P2 Rapierli Dokuma Makinesiyle Oluşturulan Sanat Eserleri

Otobong Nkanga'nın Kunsthaus Bregenz'deki sergisi şunu gösteriyor: Lindauer Dornier GmbH tarafından yapılan dokuma makinelerinde sadece fonksiyonel kumaşlar ve moda giysiler değil, aynı zamanda etkileyici sanat eserleri de üretilebiliyor.

P2 Rapierli Dokuma Makinesiyle Oluşturulan Sanat Eserleri

Normalde Dornier müşterileri, rapierli dokuma makinelerinde sadece sofistike giysiler, gölgeleme veya filtre kumaşları gibi ürünler dokuyor. Ancak Kunsthaus Bregenz’in ziyaretçileri artık P2’nin sanatsal becerilerini de takdir ediyor: Ekim ayından bu yana, Avrupa’da çağdaş sanat için seçkin sergi salonlarından biri olan Kunsthaus’ta dört büyük ölçekli, parlak renkli duvar halısı asılıyor. Halılar, eserleri Londra’daki Tate Modern Sanat Galerisi’nde sergilenen sanatçı Otobong Nkanga tarafından dokundu. Bu kumaşları özellikle Kunsthaus Bregenz’deki devasa beton duvarlar için yapan performans sanatçısı, doğanın insan tarafından sömürülmesine dikkat çekmek istiyor. Çeşitli odalara dağıtılan halılar okyanus derinliklerini, mevsimleri ve iklim bölgelerini simgeliyor.

P2 rapierli dokuma makinesi: Uzun zamandır anılan bir rüya

Nkanga’nın çalışması, Tilburg’daki (Hollanda) “TextielMuseum”un bir parçası olan “TextielLab” ile Lindauer Dornier arasındaki iş birliğinin ilk sonucu olarak ortaya çıktı. Tekstil laboratuvarı başkanı Hebe Verstappen’e göre, P2 rapierli dokuma makinesinin satın alınmasıyla; öğrenciler, sanatçılar ve tasarımcıların tekstil fikirlerini gerçekleştirmeleri için “uzun zamandır anılan bir rüya gerçekleşti.” Aynı zamanda, sürdürülebilirlik, iklimin korunması ve kaynak tüketimi ile ilgili konular giderek daha önemli hale geliyor. Dornier Merkezi Pazarlama ve İletişim Başkanı Florian Boch, “Değer odaklı bir aile şirketi olarak bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz.” diyor.

Christo’nun P2’de üretilen kumaşla gerçekleştirdiği son çalışması

Yakın zamanda bir P2 rapierli dokuma makinesinde üretilmiş türünün tek örneği sanatsal yaratım ürünü bu halılar değil: Christo’nun son eseri olan Paris’teki Arc de Triomphe’nin kaplamasında kullanılan kumaşlar da P2’de dokundu. Merhum sanatçının yeğeni, bir Dornier’in müşterisini, özellikle Arc de Triomphe’nin kaplaması için 25.000 metrekarelik gümüş-mavi kumaşı üretmesi için görevlendirmişti.

COMMENTS