Mısır’dan Tekstil Sanayisi İçin Büyük Atılım

Pamuk ve Tekstil Sanayisi Holding Şirketi ITMA’da büyük bir programı uygulamaya koydu. Program, eğirme, dokuma, örme, boyama, apre, baskı ve konfeksiyon işlemlerini kapsıyor.

Mısır’dan Tekstil Sanayisi İçin Büyük Atılım

Pamuk ve Tekstil Sanayisi Holding Şirketi ITMA’da büyük bir programı uygulamaya koydu. Program, eğirme, dokuma, örme, boyama, apre, baskı ve konfeksiyon işlemlerini kapsıyor. Programın toplam değeri, yaklaşık 1 milyar Euro. Birinci aşamadaki sözleşmeler yedi makine ekipmanı tedarikçisine verildi. Sözleşmeler 2019-2021 yılları arasında hayata geçirilecek.

Mısır Kamu Sektörü Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi, Barcelona’daki ITMA Fuarı’nda büyük bir modernizasyon programını uygulamaya koydu. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Kamu İşletmeleri Bakanı Dr. Hisham Tawfik tarafından desteklenen program, Mısır’ın ana tekstil sanayisini geliştirmeyi ve Akdeniz bölgesinde büyük bir bölgesel kaynak merkezi olması için tekstil sanayisinin rekabet gücünü desteklemeyi hedefliyor.

Werner International tarafından gerçekleştirilen ve denetlenen yeniden yapılanma programı, dünyaca ünlü Mısır Pamuğu elyafından yararlanarak Mısır’ın dünya pazarlarındaki önde gelen konumunu yeniden elde etmeyi amaçlıyor.

Program, pamuk yetiştiriciliğinden kalite ve verimlilik açısından dünya standartlarında bir seviyeye sahip hazır ürünlere kadar, Mısır Kamusal Sektöründeki imalatçıların küresel pazarlardaki rekabet gücünü desteklemeyi amaçlıyor. Mısır pamuğuna katma değer yaratan bir ürün yelpazesi tanımına dayanarak eğirme, dokuma, örme, boyama, terbiye, baskı ve konfeksiyonun modernizasyonunu kapsıyor.

Programın toplam değeri, yaklaşık 1 Milyar euro olup, yaklaşık 780.000 yeni eğirme makinesi ve 1250 yeni tezgah, boyama, baskı ve terbiye makinesi ve son teknoloji ürünü kesim ve dikiş ekipmanını kapsıyor.

ITMA sırasında, modernizasyon programının ilk aşamasına ilişkin sözleşmeler yedi tekstil makinesi tedarikçisine verildi: Benninger (Thies ve Brueckner dahil), EFI Reggiani, ITEMA, Karl Mayer, Marzoli, Rieter ve Savio.

Dr. Ahmed Moustafa Mohamed, İspanya’nın Barcelona kentindeki imza töreninden çok memnun kaldı. Mohamed, “Bu gelişim planının başyapıtı, ince ve ekstra ince sayımlar için tek bir çatı altında 180.000 iğ barındıran ve dünya çapında türünün en büyüğü olan son teknoloji ürünü yeni bir iplikhanenin kurulmasıdır.” dedi. Mohamed şöyle devam etti. “Mısır Hükümeti, Kamusal Sektörde tekstil sanayisine büyük bir yatırım yapmaya karar verdi. Programın gelecekte Mısır tekstil sanayisinin rekabet gücü ve başarısı üzerinde büyük etkisi olacaktır. Bu, ülkemiz için önemli bir adımdır. Önde gelen makine tedarikçilerinin, programın uygulanmasında Holding Şirketine destek vermeyi taahhüt etmelerinden gurur ve mutluluk duyuyorum. İddialı programımızı bu kadar ciddi bir şekilde uygulamaya koyma fırsatı veren imza törenine ev sahipliği yaptığı için ITMA’ya teşekkür ederiz.”

Klapper resmi sözleşmenin imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Klapper, “Mısırlı iş ortaklarımıza Rieter’le bu sözleşmeyi imzalayarak bize güvendikleri için çok teşekkür ederiz. Rieter, Mısır iplik eğirme endüstrisinin on yıllardır ortağı olmuştur. Mısır tekstil endüstrisinin modernleşmesine böylesine önemli bir katkı yapma fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz ”dedi.

Gündem

COMMENTS