Toyota, Yeni Hava Jetli Dokuma Tezgâhı JAT910’u Tanıttı

Toyota Industries Corporation, dokuz yıl sonra ilk kez Dokuma Makineleri İşletmesinin ana ürünlerinden biri olan hava jetli dokuma tezgahında değişiklik yaptı. Yeni JAT910, piyasaya sunuldu.

Toyota, Yeni Hava Jetli Dokuma Tezgâhı JAT910’u Tanıttı

Makine, çevresel performansı iyileştiren ve verimli fabrika yönetimini destekleyen en son teknoloji ile donatıldı.

Ürün, piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu yana dünyanın dört bir yanındaki müşteriler tarafından yaygın olarak kullanılan ve dünyanın en büyük pazar payına sahip, bir önceki model olan ‘JAT810’un halefi konumunda bulunuyor. Yüksek hız/düşük titreşim teknolojisini ve üstün dokuma yeteneklerini devralan JAT910 modeli, çevresel performansta daha fazla iyileştirme sağlıyor ve müşteriler için daha verimli bir fabrika yönetimine katkıda bulunuyor.

Güç Tüketimi %10 Azalıyor

Çevre bilincindeki son küresel artış ve yükselen enerji fiyatları arasında tekstil endüstrisinde de enerji tasarrufu zorunlu hale gelmeye başladı. JAT910 için atkı ipliğini yerleştirmek adına hava enjeksiyon sisteminin mekanizması iyileştirildi. Bunun sonucunda, JAT810 modeline kıyasla hava basıncı ve hava tüketimi sırasıyla %10 ve %20 oranında azalıyor. Ayrıca, yeni bir ana motor ve invertör kullanılarak yeni ürün, güç tüketiminde %10 azalma sağlıyor.

Bu iyileştirmelerin yanı sıra, atkı ipliği çözgü ipliklerinin arasından geçerken atkı ipliği atma zamanlamasını algılayan dünyanın ilk sensörü olan i-SENSOR’un kullanımı, optimum hava basıncının ve atkı atım gereksinimlerinin Toyota Industries’e göre otomatik olarak hesaplanmasını sağlıyor. Tescilli algoritma, böylece geliştirilmiş verimliliği destekliyor.

Ayrıca, JAT810’un FACT (Toyota FABRİKA Yönetim Sistemi), yüksek karma, düşük hacimli üretime eşlik eden işletme kayıplarını azaltma ihtiyacıyla karşı karşıya kalan çok sayıda müşteriden büyük beğeni topladı.

JAT910 ile işlevsellik, hava basıncı dâhil birden çok öğeyi ölçen ve daha önce her kumaş için manuel ayarlamalar gerektiren bir kompresöre optimum basınç ayarlarını gönderen makineye takılı IoT sensör teknolojisini içerecek şekilde genişletildi. Diğer bir avantaj ise; operatöre üzerinde çalışacağı bir sonraki makine için talimatlar verme özelliğine sahip olması.

Fabrikanın Üretkenliğini Artırıyor

Diğer birçok işlevle birleştiğinde IoT teknolojisinin kullanımıyla müşterinin fabrikasının üretkenliğini artırmaya katkıda bulunan FACT-Plus’a dönüştü.

Toyota Industries, kurucusu Sakichi Toyoda’nın Type G otomatik dokuma tezgâhını tamamlamasından bu yana yaklaşık 100 yıldır, giyim ve ev tekstilinden medikal ve endüstriyel materyal ürünlerine kadar geniş bir yelpazede zamanın ihtiyaçlarını karşılayan ve müşteri taleplerine cevap veren ürünler geliştiriyor. Toyota Industries, uzun yıllara dayanan teknolojik yetenekleri ve küresel hizmet ağı sayesinde yalnızca çevreye değil iş yerine de önem veren ürünler sunarak tekstil endüstrisinin gelişimine katkıda bulunuyor.

COMMENTS