Dijitalin Kalbi ITMA 2019’da Atıyor

Dünyanın önde gelen tekstil makineleri fuarı ITMA 2019, bir kez daha Alman firmalarının gövde gösterisine tanık oluyor.

Dijitalin Kalbi ITMA 2019’da Atıyor

Dünyanın önde gelen tekstil makineleri fuarı ITMA 2019, bir kez daha Alman firmalarının gövde gösterisine tanık oluyor. Aralarında 110’dan fazla VDMA üyesi şirket bulunan 220’den fazla Alman katılımcı; eğirme, dokumasız kumaş, dokuma, örme, çözgü örme ve terbiye odaklı neredeyse tüm farklı makine alanlarında faaliyet gösteriyor. Alman makine üreticilerinin fuardaki toplam sergi alanı, ITMA 2015’e kıyasla yaklaşık %3,5 artışla 21.000 metrekareden daha fazla bir stant alanını kapsıyor.

VDMA üyeleri Barselona’da, Akıllı Hizmetler dahil olmak üzere, akıllı ve entegre üretimde Endüstriyel Nesnelerin İnterneti olarak da bilinen Endüstri 4.0 konseptinin sağladığı en gelişmiş teknoloji çözümlerini ve uygulamalarını segiliyorlar.

ITMA’da düzenlenen VDMA basın toplantısında, önde gelen on iki VDMA üyesi şirketin sözcüsü, Endüstri 4.0 çözümlerinin, tekstil süreç zincirinindeki etkisini anlattı. İşte sözcülerin ifadesiyle Endüstri 4.0 gelişmeleri:

ANDRITZ Perfojet İş Geliştirme Direktörü Alexandre Butte: “ANDRITZ, mevcut ve yeni tesisler için tek bir teknoloji markası olan Metris kapsamında, cazip dijital çözümler sunmak amacıyla bu alandaki uzmanlık deneyimini bir araya getirdi. Metris teknolojileri, IIoT (Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) ya da Endüstri 4.0 alanında en son teknolojiye sahip ürünlerdir ve tamamen bireysel müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmektedir.”

Brückner Trockentechnik Teknoloji Direktörü Axel Pieper: “Tekstil makinelerinde yazılım yenilikleri, ürün geliştirme aşamasında giderek daha önemli hale geliyor.

Yeni geliştirilen mobil makine operasyon panellerimiz ve yönetim kokpitlerimiz kullanım kolaylığını önemli ölçüde arttırdı.

Gelişmiş üretim destek sistemleri, istikrarlı ve yüksek bir kalite seviyesi sağlarken, üretim çıktısını mümkün olan en düşük maliyetle en üst düzeye çıkarmak için operatöre destek oluyor.

Gelişmiş servis araçlarımız; öngörücü bakım, video eğitimleri ve artırılmış gerçeklik desteği gibi yeni özellikler sunuyor.”

Autefa Solutions Operasyon Direktörü André Imhof: “Dijitalleşmede başarılı sonuçlar, müşteri verimliliğine ağırlık vererek elde edilir. Service 4.0 konseptimiz,  üretim hattının kullanım ömrü boyunca temel çizgisini iyileştirmeye yönelik tüm çalışmaları kapsamaktadır. Autefa Service 4.0, kalıcı bir dijital iletişim sayesinde,  müşteri yararına iyi sonuçlar veren hizmetler sunmaktadır. Autefa Service 4.0, bildiğimiz günlük işlerden, daima müşteri ihtiyaçlarına odaklanan ileri derecede sofistike büyük veri algoritmalarına kadar farklı görevleri birleştiriyor.”

Mayer & Cie. Yönetim Kurulu Üyesi Sebastian Mayer: “Daima bir adım önde olmayı hedefliyoruz. Dijitalleşme sayesinde teknolojideki gelişmelerin ötesinde bir şirket olma prensibimize sadık kalarak, değerli fırsatlar elde ediyoruz.”

Monforts Textilmaschinen Başkan Yardımcısı Klaus A. Heinrichs: “Monforts’un gelişmiş sensör teknolojisi sayesinde tüm teknik makine verileri, sanal ve gerçek zamanlı olarak bulut üzerinde haritalanıyor. Buluttaki veriler, sistemin mevcut durumunu ilgili özelliklerle birlikte gösteriyor ve hedeflenen analiz ve kontrollü planlama ve üretimi mümkün kılan tüm üretim süreci haritalandırılıyor: Veri analizlerinden elde edilen öngörüleri, gerçek üretim sürecinin optimize edilmesinde kullanmak mümkün. Gerçek zamanlı duruma genel bakış ile duruş süresini önemli ölçüde azaltarak makinede kullanılabilirlik artıyor. Potansiyel hataların nedenleri tahmin edilerek, önceden bertaraf edilebiliyor. Dijital ikiz sistem, dönüştürücüler ya da dişliler gibi sistemde aşınan bağımsız parçalar hakkında veri sağlıyor. Gelecekte operatörler, aşınan parçaların ne kadar süre çalışabileceğini ve ne zaman yenilenmesi ya da değiştirilmesi gerektiğini öngörebilecekler. Kullanıcılar, Monforts’un entegre web mağazasına doğrudan erişim sağlayarak, aşınan parçalar ve yedek parçaları gerektiğinde bir tuşa dokunarak sipariş edebilir ve bu sayede makinelerin durma sürelerini neredeyse tamamen önleyebilirler.”

Oerlikon Sentetik Elyaf Segmenti Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı André Wissenberg: “Oerlikon, bu yılki ITMA’da tüm ziyaretçileri sentetik elyaf üretiminin geleceğine doğru bir yolculuğa davet ediyor. Tüm ziyaretçilerimize, muhteşem bir sanal 4D showroom’unda, geleceğe dair sloganımız olan “Temiz Teknoloji. Akıllı Fabrika” yaklaşımı ile sürdürülebilir ve otomatik yapay elyaf üretimi vizyonumuzu tanıtacağız. Bu gösteriyi, standımızdaki ratahlıkla izleyebilirsiniz. Bugün, yeni ve yenilikçi endüstriyel tasarımda verimli makine ve tesis konseptlerine yönelik dünya çapında dört prömiyer gerçekleştiriyoruz. Diğer birçok yenilikle birlikte, tüm bunlar bizim yeni DNA’mızı oluşturuyor.”

Trützschler Teknoloji Direktörü Christof Soest: “İplik eğirmede mükemmel bir hazırlık süreci, iplik kalitesi bakımından büyük önem taşımaktadır; Trützschler’de Endüstri 4.0 teknolojileri sayesinde bu süreç daha da akıllı hale getiriliyor. Trützschler; akıllı, kendini optimize eden makine çözümleri ve dijital sistemleri entegre ederek, istikrarlı bir kalite seviyesi elde edebilmesi için müşterilerin otomasyon alanında büyük bir adım atmalarını sağlıyor.”

Geleceğin mühendisleri

ITMA ayrıca genç mühendislere de hitap eden bir etkinlik. VDMA’nın sağladığı maddi destekle sekiz teknik üniversiteden 300’den fazla öğrenci, Barselona’da ileri teknolojiyi canlı olarak görme şansını elde etti. Sektörün geleceği için, karşılığını veren bir yatırım.

Gündem

COMMENTS