Sun Tekstil’den Üretimde Sürdürülebilirlik Hamlesi

Kadın giyim koleksiyonları tasarlayan, üreten, tedarikini ve satışını gerçekleştiren Sun Tekstil, 2030 yılında üretiminin %90’ını sürdürülebilir hammaddelerden gerçekleştirmeyi hedefliyor

Sun Tekstil’den Üretimde Sürdürülebilirlik Hamlesi

Sürdürülebilirliği sağlamak için dijital dönüşüm uygulamalarına önem veren Sun Tekstil, Sun Tekstil Departmanlarını İzQ İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen Sürdürülebilirlik Buluşması’nda bir araya getirdi. 230 Sun Tekstil çalışanının katıldığı buluşmada, firmanın sürdürülebilir değişim için dijital dönüşüme verdiği önem ve teknolojinin gücünü etkili şekilde kullandığına vurgu yapıldı.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Melis Vekiloğlu; Sun Tekstil’in sürdürülebilirlik adımlarına ve stratejilerine değindi. Vekiloğlu, “Yılda 5 sürdürülebilir, 4 recycled ve 2 re-imagined kapsül koleksiyon hazırlıyoruz. 2021 yılı üretiminin %60’ını sürdürülebilir hammaddeyle gerçekleştirdik. 2030 yılında üretimimizin %90’ını, 2040’a gelindiğinde ise %100’ünü sürdürülebilir hammaddeyle gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik gereksinimlerini yerine getirmek için dijital dönüşüm uygulamalarına önem veriyoruz. Dijitalleşme uygulamalarımız sayesinde tasarım ve üretim süreçlerimizin verimliliğini artırıyoruz. Kullandığımız üç boyutlu tasarım yazılımları sayesinde, fiziksel numune dikimini %40 oranında azaltarak daha az doğal kaynak tüketiyoruz.” dedi.

2021 yılı toplam üretimlerinin %20’sini, çevre dostu boyama yöntemi ile gerçekleştirdiklerinin de altını çizen Vekiloğlu, “Kojenerasyon sistemimiz sayesinde ısı üretmek için harcadığımız enerjiden tasarruf sağladık. Geliştirdiğimiz enerji verimliliği projeleriyle; 2021 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan %30 teşvik aldık. 2020-2021 yıllarında tamamladığımız enerji verimliliği projeleri sonucundaki iyileştirmeler sayesinde toplam yaklaşık 2 bin 636 ton CO2 salınımını önledik. Daha az doğal kaynak tüketmek amacıyla kumaş yüzeyini detaylı görüntüleyen teknolojiler sayesinde dijital kumaş kütüphanemizi oluşturuyoruz. Dijitalleşme uygulamalarımız sayesinde tasarım sürecinden başlayarak üretimimizin tüm aşamalarında döngüsel ekonomiyi temel alan iş modellerini uyguluyoruz.” şeklinde konuştu.

Üretiminin %90’dan Fazlasını İhraç Ediyor

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 312’nci sırada yer alan Sun Tekstil, kurulduğu 1987 yılından bu yana hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor. İzmir ve Manisa’daki iki üretim tesisi ve konfeksiyon tedarikçileri aracılığıyla ayda 3 milyon adeti aşan ürüne imza atıyor. 1500 yeni tasarım geliştiriyor ve üretiminin % 90’dan fazlasını ihraç ediyor.

 

COMMENTS