“Türkiye İyi Bir Ticari Gelişme Gösteriyor, Bu da Üyelerimizin Siparişlerini Arttırıyor”

Swissmem Genel Sekreteri Cornelia Buchwalder, pandeminin etkilerine rağmen 2021 yılının ilk aylarında İsviçreli tekstil makine üreticilerinin siparişlerinde gözle görülür bir artış olduğunu söyledi.

“Türkiye İyi Bir Ticari Gelişme Gösteriyor, Bu da Üyelerimizin Siparişlerini Arttırıyor”

Swissmem Genel Sekreteri Cornelia Buchwalder

 

Swissmem Genel Sekreteri Cornelia Buchwalder ile ‘İsviçre Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Buchwalder ile pandeminin tekstil makine endüstrisine etkilerini, İsviçreli üreticilerin yol haritasını ve 2021 beklentilerini konuştuk. Buchwalder, “Küresel gelişme hâlâ zor gözükse de, İsviçreli tekstil makine üreticilerine gelen siparişlerde gözle görülür bir artış oldu. Türkiye aynı zamanda iyi bir ticari gelişim de gösteriyor ve bu da üyelerimizin sipariş sayılarının artmasına yol açıyor.” dedi.

Üyeleriniz tüm dünyayı etkileyen pandemiye nasıl tepki verdiler? İsviçreli şirketler süreci daha az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası takip ediyorlar?

Tekstil makineleri endüstrisinin tarihin ilk dönemlerinden beri var olan bir endüstri olduğu iyi biliniyor. Tekstil ürünleri günümüzde günlük olarak kullanıldıkları gibi, aynı zamanda lüks bir malzeme de olabiliyor. Bu nedenle bünyemizdeki üye şirketlerimiz krizden ilk anda etkilendiler. Bu durum, aynı zamanda tekstil makineleri endüstrisini, sektörün toparlanmasının en erken başladığı alanlardan biri haline getiriyor. Bununla uyumlu olarak üyelerimiz şu anda iyi bir sipariş alımından bahsediyorlar.

Bu zor dönemde global olarak tekstil makineleri sektörünün durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve Covid-19 salgını sonrası için öngörünüz nedir? Tekstil sektörünün eski günlerine dönmesi için hangi adımlar atılmalı?

Sürdürülebilirlik ve kaynakların dikkatli kullanımı önümüzdeki yıllarda tekstil endüstrisi için en önemli sorunlar olmaya devam ediyor. Sektör, bu zorluklara daha iyi ve daha etkili çözümler bulmak durumunda. Ek olarak, tekstil sektöründe geliştirilen çözümler tarım ve inşaat gibi giderek daha fazla alanda kullanılıyor. Uygulama alanlarının sürekli gelişimi, sektörümüzün başarısı adına bir başka yapı taşı özelliği taşıyor.

Türkiye, özellikle pandemi sürecinde Avrupa için yeniden önemli bir tedarik noktası haline geldi. Türkiye tekstil pazarı ve potansiyelleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin görünümünü çok iyi olarak değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz yıl, Avrupa ile Asya arasındaki gibi çok uzun mesafeli tedarik zincirlerinin sorun haline gelebileceğini gösterdi. Tekstil uzmanlığı ile beraber daha kısa ve daha çevik tedarik zincirleri oluşturmaya imkânı olan Türkiye için bu büyük bir fırsat.

Okuyucularımızı İsviçre tekstil makineleri ihracatı ile ilgili en son istatistikler hakkında bilgilendirebilir misiniz?

 “Şimdiye kadarki en iyi” sipariş hacmi ve sonuçlarıyla geçen birkaç yıldan sonra, İsviçre, diğer pek çok sanayi ülkesi gibi, sektör içerisinde ağır bir yavaşlama ile karşı karşıya geldi. Küresel Covid-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021’in tüm piyasa oyuncuları için oldukça zor geçecek zaman dilimleri olacağı ortaya çıktı.

İsviçre’de endüstri için hiçbir zaman zorunlu bir üretim kısıtlaması veya durdurulması olmadı. Bu nedenle çoğu şirket üretime devam etti ancak siparişlerin ve projelerin ertelenmesi, tedarik zinciri zorlukları ve genel olarak güvensiz durum nedeniyle bu üretim daha düşük bir seviyede idi.

İsviçre Tekstil Makineleri’ nin 2020 ihracat istatistikleri, 2019’a kıyasla yüzde 25 civarında bir düşüş gösterdi. En çok ihracat yapılan ilk beş ülke Çin, Almanya, Türkiye, ABD ve Hindistan oldu.

Pandeminin etkileri 2021’in ilk aylarında da devam edecek gibi görünüyor. Swissmem olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir? İsviçre tekstil makineleri sektöründe önümüzdeki yıllarda ne tür yenilikler ve ilerlemeler bekleniyor?

Küresel gelişme hâlâ zor gözükse de, İsviçreli tekstil makine üreticilerine gelen siparişlerde gözle görülür bir artış oldu. Türkiye aynı zamanda iyi bir ticari gelişim de gösteriyor ve bu da üyelerimizin sipariş sayılarının artmasına yol açıyor. İnovasyon ve ilerleme ile ilgili olarak, önemli eğilimler sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve döngüsel ekonomi olmaya devam ediyor. Bu nedenle, yeniliklerin çoğu bu eğilimleri bütünleştirecektir.

Endüstri 4.0, ürün veya süreç optimizasyonunda veya tamamen yeni iş modellerinin geliştirilmesinde çeşitli olanaklar sunuyor. Üye şirketlerimiz, maksimum müşteri memnuniyeti sağlamak için bu olanakları değerlendiriyorlar.

Sürdürülebilirlikle ilgili olarak, kaynakların en uygun ve tasarruflu bir şekilde kullanımı yine ana konulardan biri. Hammaddelerin sınırlı ve enerjinin pahalı olduğu bir ortamda makinelerimizi her iki açıdan da daha verimli hale getirmek çok önemli.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS