Mouvent: Dijital Baskıda Yeniliklerin Adresi

İsviçre merkezli BOBST Group bünyesinde kurulan Mouvent, dijital baskı çözümleri konusunda faaliyet gösteriyor. Haziran 2017’de kurulan Mouvent, İsviçre’de 5 fabrikada yaklaşık 100 uzman çalışana sahip.

Mouvent: Dijital Baskıda Yeniliklerin Adresi

Mouvent, BOBST’un dijital baskı yetkinlik merkezi olarak, dijital bas- kının geleceğini keşfetmek, yaratmak ve ortaya koymak için kendini adadı. Firmanın amacı, her türlü malzemeye tekstil, etiket, folyo, katlanır karton, oluklu mukavva ve daha fazlası üzerine baskı yapma imkânı sunan akıllı dijital baskı teknolojileri geliştiriyor.

Mouvent sektöre girerken, hiç kimsede olmayan ve yepyeni bir teknolojiyi pazara sunmak amacıyla yola çıktı. Mouvent makinelerini üretmek için 3D baskı makineleri kullanıyor; katmanlı üretim, makinelerin son derece entegre, hafif, kompakt tasarımını mümkün kılıyor.

Firma uzun yıllar çok farklı teknolojiler üzerinde çalıştı. 12OO dpi’lık Fuji Samba kafalar, Mouvent’ın sektöre getirdiği en önemli yenilik oldu. Son olarak Fuji Samba baskı kafaları ile akıllı Cluster teknolojisi ortaya çıktı.

Cluster teknolojisi sayesinde farklı sektörlere hizmet sunan ve aynı parçaları kullanan çok verimli makineler üretmek mümkün hale geldi. Bugün, dijital tekstil baskı üreticilerinin yaşadığı en büyük sıkıntıların başında boyaların etrafa yayılması ve kafaların en ufak bir kırışıklıkta kumaşa çarparak zarar görmesi ve yitirilmesi gelmektedir. Bu da Cluster teknolojisi ile çözüme kavuştu.

MOUVENT TX801’İ ITM 2018’DE TANITTI

Mouvent ilk kez katıldığı ITM 2018 fuarında Türk tekstil endüstrisine TX801’i tanıttı. Mouvent TX801, 8 renge kadar baskı yapabiliyor ve tarayıcı tipinde bir makine olmasına rağmen, kaliteden ödün vermeden, verimliliği 200 m2/ saate kadar yükselterek baskı işlerinin %50 kadarını tek geçişte tamamlayabiliyor. Bu verimlilik seviyelerine ulaşabilmek için TX801, Fujifilm’in Samba baskı kafaları entegre edilmiş MouventTM Cluster Teknolojisi’ne dayanan çok becerikli ve kompakt, tescilli bir baskı motoru kullanılıyor. Tek geçişte 16g/m2 boya verirken, buna hız, hassasiyet ve ölçeklenebilirlik eşlik ediyor. MouventTM Cluster Teknolojisi sayesinde, TX801 2000dpi optik çözünürlükte baskı yaparak bitmiş üründe en yüksek baskı kalitelerinde sonuç elde ediliyor. Bu baskı makinesi 400mm rulo çapına kadar olan maksimum 1820mm kumaş eninde örgü, dokuma ve nonwoven tekstiller üzerinde çalışabiliyor.

COMMENTS