Uster Markasıyla Otomatik Kumaş Denetimi

Portföyüne başarılı EVS kumaş denetim sistemlerini ekleyen Uster, otomatik kumaş kalite güvencesinin kapsamını genişletmeye çalışacak. Filament iplik test cihazıyla teknik tekstil pazarlarında önemli bir etki yaratmış olan Uster, Techtextil Kuzey Amerika fuarından başlayarak, kumaş inceleme sistemlerinde daha fazla uygulama keşfetme imkânı buldu.

Uster Markasıyla Otomatik Kumaş Denetimi

Uster®’in filament iplik üretimi için geliştirdiği düzgünlük test cihazı, artık pamuk iplikçiliğindeki gibi sağlam bir konuma erişti. Cihazın ayırt edici nitelikteki gri ve kırmızı renkli parçaları, geride bıraktığımız son altmış yıl içinde, sektördeki temel donanımlardan sayılan teknik tekstil iplik üreticileri laboratuvarlarında bir markaya dönüştü. Uster®’in en son versiyonu olan TESTER 6 C-800 küresel standartlara yön veriyor, yeni kapasitif sensörü ise filament iplik üreticileri için ilk seferde doğru kaliteyi yakalama imkanı sunuyor.

OTOMATİK KUMAŞ MUAYENESİ

Uster’in laboratuar testlerindeki ürün portföyü iyi biliniyor, fakat teknik tekstil işlemenin diğer alanlarındaki özellikleri pek bilinmiyor. Uster, Techtextil Kuzey Amerika 2019 Fuarı’nda otomatik kumaş muayenesine yönelik yeni entegre sistemlerini tanıttı. Uster adı kumaş imalatında henüz diğer sektörlerdeki gibi bir etkiye sahip olmasa da, şu anda tanıtılmakta olan muayene teknolojisi serisi 28 yıllık deneyimiyle sınıfında lider konumda. Bu yeni ürün, Uster’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği otomatik optik muayene ekipmanlarında öncü İsrail merkezli Elbit Vision Systems’in (EVS) satın alınmasıyla başladı. Şimdi Uster bünyesinde çalışmalarına devam edilen EVS ürünleri, elyaftan kumaşa kadar kapsamlı bir tekstil kalite izleme ve kontrol sistemlerinin bir parçasıdır.

ÇOKLU TEKNİK TEKSTİL UYGULAMALARI

EVS teknolojisi, teknik tekstillerde, sayısız spesifik ve farklı bölümler dahil olmak üzere, çok çeşitli kumaş türleri ve nihai kullanımlar üzerinde uygulanabiliyor. Geçmiş yıllarda Techtextil North America fuarlarına gelen ziyaretçiler, EVS’nin izleme ve kumaş kalite güvence sistemlerini 2006 yılından bu yana görmekteydiler. Raleigh/Kuzey Carolina’da yapılacak olan fuarda (Stand 1429) sergilenen son gelişmeler, klasik Uster tasarımını ve yeni ürün tasarımlarını içerdi: Uster® EVS Q-BAR, Uster® AGH FABRIQ VISION ve USTER® AGH FABRIQ SHADE.

Kuzey Amerika’da, önde gelen markaların, özellikle müşterilerin ihtiyaç duydukları kaliteyi sağlamak amacıyla verimliliği artıracak kumaş muayene süreçlerinden yararlanması oldukça yaygın bir uygulama. Bu durum; özellikle otomotiv sektöründe araç koltukları, hava yastıkları, emniyet kemerleri, kord bezi ve vinil gibi kritik ürün alanlarınının yanı sıra yüksek teknolojiye sahip giyim, teknik, medikal ve kompozit pazarlarda önem taşıyor.

Bu zorlu ve çoğunlukla hassas uygulamalarda, malzemelerin, mutlak bir ön koşul olarak, güvenli ve tutarlı bir kaliteye sahip, genellikle hafif, dayanıklı ve sürdürülebilir özelliklere sahip olması gerekiyor. Uster Technologies Inc., ABD Satış Başkan Yardımcısı John Belew’e göre: “Mimarlık, otomotiv sektörü, tıp, moda sektörü ya da kişisel koruma ürünleri gibi uluslararası uzmanlık alanları arasında, tezgah üstü muayene üzerindeki çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. Bu sektörlerdeki tedarikçilerle birlikte, terbiye sistemlerimiz için yeni uygulamalar geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

BENZERSİZ MÜŞTERİ DENEYİMLERİ GELİŞTİRMEK

Bazı EVS müşterileri, 20 yılı aşkın bir süredir otomatik kumaş muayene sistemlerinin sunduğu avantajlardan yararlanıyor. Bu süre zarfında, sistemlerin sürekli gelişiminde, müşteri ihtiyaçlarına ayak uyduruldu. Kumaştaki kusurların ve hatta renk tonlarındaki en ufak sapmaların bile bertaraf edilmesi gibi sıkı kalite kontrolü sayesinde, benzersiz müşteri deneyimleri ortaya kondu ve geliştirildi. Fabrikalarda; gergi çerçeveleri, kaplama hatları ve sanfor makineleri gibi ekipmanlar üzerinde kumaş muayene sistemleri kuruldu. EVS’nin müşteri memnuniyeti; üretim verimliliği, verim artışı, düşük işçilik maliyetleri ve daha yüksek kârlılık gibi temel performans göstergelerindeki ölçülebilir faydalar sayesinde daha da arttı.

COMMENTS