“Son Dönemde Türkiye’den İyi Bir Sipariş Aldık”

Retech Genel Müdürü Ralph von Arx, tüm dünyayı etkileyen pandemic krizinde, 2020 yılının bahar aylarından itibaren üretim ve satışlarını istikrarlı hale getirdiklerini söyledi. Ralph Von Arx, “Son dönemde, Türkiye'den de iyi bir sipariş alımı gerçekleştirdik.” dedi.

“Son Dönemde Türkiye’den İyi Bir Sipariş Aldık”

Ralph von Arx, Retech Genel Müdürü 

Retech firması 1976 yılında İsviçre, Boniswil’de küçük, kiralık bir tesiste ısıtıcılar ve ısıtma cihazlarının yanı sıra tekstil endüstrisi için elektronik parçaların üretimi amacıyla kuruldu. Retech şimdiler de godeleri kendileri üretmeyen veya kaliteli ürünlere güvenen neredeyse çoğu OEM (Orjinal Malzeme Üreticisi) üreticisi için ısıtmalı godetlerin lider tedarikçisi konumunda yer alıyor. Başarı sırrını; müşteriye özel gereksinimleri hızlı, kaliteli ve uygun maliyetle üretebilmesine bağlayan Retech firması, zorlu geçen pandemi sürecini çok ciddi etkiler olmadan atlattı. Özellikle 2020 bahar aylarından sonra üretim ve satışlarını istikrarlı hale getiren firma, 2021’ de ise artan taleplere bağlı olarak tatmin edici bir sipariş alımı yaşadı.

Retech Genel Müdürü Ralph von Arx ile bir röportaj gerçekleştirdik ve firmanın pandemi sürecinde aldığı tedbirleri, pandemi sonrası için planlarını ve sektördeki gelişmeleri konuştuk.

 Sektör için öne çıkan başlıca ürünleriniz nelerdir? Bu ürünlerin ayırt edici özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Retech, ‘elyafları mükemmel şekilde çekme uzmanı’ olarak biliniyor. Bu nedenle ana ürünlerimiz, suni elyafları ısıl işleme tabi tutmak ve çekmek için ısıtılmış godelerdir. Yıllar geçtikçe, godeleri mükemmel bir şekilde geliştirdik. Yeni sıcaklık iletim sistemimiz sayesinde artık sıcaklık profilleri, son derece uzun ömürlü motor yatakları ve en yüksek hassasiyette sıcaklık ölçümleri açısından yüksek kaliteyi elde edebiliyoruz.

Bildiğiniz üzere tüm dünyada yaşanan pandemi nedeniyle sektörler oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Şirketinizin Covid-19 salgınına tepkisi nasıl oldu?

Neyse ki pandemi, ticaretimiz açısından bizim için o kadar ciddi sonuçlar doğurmadı. 2020 bahar aylarından sonra üretim ve satışlarımız istikrarlı hale geldi ve 2020’nin sonlarına doğru iyi bir performans sergiledik. 2021’de son aylarda artan talepler nedeniyle tatmin edici bir sipariş alımı yaşadık. Bu genel durum nedeniyle, zorlu zamanları ciddi etkiler olmadan atlattığımız için kendimizi şanslı sayıyoruz.

Ancak çalışanlarımızı Covid-19’un etkilerinden korumak ve şirketimizin güvenlik konseptlerini her zaman mevcut duruma uyarlamak oldukça zorlu bir süreçti ve halen zor olmaya devam ediyor. Çalışanlarımızın sağlığının her zaman garanti altına alınmasının yanı sıra şirketin işlevselliğini ve dolayısıyla müşterilerimize teslimat güvenilirliğini sağlamak bizim için büyük önem taşıyor.

Önümüzdeki yıllarda tekstil makineleri sektöründe ve özellikle iplik gerginlik sensörü, gode silindirleri, sıcaklık kontrolörlerinde ne gibi yenilikler ve ilerlemeler bekleniyor?

Önümüzdeki yılların tüm şirketler için zorlu geçeceğini düşünüyoruz. Ürünlerimizi gelecekteki pazar ihtiyaçlarına uyarlamaya hâlâ ihtiyacımız ve fırsatımız olduğuna inanıyoruz. Veri toplamak ve bu verileri müşteri faydası yaratacak şekilde anlamlandırmak giderek daha önemli hale gelecek. Örnek olarak, iplik kalitesi (iplik gerginlik sensörlerinden bahsediyoruz) veya öngörülü teknik servis verebiliriz (godeleri ve sıcaklık iletimi ve kontrol sistemlerini göz önünde bulundurarak). Bu bağlamda geliştirdiğimiz projeler bulunmakta ve önümüzdeki yıllarda müşterilerimize yeni ve değerli fırsatlar sunabileceğimize inanıyoruz.

Ürünlerinize en çok hangi ülkelerden talep geliyor?

Ana tedarik parçamızın OEM tarafında olması nedeniyle, ana pazarımız hâlâ Avrupa’dır. Son kullanıcı işlerimize baktığımızda; ABD, Kore ve Çin’deki yüksek performanslı iplik üreticileriyle güçlü ilişkilerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülkelerin yanı sıra son dönemde, Türkiye’den de iyi bir sipariş alımı gerçekleştirdik.

İplik gerginlik sensöründe, gode silindirlerinde, sıcaklık kontrol kontrolörlerinde Retech’in karşılaştığı başlıca zorluklar nelerdir ve hangi yollarla bunların üstesinden gelmeyi öneriyorsunuz?

En büyük zorluklarımızın başında; şu anda muazzam bir şekilde artmış olan ve bize birçok problem oluşturan teslim süreleri geliyor. Teslim sürelerinin yanı sıra, sadece Retech’in değil tüm pazarın karşı karşıya olduğu hammadde fiyatlarındaki artışı söyleyebiliriz. Bu durumun önümüzdeki aylarda devam edecek olması, bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini gösteriyor. Neyse ki, müşterilerimize makul teslim süreleriyle hizmet verebilmek için vaktinde en sık kullanılan parçalardan yüklü miktarda bir parça stoku oluşturmuştuk.

Şu anki mevcut tedarik zinciri sorunlarının yanı sıra başlıca zorluklarımız; müşterilerimizin yüksek performanslı elyaflar için kendi özel malzemelerinde kullanılmak üzere git gide daha yüksek sıcaklık çözümleri istemeleridir. Şu anda “standart” teknolojimize bağlı olarak 400°C’nin üzerine çıkıyoruz. Bunlar olağanüstü sonuçlar ama bu alandaki geliştirmelerimizin devamı gelecek.

Retech olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir? Tekstil sektörüne yönelik yeni ürünlerin lansmanı için planlarınız var mı? Üretim tesislerinize yatırım yapmayı veya genişletmeyi planlıyor musunuz?

Daha önce de belirttiğim gibi 2021 iyi bir yıl olacak ve 2022’nin de olumlu başlaması beklentisi içindeyiz. Şu anda gelen talepleri zamanında karşılayabilmek için çalışan sayısını arttırıyoruz. Ayrıca, gelecek teknik taleplere hazır olmak için yeni nesil godeler ve sıcaklık iletici ve kontrol sistemleri üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS