“Yeni Makinemiz, Baca Gazı Salınımını Yüzde 86-94 Oranında Azaltıyor”

20 Yıllık bilgi birikimi ile tekstil sektörüne yardımcı donanım ve makineler üreten olan Kıray Makine, Ar-Ge merkezinde geliştirdiği makineleriyle çevre sorunlarına önemli çözümler sunuyor.

“Yeni Makinemiz, Baca Gazı Salınımını Yüzde 86-94 Oranında Azaltıyor”

Kıray Makine, ‘Teknik Otomasyon’ adıyla, 2011 yılında PLC kontrollü otomasyon panoları üretimi yaparak faaliyetlerine başladı. Firma, teknisyenlik altyapısı ve tecrübesiyle Trakya ağırlıklı olmak üzere Türkiye’de birçok firmaya elektromekanik ve mekatronik alanında çözümler sunuyor. 2013 yılından beri teknik otomasyon markasıyla; kenar kesme üniteleri, açıcı üniteler, üstten kolalama üniteleri geliştiriyor.  Ayrıca firma, yerli üretime özgün makinelerle destek olma prensibini benimsiyor.

 Tekstil Teknoloji dergimiz için Kıray Makine Yönetim Kurulu Başkanı Samet Kıray ile bir röportaj gerçekleştirdik.  2022 yılında yoğun şekilde makine üretmeye devam ettiklerini söyleyen Samet Kıray; “Özellikle ITM 2022 Fuarı bizim yurt dışı pazardaki tanınırlığımıza oldukça katkı sağladı. Firma olarak üretim ve büyüme planlarımıza sadık kaldık. Bu nedenle çok fazla dalgalanma yaşamadık.” dedi.

Son dönemde dünya genelinde yaşanılan gelişmelerin tekstil sektörünü de etkilediğini göz önünde bulundurduğumuzda, firmanızın sipariş ve satış durumunu değerlendirebilir misiniz?

Savaşın başladığı tarihlerde özellikle Orta Asya bölgesindeki ve Rusya’daki müşterilerimizin siparişlerinde tereddütler oluştu tabi ki ancak herhangi bir sipariş iptali söz konusu değil. Fiyat artışı artık günlük, saatlik bile olabiliyor. Bunun yanında teslim süreleri uzadı ve ürün tedarikçileri genelde peşin çalışmaya döndü. Bu durum tabi ki bizler gibi tüm üretimci firmaları etkiledi. Bizler de bu doğrultuda stoklar ve dikkat etmemiz gereken hususlarla ilgili dersler çıkartarak, önlem alarak ilerlemeye gayret ediyoruz. Daha emin adımlarla ilerlenmesi gereken bir süreç yaşıyoruz.

“Makinelerimiz, su ve enerji tüketimi açısından oldukça tasarruf sağlıyor”

Dünya genelinde sürdürülebilir ve çevre dostu üretim vurgusu ağırlık kazanmaya başladı. Firma olarak yeni dönemde ürün geliştirirken öncelikleriniz neler olacak?

Kıray Makina kurulduğu günden itibaren çevre, enerji tüketimi ve verimlilik konusunda ciddi çalışmalar yapmış, üretimini yaptığı tüm makine ve ekipmanlarda buna dikkat etmiş bir firmadır.

Son yıllarda global dünya bazı yaptığı yanlışları fark etti ve önlem almaya çalışıyor. Bizde yeni ürünler ile bu çabaya destek olmaya gayret ediyoruz. Mesela kurutma makinelerinin baca emisyonlarını düşürmek ve su tüketiminin ciddi oranda aşağıya çekilmesinde etkili bir ürün olan Ram Önü Yıkama makinesini bu yıl tekstil üreticilerinin hizmetine sunduk. İstanbul Teknik Üniversitesinin test ve raporu ile sabitlenmiş bilimsel verilere göre baca gazı salınımını %86-94 oranında azalttığını ve filtre kullanımına gerek kalmadığını görüyoruz. Ciddi bir Ar-Ge süreci ile farklı sektörlerle iletişim halinde kalınarak yürütüldüğü bir süreç oldu bizim için.

Bu ürün makine ve tekstil sektörü için önemli bir yeniliktir. Bu ürün ile çevre dostu ve sürdürülebilir üretimle ilgili Kıray Makina elini taşın altına koydu, diğer ürünlerimiz de pazardaki muadillerine nazaran su ve enerji tüketimi açısından rakiplerinden çok fazla avantajı kendisinde barındırır.

2023 yılında yine pazarda üretimi artırıp enerji ve zaman açısından tasarruf sağlatacak olan birkaç makine projemizin Ar-Ge çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Şimdiden müjdesini vermiş olalım.

“Kıray Makine Olarak 2022’de Yoğun Şekilde Makine Üretmeye Devam Ettik”

Yakın gelecekte tekstil makineleri sektöründe ne gibi yenilikler, trendler ve gelişmeler bekleniyor?

Dünyadaki nüfus artışı ve tüketim büyük bir hızla devam ediyor. Kişi başına düşen kaynaklar azalıyor. Var olan kaynakları daha az kullanarak ihtiyacı nasıl karşılayabiliriz? Doğayı kirletmeden alternatif üretim yolları geliştirmek en büyük öncelik olacak tüm sektörlerde. Bu durum bir tercih değil zorunluluk. Bu durum firmaların bilime yönelmesini, araştırma ve gelişime yönelmesini zorunlu kılıyor. Bunu yapamayacak olan, geleneksel yöntemlerle devam etmekte ısrarcı firmaları parlak bir gelecek beklemiyor. Ürettiğimiz her üründe biz bunu zaten sağlamaya çalıştık ve çalışacağız. Bu bizim çocuklarımıza, ülkemize, insanlığa borcumuz. Kıray Makina olarak iddiamız teknoloji üretmek ve var olanı kullanmak. Firmamız içinde teknoloji barındırmayan hiçbir ürünü üretmeyecektir.

2022 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Üretim hacminiz, siparişleriniz ve ihracat pazarlarınız hakkında değerlendirme yapabilir misiniz?

2022 yılında yoğun şekilde üretmeye devam ettik. Özellikle ITM 2022 Fuarı bizim yurt dışı pazardaki tanınırlığımızı artırdı. Firmamızın istikrarlı bir büyüme ve üretim planı vardır. Bu nedenle çok fazla dalgalanma yaşamadığımızı ya da anlık durumlardan etkilenmediğimizi belirtmeliyim. Kaliteli bir ekip ile kaliteli ürünler üretmeye devam ettik. Siparişler açısından baktığımızda oldukça yoğun olduğumuzu söyleyebilirim. Yalın üretim ve 5S çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmekte ve büyümeye devam ederken kontrolu kaybetmemeye özen gösteriyoruz.

“Kısa Süre İçinde Yeni Projelerimizi Paylaşacağız”

Ar-Ge çalışmalarınız hangi aşamada? 2023 yılı hedefleriniz neler? Yeni makine ve yatırım projeleriniz olacak mı?

Kıray Makina da Ar- Ge çalışması asla bitmez. Yukarıda da belirttiğim gibi enerji ve verimlik konusunda çok iddialı projelerimizi 2023 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Özellikle Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bu toprağına değer veren insanların her zamankinden daha fazla çalışması gerektiğine inanıyoruz. Firmamıza uygun bir yıl geçirmeyi hedefliyoruz.

COMMENTS