Tekstil Makineleri Fuarı ITMA 2019 Barselona’da Gerçekleşti

Bu yıl Barcelona’da düzenlenen ITMA 2019 Fuarı 45 ülkeden toplam 1.717 katılımcıyı ağırladı.

Tekstil Makineleri Fuarı ITMA 2019 Barselona’da Gerçekleşti

Bu yıl Barcelona’da düzenlenen ITMA 2019 Fuarı 45 ülkeden toplam 1.717  katılımcıyı ağırladı.

18. kez düzenlenen fuarın açılış gününde düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Tekstil Makineleri İmalatçıları Komitesi (CEMATEX) Başkanı Fritz P. Mayer şu ifadeleri kullandı: “Küresel ekonomi, hala daha ticari gerilimler ve aksamalar sonucu oluşan zorluklarla karşı karşıya. Ancak dünyanın en eski imalat endüstrisi olan tekstil, dayanıklılığını yıllar boyunca ortaya koydu. Bu, sürekli olarak yeni teknolojiler ve çözümler geliştiren ve lanse eden katılımcılarımızın da ruhunu yansıtıyor. ITMA’nın tekstil makineleri imalatçılarına yeniliklerini pazarlamaları için saygın bir platform sunmasından memnunuz.”

Fuarın net alanı, 2015 yılında düzenlenen bir önceki fuara kıyasla yüzde 9 artarak 114.500 metrekareye ulaştı. Fuar, bağlantı yolunun altındaki alan da dâhil olmak üzere, Gran Via sergi alanındaki dokuz salonun tamamında düzenlendi. Daha fazla şirketin katılmasına olanak sağlamak için, birçok stand katılımcısına başlangıçta başvurdukları daha küçük stand alanları tahsis edildi.

ITMA 2019’un organizatörü ITMA Services Başkanı Charles Beauduin şunları söyledi. “Eğer alan yetersizliğinden başvuranları geri çevirmeseydik, fuar daha büyük bir katılımla gerçekleşirdi. Toplam katılımcı sayısının neredeyse yarısı, CEMATEX üyesi olmayan ülkelerden.”

En Fazla Katılımcı İtalya’dan

Toplam katılımcı sayısının yarısından fazlası CEMATEX ülkelerinden oluşurken fuarda yer alan diğer ülkeler Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Amerika’nın diğer bölgelerindendi.

En fazla katılımcının geldiği ülkeler İtalya (364 katılımcı), Çin (276 katılımcı), Almanya (222 katılımcı), Hindistan (169 katılımcı) ve Türkiye (164 katılımcı) oldu.

Toplam net sergi alanının %65’ini alan CEMATEX ülkeleri, en geniş sergi alanında yer almaya devam ediyor. İtalya, toplam alanın %26’sını tutarken, onu %18 ile Almanya izledi. CEMATEX üyesi olmayan ülkeler arasında en geniş alanda yer alanlar şunlar oldu: %9 ile Türkiye, %8 ile Çin ve %5 ile Hindistan.

Nonwoven ürün ve teknik tekstil sektörleri, geniş uygulama yelpazesi nedeniyle ITMA 2019’da önemli bir sektör olmaya devam ediyor. Dijitalleşme ve hızlı modadan etkilenen hazır giyim sektörü, ITMA’da da daha büyük bir etki yaratıyor.

ITMA 2019, 137 ülkeden 105.000’in üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. Ziyaretçilerin geldiği ilk 5 ülke İspanya (% 11), İtalya (% 10), Hindistan (% 8), Türkiye ve Almanya (% 7) idi. Onları Fransa, ABD, Portekiz, Brezilya, Pakistan, Çin ve Birleşik Krallık izledi.

Yenilik odak noktasında

‘Tekstil Dünyasına Yenilik Getirmek’, ITMA 2019’un teması oldu. CEMATEX, inovasyon dürtüsünü desteklemek için ITMA İnovasyon Lab’ı tanıttı. Bir dizi faaliyetin yeni şemsiye markası olan İnovasyon Lab, Araştırma ve İnovasyon Pavilyonunu, ITMA Konuşmacı Platformunu, ITMA Sürdürülebilir İnovasyon Ödülü ve İnovasyon Video Vitrinini kapsıyor. Sektördeki konuşmacılar, 21-25 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşen Konuşmacılar Platformu’nda geleceğe dönük düşüncelerini ve deneyimlerini paylaştı.

ITMA Sürdürülebilir Yenilik Ödülü

ITMA Sürdürülebilir İnovasyon Ödülü, ITMA 2019 fuarı sırasında sahiplerini buldu. Candiani SpA, ITMA Endüstri Mükemmellik Ödülü’nü aldı. Yenilikçi ürünü Candiani Re-Gen, yenilenen ve geri dönüştürülmüş hammaddelerden üretilen “dairesel bir denim” kumaştır. Diğer finalistler Levi Strauss & Co ve Lee idi.

Araştırma ve İnavasyon Mükemmelliği Ödülü – Yüksek Lisans

Ödül, yüksek lisans araştırmalarında tekstil ve hazır giyim ile ilgili olağanüstü başarıları takdir etmek için veriliyor. Yüksek lisans öğrencilerine verilen ITMA Araştırma ve Yenilikçilik (Ar-Ge) Mükemmellik Ödülü’nü, RWTH Aachen Üniversitesi Enstitüsü Institut Für Textiltechnik’den Mathias Zidda, dişli ile çalışan bir 3D dairesel  örgü makinesi ve kontrol konseptinin geliştirilmesi konulu teziyle kazandı.

 

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT