaştırmada daha etkin erişim dâhil olmak üzere birçok avantaj sunuyor.

Uster® Q-Bar 2, makinede kumaş hatalarının erken tespiti için en ideal konum olan kamış arkasına yerleştiriliyor. Böylece operatör, alarmlara ve durma sinyallerine hızlıca müdahale ederek, sorunları derhal düzeltebiliyor ve kalite sorunlarını engelleyebiliyor. Ayrıca, malzeme tüketimi de en aza indirilmiş oluyor. Operatör kırmızı LED ile hata konumunu doğru tespit ediyor ve ünitede yanan ışıklar sistem durumunu gösteriyor.

Kumaş hataları, her bir topta sonradan sezgisel dokunmatik ekran üzerinden geri alınıp incelenebilen bir “hata haritası” oluşturarak kategorize ediliyor ve kaydediliyor. Sistem, çoğu uygulamada dokuma işlemi sonrası denetim ihtiyacını azaltıyor.

Uster® Q-Bar kullanıcıların işletme başarısı üzerinde önemli bir etki yaratmasını sağlıyor. Örneğin, ABD’de bir teknik tekstil üreticisi, müşterilerine kusursuz kumaşlar sağlama özelliği sayesinde satış hacmini arttırdığını bildirmişti. Bu şirket, kesme ve katlama gerektirdiğinden 9 inçten büyük hataların kabul edilmediği bir uygulama olan kaplama taban katmanı malzemesi üretiyor.

Uster® Q-Bar 2‘nin sağladığı avantaj, bir hata tespit edildiğinde, sonraki işlemlerde fire önemli boyutlara ulaşmadan dokuma işlemini hızlıca durdurabilmesidir.

Tezgâh Üstü Kalitede Tam Şeffaflık

Uster® Fabriq Expert, kumaşların tezgâh üstü denetimi sırasında toplanan kapsamlı kalite verilerine dayanarak, kalite sorunlarını erken tespit etme imkânı sunuyor. Her makineye kurulan Uster ® Q-Bar 2 sistemleri sayesinde dokumacılar, tüm kurulumlara ilişkin genel bir bakış elde edebiliyor.

Örneğin, aynı tarzdaki farklı makinelerin performansını karşılaştırmak amacıyla kalite verileri kullanılabiliyor. Bir diğer faydası ise yıpranan parçalarda oluşabilecek hataları önleyen yedek parçaların değiştirme zamanını göstermesidir.

Her şeyden önemlisi, bu bilgi, “normal” dokuma operatörlerinin birkaç dokuma tezgâhı üzerindeki geri bildirim gözlem kabiliyeti konusunda kayda değer bir gelişme olmasıdır. Uster® Fabriq Expert‘in tüm fabrika süreçleri üzerinde sağladığı takip özelliği, tesisin üretimlerini tek seferde gözlemleme imkânı sunuyor.

Ayrıca Uster’in “Kaliteli Düşünme” konsepti, artırılmış verimlilik ve etkin kalite yönetimi sayesinde uzun vadeli işletme başarısı kazandırarak müşterilerin bilinçli kararlar almalarını sağlıyor.

Sektörün öncüsü olan otomatik vizyon bazlı denetim teknolojisi ile Uster’in kalite yönetim sistemleri ve hizmetlerindeki rakipsiz duruşu bir araya getirilerek, kumaş üreticileri için mükemmel bir “rüya takımı” oluşturur. Artık son derece etkili otomatik hata tespit özelliği ve tezgâh üstü inceleme sırasında sağlanan toplam dokuma kalitesi performans şeffaflığına sahipler. Uster® Fabric Inspection, dokumacılara hem müşteri memnuniyeti hem de uzun vadeli işletme başarısı bakımından gerçek faydalar sunuyor.

Elyaf & İplik

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT