Mısır’dan İtalyan Tekstil Makineleri Teknoloji Sempozyumu

UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü), İtalyan Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği ACIMIT ve İtalyan Ticaret Ajansı işbirliği ile düzenlenen İtalyan Tekstil Teknolojileri Sempozyumu 25 ve 26 Eylül tarihlerinde Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirildi.

Mısır’dan İtalyan Tekstil Makineleri Teknoloji Sempozyumu

UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü), İtalyan Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği ACIMIT ve İtalyan Ticaret Ajansı işbirliği ile düzenlenen İtalyan Tekstil Teknolojileri Sempozyumu 25 ve 26 Eylül tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirildi.

Sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojilerin satın alınmasında yerel pamuk tekstili sektörünü desteklemek amacı taşıyan bu girişim, daha geniş kapsamlı bir UNIDO projesinin bir parçası. UNIDO’ya göre, İtalyan tekstil teknolojilerine yönelik olarak düzenlenen seminer, yerel sektör ile mükemmel İtalyan teknoloji arasındaki diyaloğun temel bir parçası.

İtalyan üreticilerin güncel teknolojilerini tanıttıkları “Tekstil sektöründe yenilik: Mısır için son trendler ve bakış açıları” başlıklı teknolojik seminer kapsamında, yerel operatörler ile B2B toplantıları gerçekleştirildi  ve bazı yerel tekstil şirketleri ziyaret edildi. UNIDO tarafından desteklenen girişime 16 İtalyan firması katıldı: Arioli, Brazzoli, Color Service, Danitech, Fadis, Ferraro, Itema, Marzoli, Mesdan, Ms Printing Solutions, Reggiani Macchine, Rite, Savio, Ssm Giudici, Tonello ve Ugolini.

Girişim hakkında bilgi veren ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi şunları söyledi: “Bu, İtalyan tekstil makineleri sektörü için büyük bir fırsat. Mısır Hükümeti geçtiğimiz günlerde yerel tekstil sektörüne yönelik düzenlenen büyük ölçekli modernizasyon projesini tanıttı. 2019 ve 2021 yılları arasında yapılacak yatırımların değeri yaklaşık 1 milyar Euro’ya ulaşıyor. İlk aşamada, tanınmış bazı İtalyan tedarikçilerin makineleri de bu girişimden faydalanacak.” Zucchi ayrıca şunları ifade etti: “Bu teknoloji sempozyumu, halihazırda İtalyan tekstil makineleri üreticileri için Orta Doğu pazarının başlıca ülkesi olan Mısır’daki varlığımızı güçlendirmeyi amaçlıyor.”

2018 yılında İtalya’da sektörün Mısır’a ihracatı, bir önceki yıla göre %79 artarak 45 milyon Euro’ya ulaştı. Yıllar süren durgunluğun ardından Mısır’da yapılan tekstil yatırımları nihayet ivme kazandı ve şu anda İtalyan üreticiler ortaya çıkan yeni iş fırsatlarından yararlanmaya hazırlar.

 

COMMENTS