ACIMIT: 2022’nin Dördüncü Çeyreğinde Siparişler Azaldı

İtalyan Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği (ACIMIT) tarafından hazırlanan 2022 dördüncü çeyrek tekstil makine siparişleri endeksi, Ekim-Aralık 2021 dönemine kıyasla %35'lik keskin bir düşüş gösterdi.

ACIMIT: 2022’nin Dördüncü Çeyreğinde Siparişler Azaldı

İç pazarda siparişler %34, dış pazar endeksi %37 düştü. İtalya’da endeksin mutlak değeri 155,4 puan olurken dış piyasalarda 75,8 puan oldu.

Yıllık bazda siparişler endeksi %18 düşüşle 110,4 puan değerine ulaştı. Yurt dışı siparişlerindeki düşüş %17 olurken İtalya’da toplanan siparişler 2021’de açıklanan rakamlara göre %28 daha düşük gerçekleşti.

ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi; “Dördüncü çeyreğe ilişkin sipariş endeksi verileri, 2022’nin önceki çeyreklerinde gözlemlenen değerleri doğruluyor. 2021’deki keskin artışın ardından, geçen yılki siparişlerdeki bu düşüşün nedeni psikolojiktir. Ayrıca, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın günlük iş ve ticaret üzerindeki etkileri ve belirsizliğin hakim olduğu makroekonomik çerçeve, sipariş alımını daha da olumsuz etkiledi.” dedi.

Son çeyreğe ilişkin veriler, 2023’ün ilk aylarına yönelik olumsuz trendin tersine döneceğini göstermiyor. Enerji fiyatları ve hâlâ yüksek olmakla birlikte enflasyon hafif bir düşüş eğilimi gösteriyor. Bununla birlikte sektördeki firmaların işlerinde de hafif bir iyileşme görülüyor. “İçinde bulunduğumuz yıla iyimserlikle bakmamız gerekiyor” diyen ACIMIT Başkanı şunları söyledi: “Üye şirketlerimiz şimdiden 8-14 Haziran tarihlerinde Milano’da düzenlenecek olan ITMA Fuarı’na odaklanıyor. ITMA Milan’ın İtalyan tekstil makinelerinin daha da geliştirilmesi için bir fırsat sunabileceğinden eminim.”

Zucchi; “Üreticilerimizin fuara getireceği teknolojik yenilikler, tekstil endüstrisinin hem çevresel hem de ekonomik olarak giderek daha fazla sürdürülebilir olma ihtiyacını karşılayacak.” diyerek sözlerini noktaladı.

COMMENTS