“Zor Zamanlarda Bile Türkiye’de Autocoro’ya Olan Talep Yüksekti”

İplik teknolojileri alanında lider üreticilerden biri olan Saurer, korona virüsünün yol açtığı zorluklara rağmen şirketin Almanya'daki üretim fabrikalarını yıl boyunca çalışır durumda tutmayı başardı.

“Zor Zamanlarda Bile Türkiye’de Autocoro’ya Olan Talep Yüksekti”

İplik teknolojileri alanında lider üreticilerden biri olan Saurer, korona virüsünün yol açtığı zorluklara rağmen şirketin Almanya’daki üretim fabrikalarını yıl boyunca çalışır durumda tutmayı başardı.

‘İplik Teknolojileri Özel Sayısı’ için Saurer Tekstil A.Ş. Genel Müdürü Ersoy Buran ile bir röportaj gerçekleştirdik. İplik makineleri sektöründeki trendler ve Saurer müşterilerinden gelen taleplerle ilgili bilgi veren Buran, “Bu zor zamanlarda bile, dünya çapında ve özellikle Türkiye’de Autocoro’ya olan talep yüksekti ve bu, büyüyen trende katılmamıza olanak sağladı. Autocoro, iplik işletmelerine kendine has birçok özellikler sunuyor.” dedi.

Şirketiniz son 12 ayda iplik makineleri pazarında ne gibi gelişmeler kaydetti?

ITMA 2019 fuarında tamamen yeni bir makine portföyü tanıtımı yapan Saurer firması, yeni özellikler kazandırmaya ve yenilikler geliştirmeye devam ediyor. Saurer’in open-end iplik eğirme makinesi Autocoro’da her eğirme ünitesinde bulunan küçük ama çok önemli bir işlev gören renkli ekran bunun örneklerinden biri. Bu, operatörün görevini çok daha kolaylaştırıyor. Rahat bir şekilde tanınan semboller sayesinde, her eğirme ünitesinin durumunu makineye müdahale etmeye gerek olmadan görmek mümkün hale geliyor.

Diğer bir örnek ise yeni bir tür esnek yapılandırmaya sahip, mekândan tasarruf sağlayan iplik üretim ünitelerinin yerleşimlerine izin veren yeni Autoconer Multilink sistemidir. MultiLink aracılığıyla dört adede kadar ring iplik eğirme makinesi bir Autoconer’a bağlanabiliyor. Bu, daha önce ekonomik olarak değerlendirilmeyen durumlar için otomasyonu mümkün kılıyor. Bu sistem, alanın sıkışık veya sınırlı olduğu durumlarda, tipik olarak değiştirme segmenti için geçerlidir.

Autocoro, yüksek randımanlı open-end iplik eğirmede bir mihenk taşıdır

Sektör için ürettiğiniz başlıca ürünleriniz nelerdir? Önde gelen ürünlerinizi rakiplerinizden ayırt edici karakteristik özellikleri nelerdir?

Yıllar içinde Saurer, çok çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere her türden elyafı işlemede uzman haline geldi. Yeni Autoairo havalı eğirme makinesi ile beş eğirme uygulaması döngüsü tamamlanmış oldu. Ring, kompakt, kamgarn ring, open-end ve havalı eğirme uygulamalarının hepsi müşteri odaklı ürün tasarımı ve geliştirmesinin sonuçlarıdır.

Saurer, tek elden otomasyon ve iplik üretim tesisi yönetimi dâhil olmak üzere balyadan bir iplik paketine veya hatta bükümlü bobin ürününe kadar çözüm sunabilen tek üreticidir. Saurer iplik hazırlık makineleri, Zinser ve Schlafhorst Sistemlerinin temelidir. Esnek ürün yelpazesi, üretim sürecindeki sonraki işlemler için her türlü elyafın hazırlanmasında doğru çözümler sunuyor. Schlafhorst Sistemleri, pazardaki en fazla çok yönlülüğü sunuyor. Open-end eğirme makinelerimiz, en yüksek üretim hızına ve tekli bağımsız motorlara sahip olmaları ile birlikte esnekliğe öncülük ediyor. Autocoro, yüksek randımanlı open-end iplik eğirmede bir mihenk taşıdır.

Zinser Sistemleri ise balyadan ambalajlanmış ipliğe kadar çok çeşitli özel ring eğirme çözümleri sunuyor. Akıllı sarım ile bir araya getirilmiş verimli ring iplik makineleri, kaliteli iplik üretimini garanti ediyor.

Şirketiniz bünyesinde kullandığınız teknolojiyi mükemmelleştirirken karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi?

Otomasyon ve dijitalleşme, günümüzün akıllı ve birbiri ile her anlamda bağlı dünyasında bir gerekliliktir. Yarının akıllı iplik üretim tesislerinde kullanılacak teknolojiler bugün geliştiriliyor. Öte yandan, değer zincirimizin önemli bir parçası olan tekstil endüstrisi maliyetlere karşı çok duyarlıdır.

Geri dönüşüm, önemli ve dünyaca kabul görmüş bir mega-trend ve tekstil endüstrisindeki varlığı da giderek artıyor. Şu anda saf sentetik liflerin geri dönüştürülmesinin daha kolay olduğu düşünülüyor. Kesikli elyaf tarafındaki rejenere elyafların miktarının azlığı, eğirme ve hammaddenin yeniden değerlendirilmesini zorlaştırıyor. Özellikle Saurer’in open-end iplik eğirme makineleri, Autocoro ve BD bu uygulamada başarılı olduklarını kanıtladı.

Bu zor zamanlarda bile, dünya çapında ve özellikle Türkiye’de Autocoro’ya olan talep yüksekti ve bu, büyüyen trende katılmamıza olanak sağladı. Autocoro, kısa elyafları bile kaliteli ipliğe dönüştürülebilecek kendine has çeşitli özellikler sunuyor.

İplik makineleri sektöründeki trendler: Esneklik, Otomasyon ve Geri Dönüşüm

Bugünlerde müşterilerinizden kullandıkları ünitelere ilişkin en çok hangi talepleri alıyorsunuz?

Tarafımıza gelen talepler doğal olarak büyük ölçüde müşterilerimizin ürün portföyüne bağlı, ancak genel olarak şu anda üç trend görmekteyiz. Mevcut pazar durumu, makinelerde esneklik gerektiriyor. Moda döngüleri kısalıyor ve üretim partileri üzerinde yapılması gereken değişiklikler bazen eskisinden daha hızlı geliyor. Müşterimizin kârlılığını değişen pazar ortamında yüksek tutmak için, makinelerin değişen gereksinimlere adapte olmaya hazır olması gerekiyor.

Günümüzdeki ikinci önemli talep ise otomasyondur. Hem makine içi otomasyon hem de genel olarak eğirme ünitelerinin otomasyonu. Dünya çapında personel eksikliği ve üretim tesisindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi için büyük bir talep var.

Saurer makineleri daha akıllı hale geliyor ve portföy, örneğin optimize edilmiş hıza ulaşmak için eğirme hızını düzenleyebilen, artan sayıda akıllı makineyi içeriyor. İşletme otomasyonuna olan talep de artıyor. Saurer, bu ürün grubu için tamamen yeni bir bölüm ayırdı. Yeni ürün grubu olan Automation Solutions, tüm tekstil değer zinciri boyunca entegre otomasyon çözümleri üreten uzman bir mühendislik ortağı olarak hizmet veriyor.

Üçüncü talep ise geri dönüşüm ile ilgilidir. Saurer’in ürün yelpazesi, harman hallaç ve  taramadan eğirmeye kadar rejenere elyafların işlenmesi için uygun çözümleri kapsıyor. Hem Saurer Autocoro hem de Saurer BD open-end eğirme makineleri bu uygulamalar için mükemmel ortaklardır.

Bildiğiniz gibi son dönemde tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Pandemi sonrası dönem için planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Tüm dünyayı etkileyen salgının patlak vermesi ve ardından gelen sokağa çıkma yasaklarından hemen önce, dünyanın dört bir tarafında bulunan depolarımızı doldurduk ve müşterilerimize makinelerini daha uzun vadeli olarak nasıl çalıştıracakları ve makinelerini bu duruma nasıl hazırlayacakları konusunda bilgi verdik. Seyahat kısıtlamaları nedeniyle, dijital medya aracılığıyla yapılan işbirlikleri arttı ve önceden planlanan uyum sürecine hızlı bir şekilde geçildi. Bu alanlarda kendimizi daha da geliştirebilmek adına deneyimlerimizi mutlaka kullanacağız. Öğrenme durumunun dijital eğitimi ve uzaktan hizmet geliştirmeyi hızlandıracağına inanıyoruz.

Almanya’da bulunan fabrikalarımızın tüm yıl boyunca üretim yapabilmesinden dolayı çok memnunuz. Kriz zamanlarında açığı önlemek için kaynak bulma platformlarımıza kesinlikle daha fazla dikkat edeceğiz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS