“IGM 2022, Yerli Makine Üreticilerinin Dünyaya Açılması İçin En İyi Platform”

Dünyanın en ünlü gömlek ve konfeksiyon üreticileri için makine ve otomasyonel çözümler sunan EPA Teknoloji, IGM 2022 Fuarı’nda katılımcı olarak yer aldı. EPA Teknoloji Genel Müdürü Ogün Özol, “İhracat hacmimizi büyütmek ve dünya pazarına açılmayı hedefliyoruz. IGM sayesinde çok sayıda ziyaretçi geldi ve yapılan iş birlikleri açısından beklentilerimizin üstünde sonuçlar aldık.” dedi.

“IGM 2022, Yerli Makine Üreticilerinin Dünyaya Açılması İçin En İyi Platform”

EPA Teknoloji’nin Genel Müdürü Ogün Özol

Geniş ürün yelpazesiyle IGM 2022 Fuarı’nda ziyaretçileri ile bir araya gelen EPA Teknoloji’nin Genel Müdürü Ogün Özol, fuarın başta kendi firmaları olmak üzere Türk konfeksiyon ve hazır giyim sektörü açısından oldukça verimli geçtiğini ifade etti. Ogün Özol ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik.

IGM 2022 Fuarı’nın sektöre katkıları hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Son 3-4 yıldır pandemi nedeniyle uluslararası fuarlar düzenlenemedi ve sektör neredeyse durma noktasına geldi. Bundan önce ITM 2021 Fuarı’na da katıldık. Oldukça başarılı bir fuar geçirdik. Onun arkasından 27 yıllık geçmişiyle uluslararası camiada tanınan IGM 2022 Fuarı’nda yerimizi aldık. Gelen ziyaretçi portföyüne baktığımızda ağırlıklı olarak yurt dışı ziyaretçileri olduğunu gördük. Bu bizi gayet mutlu etti. Firma olarak, IGM 2022’nin bizim gibi yerli imalatçıların dünyaya açılması ve ihracat hacmini artırması açısından en kısa ve en etkili yol olduğunu düşünüyoruz.

IGM 2022 Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdir? 

Yeni pazarlara açılmak, hâli hazırda olan müşterilerimize yeni makinelerimizi tanıtmak ve firmamızın bilinirliğini artırmak istiyoruz. İhracat hacmimizi büyütmek ve dünya pazarına açılmayı hedefliyoruz. IGM sayesinde çok sayıda ziyaretçi geldi ve yapılan iş birlikleri açısından beklentilerimizin üstünde sonuçlar aldık.

IGM 2022 Fuarı’nda tanıttığınız ürünleriniz nelerdir? Kullanım alanları ve müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Bu sene standımızı iki ayrı şekilde düzenledik. Bir tanesinde ana markamız olan Epa Teknoloji adı altında ütü otomatları, gömlek imalatına yönelik çözümler sunduk. Diğer standımızda da Toria adı altında teknik tekstil üzerinde yaptığımız makineleri sergiledik. Bunun haricinde lojistik firmalara hitap eden ütüleme sistemimiz mevcuttu. Ayrıca yurt dışından gelen ziyaretçilerin ilgilerinden  oldukça memnun kaldık.

Dünyanın en büyük tekstil üreticilerinden biri olan Türkiye, konfeksiyon ve hazır giyim sektöründe de ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Konfeksiyon ve hazır giyim sektörünün bugün geldiği konum hakkında neler söylersiniz?

Türkiye’nin şöyle bir avantajı var; coğrafi açıdan ulaşılabilir bir yerde konumlanıyor. Ülkemizdeki istikrarı da göz önünde bulundurduğumuz zaman, dışarıdaki ülkeler Türkiye’ye ürünlerini vermekte herhangi bir tehdit ya da sakınca görmüyor. Ülkemizde konfeksiyona yönelik her türlü malzemenin imalatı da mevcut. Bazı ülkelerde ucuz iş gücüne dayalı bir üretim var ancak yan sanayi ve materyal tedariki yok. Ama Türkiye’de öyle değil. Türkiye’de gerek kumaş gerek makine her şeyi yerli olarak üretebilme potansiyeline sahibiz.

Yakın gelecekte konfeksiyon trendler ve yenilikler hakkında öngörüleriniz nelerdir? Firma olarak yeni trendler ile ilgili ne tür hazırlıklar yapıyorsunuz?

Özellikle konfeksiyon sektörü daha çok teknik tekstile doğru evriliyor ve bu yönde ilerliyor. Bu açıdan bakıldığında outdoor kıyafetlere karşı büyük bir ilgi var. Önümüzdeki bir iki sene teknik tekstile doğru önemli yatırımlar olacağını düşünüyorum.

COMMENTS