Savio, Her Yıl Satışlarının Yüzde 5’ini Ar-Ge’ye Harcıyor

Sarma, büküm ve rotor iplik eğirme makinelerinin lider tedarikçilerinden biri olan Savio, 80'den fazla özel Ar-Ge mühendisinden oluşan bir ekiple Ar-Ge'ye güçlü bir şekilde odaklanıyor. Firma, her yıl satışlarının yaklaşık yüzde 5'ini Ar-Ge'ye harcıyor.

Savio, Her Yıl Satışlarının Yüzde 5’ini Ar-Ge’ye Harcıyor

Savio Türkiye Satış Başkan Yardımcısı Gabriele Tonin

Sarma, büküm ve rotor iplik eğirme makinelerinin lider tedarikçilerinden biri olan Savio, 80’den fazla özel Ar-Ge mühendisinden oluşan bir ekiple Ar-Ge’ye güçlü bir şekilde odaklanıyor. Firma, her yıl satışlarının yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye harcıyor.

İplik terbiye segmentinde uzman bir firma konumunda yer alan Savio, birçok farklı ihtiyaç için ideal olan, tekstil konusunda müşterileri destekleyen ve taleplerini karşılamak için yeni uygulamalar geliştiren sarım sistemleri sunuyor.

Savio Türkiye Satış Başkan Yardımcısı Gabriele Tonin ile ‘İplik Teknolojileri Özel Sayısı’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Savio firmasının pandemi sürecinde aldığı önlemleri, Ar-Ge, Endüstri 4.0 ve otomasyon alanlarında yaptığı yenilikleri anlatan Tonin, “İtalya’daki karantina süresince birçok personelimiz evden çalıştı, bu nedenle operasyonlara devam edebildik, yardım sağlayabildik ve müşterilerimizin siparişlerini yerine getirebildik.” diyor.

Şirketiniz son 12 ayda iplik makineleri pazarında ne tür gelişmeler kaydetti?

Geçtiğimiz 12 ayın, özellikle son 6 ayı Covid-19 salgını nedeniyle oldukça zorlu geçti. Ancak geçtiğimiz yıla dönüp bakacak olursak, tekstil makineleri camiasının en önemli etkinliklerinden biri olan ITMA fuarı ve burada düzenlenen B2B toplantılarını ve ürün sunumlarını müşteri ilişkileriyle ilgili olumlu bir ortam olarak görüyoruz. Savio, 100 yılı aşkın tarihinde tekstil değer zincirinin ilgi çekici nişlerinde her zaman teknolojik lider ve en yenilikçi oyuncu olarak hareket etti. 2019 yılında ITMA Barcelona’da tüm makinelerinde yenilikçi, son derece otomatik, enerji tasarruflu ve Endüstri 4.0 uyumlu çözümlerini sergiledi. Makinelerimiz için geliştirdiğimiz birçok dijital çözümle daha yüksek bir otomasyon seviyesine ulaştık.

Şimdilerde şirketinizi hangi endüstriyel ve ekonomik zorluklar etkiliyor ve şirketiniz bu zorluklarla nasıl mücadele ediyor?

Covid-19 salgınının dünya çapında etkileri oldu, ayrıca tekstil makineleri pazarını da ciddi şekilde etkiledi. Bu hepimiz için büyük bir zorluk. Ekonomik açıdan bakıldığında en büyük zorluk, müşterilerimizden gelecek yeni makine yatırımlarının belirsizliği ve tekstil ürünleri tüketiminin azalmasıydı. Bazı pazarların diğer ülkelere göre daha erken toparlanacağından eminiz, bu nedenle yeni yatırımlar ve dolayısıyla tekstil tüketimi tekrar artmaya başlayacaktır. Endüstriyel açıdan bakacak olursak, Savio bu zorlu duruma rağmen dünya çapındaki müşterilerimize Satış Sonrası hizmetler ve Yedek Parça hizmetlerinin yanı sıra her zaman hızlı geri bildirimler de bulundu. İtalya’daki karantina süresince birçok personelimiz evden çalıştı, bu nedenle operasyonlara devam edebildik, yardım sağlayabildik ve müşterilerimizin siparişlerini yerine getirebildik.

Şirketiniz makinelerinde kalite iyileştirmeleri sağlamak için nasıl çalışıyor?

Tekstil makine mühendisliğinde kalite iyileştirmeleri bir zorunluluktur, Savio, 80’den fazla özel Ar-Ge mühendisinden oluşan bir ekiple Ar-Ge’ye güçlü bir şekilde odaklanıyor. Her yıl satışların yaklaşık yüzde 5’i Ar-Ge’ye harcanıyor. Günümüzde Ar-Ge’nin ana itici güçleri otomasyon ve dijitalleşmedir.

İplik kalitesi ve bu tür bir çözümün sunduğu verimlilik avantajları nedeniyle eğirme işleminde entegre otomasyon gereksinimi artıyor. Bu entegre otomasyon talebi, Savio’yu müşterileri için sarım makinelerinde doğrudan besleme esnekliğini arttırmaya yöneltti. Savio’nun en son çözümü, birden çok ring eğirme makinesini (RSF) bir Savio sarıcıya bağlayan ve iki veya üç RSF’yi bir bobin makinesine bağlamak için özel olarak tasarlanmış bir devre haline gelen Multi Link’tir. Bu çözüm, alanı optimize ediyor, enerji tüketimini ve üretim maliyetlerini azaltıyor. Bu otomatik bobin taşıma, operatörler için servis yollarını kısaltıyor ve ergonomik bir malzeme akışı sağlıyor. Uzun ve çok bağlantılı makinelerde bile kalite tutarlılığını korurken üretim, alan ve enerji maliyetleri azaltılıyor.

Bir diğer önemli gelişme de, üretim teknolojilerindeki gerçek dijitalleşme ve veri alışverişi eğilimi olan Endüstri 4.0’dır. Günümüzde Savio ürün geliştirmede, çevirimiçi veri iletimi sağlayabilen ‘akıllı’ bileşenlere odaklanıyor. Makinelerin bağlantısının sunduğu yeni olanaklar, ilerici karmaşıklık olasılığı ile birlikte Savio Endüstriyel IoT’nin farklı seviyelerine olanak tanıyor. Savio Endüstriyel IoT; basit bağlantı ve makine verilerinin indirilmesinden uzaktan makine kurulumuna ve operatörün gerçek zamanlı etkileşimine kadar Savio tekstil sarım makinelerine uygulanan her biri farklı Endüstri 4.0 dozuna karşılık gelen farklı seçenek seviyelerine tekabül ediyor.

Dünya çapındaki satış ve destek ağınızdan ve ihracat yaptığınız ülkelerden bahseder misiniz? Büyüme planlarınız neler? Covid-19’un iş hacminiz üzerindeki etkisi ne oldu?

Savio, yerel teknik eğitim için Satış ve Servis Merkezleri, Yedek Parça Mağazaları ve Akademi merkezleriyle dünya çapında 60’tan fazla ülkede doğrudan ticari varlığını sürdürüyor. Savio, tüm ilgili coğrafyalarda ‘yerelden yerel’ yaklaşımı ile konsolide bir mevcudiyete sahip. Ayrıca pazar talebini ve gereksinimlerini hemen karşılamaya olanak tanıyor. Sarım makineleri piyasası, tüm birincil tekstil pazarlarını (örneğin Çin ve Hindistan) etkileyen Covid-19 salgından ciddi şekilde etkilenmesine rağmen, Savio geniş satış ve satış sonrası ağı sayesinde, dünya çapında ürün ve hizmetler sunmaya devam etti. Savio, onlarca yıldır dünya çapında önemli tekstil bölgelerinde satış sonrası ve yedek parça merkezleri kurmak için yatırım yapıyor. Ağımızı oluşturmaya yaptığımız yatırımlar sayesinde, artık sınırlar kapalı ve seyahat kısıtlamaları olmasına rağmen, müşterilerimiz sadece ‘bir telefon’ uzaklıkta yerel bir servis merkezine sahip olmanın maksimum faydalarından yararlanabiliyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS