Trützschler’den Sürdürülebilirlik İçin Yeni Çözüm: TC 19i for Recycling

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, tekstil atıklarını yüksek kaliteli ipliğe dönüştürmede yaşanan temel zorluklara çözümler arıyor. Trützschler şimdi bu uygulama için özel olarak tasarlanmış akıllı bir tarağı piyasaya sürüyor: TC 19i for Recycling.

Trützschler’den Sürdürülebilirlik İçin Yeni Çözüm: TC 19i for Recycling

Geri dönüştürülmüş tekstil pazarı hızla büyüyor, çünkü moda her zamankinden daha hızlı değişiyor. Çevresel düzenlemeler her zamankinden daha sıkı ve tüketiciler sürdürülebilirliğe odaklanma konusunda her zamankinden daha kararlı. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki şirketler, tekstil atıklarını yüksek kaliteli ipliğe dönüştürmede yaşanan temel zorluklara çözümler arıyor. Trützschler şimdi bu uygulama için özel olarak tasarlanmış akıllı bir tarağı piyasaya sürüyor: TC 19i for Recycling.

Sürdürülebilirlik; yenilenebilir enerji veya elektrikli araçlardan ambalajsız süpermarketlere kadar insanların yaşama ve çalışma şeklini her yönüyle dönüştürüyor. Tekstil endüstrisinde, geri dönüştürülmüş elyaf pazarı yüksek hızda büyüyor, bunu destekleyen iki eğilim var: Birincisi, tüketiciler daha fazla kıyafet alıyor, ancak kıyafetleri çok daha erken çöpe atıyor; bu “hızlı moda” olarak tarif ediliyor. İkincisi, tüketiciler giderek çevre bilincine sahip oluyor ve daha sürdürülebilir tekstil ürünleri istiyor.

Bu yüksek talep, daha düşük hammadde maliyetleri ve potansiyel olarak daha yüksek kâr marjları nedeniyle, birçok şirket artık geri dönüştürülmüş elyaflardan yüksek kaliteli iplikler üretmenin yollarını araştırıyor, ancak bu zor bir iş.

İplik, giysi üretimi, kullanılmış tekstil ve giysi atıkları, daha sonraki ipliğin kalitesinin belirlendiği eğirme hazırlığında çok çeşitli zorluklar ortaya çıkarıyor. ‘Sert telef’ olarak bilinen, yırtık teleften oluşan ikincil elyaflar, nihai ürünün kalitesini düşüren ve tarama performansını bozabilen istenmeyen iplik veya kumaş parçacıkları içeriyor. Ayrıca, bunlar iplik mukavemeti üzerinde olumsuz etkisi olabilen yüksek miktarda kısa lif de içeriyorlar.

TC 19i’nin bu sonuçları nasıl elde edeceği aşağıda açıklanıyor:

Nazik ama etkili ilmek açma: Özellikle geri dönüşüm uygulamaları için tasarlanan yeni WEBFEED, sabit taraklama segmentlerine sahip kablolu brizör gibi bileşenlere ve iyileştirilmiş profil geometrilerine sahip bulunuyor. Geri dönüşüm bıçağı, bozucu partiküllerin uzaklaştırılmasını sağlarken, aynı zamanda iyi elyaf kaybını en aza indiriyor.

• Sağlamlık ve güvenilirlik: Yırtık atıklardan gelen ikincil lifler, malzeme taşıyan parçaların yüzeylerine yapışabiliyor ve elyafların tıkanmasına neden olabiliyor.  TC 19i for Recycling’in tüm malzeme taşıyan parçaları paslanmaz çelikten oluştuğu için böyle bir sorun yaşanmıyor. Dahası, sağlam tasarım ve önemli parçaların yenilikçi kaplamları neredeyse her uygulamada güvenilir performansı garanti ediyor.

Atıktan daha fazla değer: Geri Dönüşüm için aralık optimize edici T-GO, değişen üretim koşullarında bile ilgili malzeme için ideal taraklama aralığını izlemek ve otomatik olarak ayarlamak için çeşitli sensörler ve algoritmalar kullanıyor. Bu sayede geri dönüşüm sırasında kaliteyi ve verimliliği en üst düzeye çıkarıyor.

• Esneklik: Multi Webclean sistemi, geri dönüşüm uygulamalarında hızlı, esnek ve kişiselleştirilmiş ayarlamalar sağlıyor. Ön ve son tarama bölgesindeki sekiz eleman, taraklama veya temizleme elemanı veya kapak profili olarak konfigüre edilebiliyor. Bu esneklik, müşterilere, kendi özel süreçleri için mümkün olan en iyi yapılandırmayı elde etme gücü veriyor.

• İyi tavsiye ve uygulamalı servis: Trützschler, her müşterisine ideal ayarlar hakkında önerilerde bulunarak onları destekliyor ve müşterilerin üretim hedeflerinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Tüketici talep ve düzenlemelerinin bir adım önünde olmak

Trützschler Global Satış Bbaşkanı Markus Wurster, “Yeni iplikler için geri dönüştürülmüş elyaflardan yüksek kaliteli şerit üreterek, müşterilerimiz sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerleme kaydederken, aynı zamanda artan düzenleyici baskılara ve çevre dostu ürünlere yönelik artan tüketici talebine yanıt verebiliyor.” diyor.

COMMENTS