Karbon Kızılötesi Yayıcıya Geçmek, Serigrafi Baskılı Tişörtler İçin Kuruma Süresini Yarıya İndirdi

Hollanda'nın Beugen şehrinde faaliyet gösteren Calmatech BV firması, Halojen yayıcıları Heraeus karbon kızılötesi yayıcılarla değiştirerek, tekstil üzerine serigrafi baskı mürekkeplerinin kuruması için gereken süreyi yarıya indirebilmeyi başardı. Yeni ısıtıcılar ayrıca daha enerji tasarruflu olduklarını kanıtladı ve bitmiş ürünün kalitesini arttırdı.

Karbon Kızılötesi Yayıcıya Geçmek, Serigrafi Baskılı Tişörtler İçin Kuruma Süresini Yarıya İndirdi

Calmatech BV, tekstil endüstrisi için 20 yıldan fazla bir süredir kurutma ve ısıtma teknolojisi tecrübesine sahip, dünyaca bilinirliği olan bir flaş kür kurutucu ve tünel kurutucu üreticisidir. Ürünleri dünya genelinde dijital ve serigrafi baskı mürekkeplerinin yanı sıra tekstil, cam, porselen ve metallere yapılan transfer baskılarda mürekkeplerin kurutulması için kullanılıyor.

Şirket, kurutucularının verimliliğini ve etkinliğini artırmak için en son teknolojileri kızılötesi ve elektronik sistemlerinde birleştirmeye çalışıyor. Yeni bir gelişme, halojen kızılötesi lambaların yerine Heraeus’un orta dalga olan karbon kızılötesi yayıcılarını kullandığını gösteriyor. Orta dalga boyu, yüzey kuruma için en uygun olanı, çünkü bu dalga boyu suyun emme özellikleriyle yakından eşleşiyor.

Değişimden bu yana, kurutucular için tam uyumlu yeni yayıcılar, hedef tekstil yüzeyi üzerinde eşit bir ısı dağılımı oluşturuyor. Bunlar bir operatör veya otomatik kontroller tarafından kolayca programlanabiliyor ve önemli enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun nedeni, orta dalga radyasyonunun daha iyi su uzaklaştırma kabiliyetinden ve karbon yayıcıların çok kısa bir tepki süresine sahip olmalarından kaynaklanıyor.

Tam uyumlu dalga boyu ile enerji tasarrufu

Kızılötesi radyasyonun dalga boyu kurutma üzerinde önemli bir etkiye sahip. Su, orta dalga kızılötesi ile ışınlandığında özellikle hızla buharlaşıyor. Bunun nedeni orta dalga radyasyonunun özellikle su tarafından iyi emilmesi ve kızılötesi yakınında çok kısa dalganın aksine doğrudan ısıya dönüştürülmesidir. Heraeus karbon yayıcılar, tam olarak orta dalga bölgesi için geliştirildi.

Tüm Karbon yayıcılar, su bazlı boya ve verniklerin yüksek oranda kurumasını hızlandırmak için etkili orta dalga radyasyonunu yüksek yüzey gücü yoğunluğu ile birleştirir. İngiliz Orvec şirketi, bu özellikleri birçok büyük havayolunda üretilen tek kullanımlık tepsi altlıklarına kaymaz kaplamalar sağlamak için kullandı.

Kapsamlı araştırmalar, bir Karbon kızılötesi yayıcının, aynı kurutma işlemini gerçekleştirmek için geleneksel bir kısa dalga yayıcıdan % 30 daha az enerji gerektirdiğini gösterdi.

COMMENTS