Picanol’den Yüksek Performanslı Havlu Kumaşı Dokuma Makinesi: TerryPlus-i

Dokuma makineleri alanında lider üreticilerden biri olan Picanol, yeni TerryPlus-i hava jetli makinesini Belçika’nın Leper şehrindeki showroom’unda düzenlediği sanal bir lansmanla tanıttı. Yeni TerryPlus-i, havlu kumaşı dokumasında piyasadaki en yüksek performanslı makine olma özelliğine sahip.

Picanol’den Yüksek Performanslı Havlu Kumaşı Dokuma Makinesi: TerryPlus-i

Dokuma makineleri alanında lider üreticilerden biri olan Picanol, yeni TerryPlus-i hava jetli makinesini Belçika’nın Leper şehrindeki showroom’unda düzenlediği sanal bir lansmanla tanıttı. Yeni TerryPlus-i, havlu kumaşı dokumasında piyasadaki en yüksek performanslı makine olma özelliğine sahip.

Tekstil Teknoloji dergisi olarak, Picanol’ün koronavirüs nedeniyle online olarak gerçekleştirdiği ve makinenin özelliklerinin anlatıldığı lansmanı, büyük bir heyecanla takip ettik. 20 dakika süren sanal lansman, Picanol Türkiye Satış Müdürü Gürcan İmdat’ın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Picanol firması Dokuma Makinelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johan Verstraete ve Picanol Dünya Geneli Satış Müdürü Kurt Lamkowski TerryPlus-i hakkında detaylı bilgi verdi.

“Makine Dört Tasarım İlkesi Göz Önünde Bulundurularak Geliştirildi”

Gürcan İmdat konuşmasında şunları söyledi: “Tanıtımı yapılacak olan TerryPlus-i, 2019’da ITMA Barcelona fuarında tanıtılan OmniPlus-i teknolojisi üzerine geliştirilmiş bir airjet ünitesidir. Bu nedenle, bu son teknoloji hava jetli dokuma makinesinin tüm avantajlarına hâlihazırda sahip. Bu TerryPlus-i hava jeti ünitesi, şirketimizin azami önem verdiği dört tasarım ilkesi göz önünde bulundurularak geliştirildi: Akıllı performans, kendi içinde sürdürülebilirlik, verilerle yönlendirilme ve sezgisel kontrol. Bu da yeni geliştirilen ünitenin, daha yüksek bir performansla birlikte en yüksek kumaş kalitesini garanti ettiği anlamına geliyor.”

Picanol firması Dokuma Makinelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johan Verstraete yeni geliştirilen ünite ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi: ‘‘En son havlu kumaşı dokuma teknolojisine sahip, yeni TerryPlus-i piyasadaki en yüksek performanslı ve çok yönlü havlu kumaşı dokuma ünitesidir. Yüksek havlı, kısa tüylü, yüksek yoğunluklu, düşük yoğunluklu, karmaşık bir stile veya basit bir stile sahip olması fark etmez çünkü bu makine her türlü zorluğun üstesinden gelebilir. Bu çok yönlülüğü erişebilmek ve başarabilmek için, kullanıcının seçeceği düz, dalga veya başka herhangi bir desene sahip olup olmadığına bakılmaksızın on iki milimetreye kadar herhangi bir hav yüksekliğini programlayabileceği tamamen yeni bir hav oluşturma sistemi geliştirdik ve bu, tamamıyla kullanıcının yapacağı seçimlere göre şekilleniyor.’’

Ardından söz alan Kurt Lamkowski ise makinenin teknik özelliklerini anlattı. Havlu kumaşını besleme ve gerdirme hareketlerini aynı anda gerçekleştiren benzersiz hav motoru kurulumu sayesinde, en yüksek hızlarda en doğru şekilde hav oluşumu sağlanıyor. Eşsiz pnömatik havlı gerdirme, kumaş tasarımından bağımsız olarak optimum ilmek oluşumunu sağlıyor. Sağlam ve esnemeyen ancak son derece hafif olan bu yapı, oldukça dinamik bir üretim akışı sağlar ve çok hafif havlular veya ağır banyo paspasları gibi en karmaşık havlu tasarımları için bile mükemmel ilmek oluşumunu garanti ediyor. Basitçe söylemek gerekirse, bu şimdiye kadarki en iyi hav dengeleme sistemidir!

Baştan aşağı yenilenen insan-makine ara yüzü sayesinde bu ünitede kullanım kolaylığına özel önem verildi. Yeni ekran 15,6 inç boyutunda olmakla birlikte akıllı telefonunuzdan aşina olduğunuz dokunma, kaydırma gibi işlevlerle donatıldı ve Ethernet, USB, Wi-Fi, Bluetooth ve Yakın Alan iletişimi (NFC – temassız ödeme yaparken kullandığımız teknoloji) gibi en son bağlantı olanakları sunuyor.

TerryPlus-i iki ön sarıcı seçeneği ile sunuluyor: Mavi 22 ve Mavi 11 (ayrı sargılara sahip olan). Her iki ön sarıcı da, tüm ayarların ekran üzerinden elektronik olarak yönetilmesine olanak sağlayan kolay ayar işleviyle donatıldı. Sonuç olarak, ön sarıcıları ayarlamak için artık aletlere veya özel tuşlara ihtiyaç yok. Ve tüm bunlar makineyi durdurmak zorunda kalmadan yapılabiliyor, bu da atılacak havlu kumaşı miktarını optimize etmenizi ve mutlak minimuma indirmenizi sağlıyor.

Dört kanallı versiyon ile birlikte gelen ve her bir ana nozül başını yerleştirme sırasındaki tarakla tam olarak aynı hizada konumlandıran PosiJet, çığır açan bir diğer yenilik. Bu, dört nozülün tümü için yalnızca tek bir ayar olduğu ve konik girişli bir tarağa gerek olmadığı anlamına geliyor. Sonuç, hem zamandan hem de maliyetten tasarruftur. (çünkü bu konik girişli taraklar oldukça pahalıdır).

Armürlü ve jakarlı olmak üzere iki tür ağızlık açma hareketi, bağımsız ve bireysel ağızlık açma hareketi sağlayan SmartShed ile tamamlanıyor. SmartShed, dokuma süreçlerinde dijitalleşmeyi ve esnekliği en üst düzeye çıkarmak isteyen dokumacılar için geliştirildi. Koşum çerçevelerinin hareketi ve geçişi, her çerçeve için ayrı bir motor tarafından ayrı ayrı çalıştırılıyor ve tamamen elektronik olarak ayarlanıyor. Bu şekilde, basit bir üç atkı havlu ya da daha karmaşık yedi veya dokuz atkı havlu dokuma yaparken optimum ayarı yapmanız kolaylaşacak.

COMMENTS