“Sürdürülebilir Bir Yaşam için Çevreye Saygılı Üretimi Destekliyoruz”

1983 yılında Tekstil Finisaj Makineleri üretimi yapmak üzere kurulan Mersan Paslanmaz Makine, Mersan Makine adıyla boya-terbiye sektörünün öncü firmalarından biri olarak hizmet vermeye devam ediyor.

“Sürdürülebilir Bir Yaşam için Çevreye Saygılı Üretimi Destekliyoruz”

Çağatay Sümer, Mersan Makine Genel Müdürü

Mersan Makine, 30’dan fazla ülkeye makine ihracatı gerçekleştiriyor. Sürekli gelişim ve kalite odaklılığını benimseyen firma, hizmet kalitesini sürekli iyileştirici ve geliştirici adımlar atan bir kurum kültürüne sahip olma prensibini benimsiyor. Dünya üzerinde bulunan birçok mümessilliğiyle çevreye ve topluma katma değer sağlayacak ürünler tasarlıyor.

Makine üretimleri esnasında yüksek kaliteli hammadde ve uzun ömürlü yedek parçalar kullanan Mersan aynı zamanda bu ürünlerin tedariğini de sağlıyor.

Firma, İstanbul merkez ofisi ve Tekirdağ’da bulunan fabrikasıyla katma değerli, çevre dostu ve sürdürülebilir ürün üretiyor. Fabrikalarının son yeniliklere uygun olmasına özen gösteren firma, Ar-Ge departmanlarında katma değerli, ekonomik ve uzun ömürlü makineler geliştiriyor. Tekstil finisaj makineleri üretimi gerçekleştiren firma, boya-terbiye sektörü için hizmet veriyor. Ar-Ge departmanımızda, endüstriyel tasarımlarda yeni teknolojinin yanı sıra, katı modellemeler kullanarak makinelerin maruz kalabileceği tüm dış faktörleri tespit ediyor. Böylece makinelerin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için çalışmalar tcamamlanıyor.

Tekstil Teknoloji dergimiz Ocak Özel Sayısı: ‘Türk Tekstil Makineleri Endüstrisi ’ için Mersan Makine Genel Müdürü Çağatay Sümer ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Dergimize konuşan Çağatay Sümer, Rusya-Ukrayna savaşının firmaları için olumsuz etkiler oluşturmasına rağmen pazar paylarını daha da arttırmak için katma değerli ürün geliştirdiklerini belirterek şunları söyledi; “Rusya ve Ukrayna savaşı gerek enerji gerek hammadde gerekse tüketim malları açısından ticarete olumsuz bir etki yaptı. Dolaylı olarak bağlantılı olan tüm sektörleri etkiledi. Avrupa ve Asya pazarında önemli rol dağılımları oluşturdu.  Gelecek yıllarda da bunun etkisini görmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir bir yaşam için çevreye saygılı üretimi desteklediğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Bu doğrultuda hâkim olduğumuz pazardaki payımızı artırmak için çalışıyoruz. Açıkçası dünyanın genel siyasi sorunlarından sıyrılıp gezegenimize katma değer sağlamak için yol haritalarımızı oluşturuyoruz.”

“Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için çalışmalıyız”

Tüm dünyanın gündeminde olan ve yavaş yavaş bütün sektörlerde odak noktası olmaya başlayan sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim konusuna değinen Sümer, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Küresel ölçekte bir iklim krizi ile karşı karşıyayız. Bu sürecin bizim toplumumuzda da yankı bulacağı ön görülen bir durum teşkil ediyordu. Artık üretimden yaşantımıza kadar birçok alanda sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için çalışmalıyız. Karbon salınımını en aza indirmeliyiz. Ayrıca toplum olarak sadece tekstil sektörü için değil bütün sektörleri baz alarak hepimiz, çevreci makineler üreterek su ve enerji tüketimini minimuma indirecek çözümler sunmalıyız.”

Sektörün her geçen gün daha fazla ilerlediğini ve geliştiğinin altını çizen Sümer; “Özellikle tekstil sektörü gün geçtikçe ilerliyor ve modern teknolojiler ile güçleniyor. Tekstil sektöründe gelecekte daha fazla inovasyon daha fazla makine öğrenme altyapıları, daha fazla yapay zekâ ve sürdürülebilir ürün örnekleri göreceğiz.” dedi.

“ ITM 2022 Fuarı sayesinde yeni iş birlikleri oluşturduk”

2022 yılını sipariş açısından sipariş ve ihracat oranlarını değerlendiren Çağatay Sümer, verimli bir yıl geçirdiklerini ve yoğun sipariş dönemi yaşadıklarını anlattı. ITM 2022 Fuarı sayesinde yeni iş birlikleri oluşturduklarını aktaran Sümer şunları söyledi; “2022 yılı üretim ve sipariş yoğunluğu açısından verimli bir yıl oldu. ITM 2022 Fuarı ile birçok partnerimiz ve müşterimizle bir araya geldik. Yeni makineler gönderdiğimiz birçok ülkeyle yeni iş birliklerine imza attık. 2023 yılı itibariyle 40. yılımızı kutlayacağız. Cumhuriyetin 100. yılında ülkemize sağlayacağımız katma değerli ürünlerle gurur duyacağız.”

Çağatay Sümer, Ar-Ge çalışmalarını sürdüren ve sektöre yön veren firmalardan biri olan Mersan Makine’nin ,2023 hedeflerinden şöyle bahsetti; “Ar-Ge alanına yatırım yapan önemli firmalardan birisi konumunda bulunuyoruz. Daha önce 3 Keçeli Sanfor (Shrink F3) makinemiz ile sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmıştık. 2023 yılında ise ‘Dokuma Kumaşlar İçin Sanfor Makinesi’ üreteceğimizi de Tekstil Teknoloji dergisi aracılığınız ile duyurmak istiyoruz. 2023 yılında Ar- Ge çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek.  Cumhuriyetimizin 100. yılında sektörümüzü ileriye götürmek için tüm makine üreticileri olarak var gücümüzle çalışmayı umut ediyorum. Paydaşlarımız ve iş ortaklarımız ile mutlu bir yıl olmasını diliyorum. Tekstil Teknoloji dergisine ilgilerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Röportaj: Özge Çağıl Sütcü

 

COMMENTS