Şirikçioğlu, Tekstil Sektöründe Dünya Markalarından Biri Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Kumaşın ve ipliğin üretiminde en iyiyi kullanma amacıyla hiçbir teknolojik yatırımdan kaçınmayan Şirikçioğlu Mensucat, bu doğrultuda Xorella fikse makinelerini tercih ediyor. Xorella, firmanın kalite hedeflerine ulaşmaları aşamasındaki beklentilerini karşılayarak Şirikçioğlu’na büyük katkı sağlıyor.

Şirikçioğlu, Tekstil Sektöründe Dünya Markalarından Biri Olma Yolunda Hızla İlerliyor

1996 yılında 6 adet dokuma tezgâhı ile Kahramanmaraş’ta temelleri atılan Şirikçioğlu Mensucat, bugün Kahramanmaraş’ta ve Kayseri’de kurulu fabrikalarında; ring, open end, tekstürize iplik, poy, ham dokuma, non denim ve denim dokuma alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ilk 1000 sanayi kuruluşu listesinde yerini almış olan Şirikçioğlu; 162.000 iğlik ring, 27.000 rotor open end, 5.200 iğlik tekstüre kapasitesi ile günlük 350 ton iplik üretimi gerçekleştiriyor. Ayrıca 841 adet dokuma tezgâhı ile de aylık 10 milyon metre denim ve non denim kumaş tasarım, üretim ve satışını yapıyor. Şirikçioğlu Mensucat bugün dünya çapında 4 bin kişilik kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Tekstil sektöründe dünya markalarından biri olma yolunda hızla ilerleyen Şirikçioğlu, sahip olduğu kalite ve yenilikçilik anlayışıyla hedeflerini sürekli gözden geçiriyor, böylece üretimlerinde istediği noktaya ulaşıyor. Çalışanlarının kişisel ve mesleki eğitimlerine katkıda bulunan Şirikçioğlu, aynı zamanda onların iş sağlına ve güvenliğine önem veriyor. Yerel ve uluslararası normlara uygun bir biçimde çalışan şirket, çevreye ve insana duyarlı olarak üretimlerini gerçekleştiriyor. Bunlarla birlikte, sosyal sorumlulukların bilincinde olan ve katkıda bulunan firma, müşteri memnuniyetini esas alarak pazardaki yerini sürekli iyileştiriyor. Şirikçioğlu, doğru ve kaliteli ürünler sunarak müşterilerine sağladığı güven ile hızlı servis vermeyi sürdürüyor.

Denim ve non denim kumaşta tescilli “W denim” ve “Marassi” markaları bulunan firmanın farklı elyaflar ile karışım yapılmış kumaşları arasında cotton-modol denim, cotton-tencel denim, cotton pes denim gibi kombinasyonlar ve yenilikçi, hyperstretch, rigid, lazerli, zımparalı, baskılı, kaplamalı, overdyeli, kalenderli çeşitler bulunuyor. Şirikçioğlu; Amerikan, Yunan, Brezilya pamukları ve Tencel, Bambu, Modal, Viskon, Polyester, Keten Elyaflar ile ürettikleri “Polyline”, “Cottonline”, “Roseline”, “Trendline”, “Twistline” tescilli markalarıyla tüm dünyaya yenilikçi ürünlerini sunuyor. Bunların arasında: Karde, Core Spun, Core Spun Şantuklu, Dual Core, Penye, Compact, Karışım compact, Siro yarn, Şantuklu, Core yarn, Open End, Open End Şantuklu, Karışımlar, Tekstürize Pes Elastanlı, Tekstürize Pes Elastansız, Twist yarn ve 10 ton/ gün POY üretimi bulunuyor.

“Xorella fikse makineleri sağladığı homojen vakum-rutubet etkisi ile iplik üretiminden sonra gelen adımlarda güven sağlandı ve müşterilerimizin
memnuniyetleri arttı.”

ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi, TS OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, SA 8000 Sosyal Uygunluk Yönetim Sistemi, Kimyasal Yönetim Sistemi kurulumları yapılan Şirikçioğlu, bu sistemleri uygulayarak sürekliliği sağlıyor.

Oeko-tex standart 100, Global Recycled Standard, Global Organik Standard, Organik Content Standard, Cotton USA, Better Cotton BCI, ürün ve sistem belgeleri mevcut olan firma, her yıl ve standartlar değiştikçe belgelerini güncelliyor. Şirikçioğlu Mensucat, kumaşın ve ipliğin üretiminde en iyiyi kullanmak amacıyla Xorella İplik Kondisyonlama makinelerini tercih ediyor. Kalite hedeflerine ulaşmaları aşamasındaki beklentileri karşılayan Xorella, firmaya büyük katkı sağlıyor.

Şirikçioğlu Mensucat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Arif ŞİRİKÇİOĞLU, 6 yıldır kullandıkları Xorella’nın iplik fikse ve kondisyonlama aşamasındaki tüm beklentilerini karşıladığına ve otomasyona uygun yapısı ile iş gücünden tasarruf sağladığına dikkat çekerek Tekstil Teknoloji dergimize özel değerlendirmelerde bulundu.

Üretimlerinizde özellikle önem verdiğiniz kriterler nelerdir?

Müşteri memnuniyetini esas alarak müşteri odaklılık ilkesi ile hızlı servis imkânı ve sürekliliğin güvencesi olan kaliteli ürünler sunuyoruz. Pazardaki yerimizi daima iyileştirmek ve hizmet kalitemizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek için değişen moda trendleri ile tekstil pazarlarını analiz ediyoruz. Yenilikçi düşünce yaklaşımını tüm çalışanlarımıza benimsetmeye çalışarak Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine önem veriyoruz. Enerji ve su tüketimlerini analiz ederek verimlilik artırıcı sürdürülebilirlik adımları atıyoruz. Ürünlerimizin tedarik aşamasında ve mevcut üretim süreçlerinde enerji performansını sürekli iyileştiriyoruz. Üretim süreçlerimizde arıza kaynaklı kalite kayıplarını önleyerek enerjiyi, nitelikli insan gücünü, teknolojiyi ve zamanı daha verimli kullanıyoruz. Personellerimizin kişi- sel ve mesleki eğitimlerine katkıda bulunarak çalışanlarımızın sağlığına ve güvenliğine önem veriyoruz. Atıklarımızı kaynağında sınıflandırarak yerel ve uluslararası normlara uygun şekilde geri dönüştürüyoruz. Tedarikçilerimizi sürekli izleyerek ve değerlendirerek hammadde kalitemizin sürekliliğini sağlıyoruz. Bununla birlikte, tedarik ve üretim zincirinde kimyasal risk kontrolleri ile tehlikeli kimyasalların kullanımını ortadan kaldırıyoruz. Ekolojik çevre düzenini bozmadan gelecek nesillere gönül rahatlığı ile yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir çevre emanet etmeyi hedefliyoruz.

Üretim tesisinizde, makine ve teknoloji yatırımları yaparken en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Ülkenin önde gelen firmalarından birisi olarak rekabet gücünüzü ve kalitenizi sürdürebilmek adına, yatırımlarınızda önem verdiğiniz özellikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Makine ve teknoloji yatırımı yaparken; rekabet gücümüzü artıracak, gelecekteki moda trendlerine ve müşteri beklentilerine cevap verebilecek, Endüstri 4.0’ın temel bileşenlerini göz önüne alıyoruz. Düşük maliyetli, daha az yer kaplayan ve daha az enerji harcayan, üretim kapasitesi daha yüksek, çevreye duyarlı, iş güvenliği sağlayan bilişim teknolojisi ile endüstri faaliyetlerini bir araya getiren akıllı sistemler tercih etmeye dikkat ediyoruz. Buradaki amacımız; üretim süresini kısaltarak enerji tüketimini azaltmak, maliyetleri düşürmek, iş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutmak, çevre duyarlılığı bilinci ile ürün miktarını ve kalitesini artırmaktır. Kalite hedeflerimize ulaşmamızda Xorella, fikseleme aşamasındaki beklentilerimizi karşılayarak bize büyük katkı sağlıyor.

İpliğin kalitesinde sağladığı faydalar doğrultusunda, Xorella teknolojilerini tercih etmenize sebep olan etkenler neler oldu? İş birliğinizin başlangıcı ve süresi hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

6 yıldır kullanmakta olduğumuz Xorella fikse makinelerini seçmemizdeki ana kriter Xorella’nın kondisyonlamanın yapıldığı bobinlerin her birine ve her tarafına eşit rutubet verebilen sistemine olan güvenimizdi ve beklentimiz tam olarak gerçekleştiği için yeni yatırımlarımızda da Xorella ile çalışmaya devam ettik. Xorella, fikseleme işleminde tüm beklentilerimizi karşıladığı gibi aktarma sistemlerindeki diğer teknolojilerle otomasyona uygun yapısı, iş gücünden de tasarruf etmemizi sağladı. Daha az enerji tüketimi ile yüksek sayıda bobin fikseleme imkânı sunması, Sarteks’in hızlı servis olanakları ve çözüm odaklı çalışma prensibi de Xorella tercihimize etki eden unsurlar oldu.

Xorella iplik kondisyonlama, fikse ve buharlama makinelerinin üretiminize ve ürünlerinize katkıları, sağladığı avantajlar ve size katma değerleri hakkında neler söylemek istersiniz? Yüksek kalite anlayışınıza sağladığı pozitif katkıyı değerlendirir misiniz?

Eski tip fikseleme makineleri, bobinlerde beklenen homojen vakum-rutubet etkisini tam olarak karşılayamadığı için ipliğin bir sonraki prosesinde bir takım sorunlar yaşanıyordu. Xorella fikse makineleri sağladığı homojen vakum-rutubet etkisi ile iplik üretiminden sonra gelen adımlarda güven sağlandı ve müşterilerimizin memnuniyetleri arttı.

Satış sonrası servisleri ve hizmet konusunda Fongs-Xorella’yı değerlendirir misiniz? Üretimdeki rekabet gücünü artıran etkenlerin arasında kalite kadar hız da önem taşıyor. Burada da makinelerin servisi ön plana çıkıyor. Bu konudaki yorumlarınız nelerdir?

Satın aldığınız bir sistem veya ürünün kaliteli olmasının yanı sıra ihtiyaç anında hızlı ve çözüm odaklı servis hizmeti sağlayabiliyor olması da çok önemlidir. Tedarikçi firmanızın ihtiyacımız olduğu her an yanımızda olacağını ve problemleri hızlı bir şekilde çözebileceğini bilmek bize güvende hissettiriyor. Xorella; sağladığı sistem ve hizmet kalitesi, çözüm odaklı yaklaşımı ile Şirikçioğlu için güçlü bir iş ortağı oldu.

Röportaj: Z. Seda Demirdelen

COMMENTS