Monforts’un Denimci Müşterileri Londra’da Liderlik Koltuğunda

Londra'daki son Denim Première Vision fuarında özel bir Akıllı Yaratıcılık gösterisi olan Habitat 21’e katılan 12 kot kumaşı üreticisinden 11’i Monforts denim terbiye teknolojisinin değerli kullanıcılarıydı.

Monforts’un Denimci Müşterileri Londra’da Liderlik Koltuğunda

Londra’daki son Denim Première Vision fuarında özel bir Akıllı Yaratıcılık gösterisi olan Habitat 21’e katılan 12 kot kumaşı üreticisinden 11’i Monforts denim terbiye teknolojisinin değerli kullanıcılarıydı.

Habitat 21’in amacı denim kumaşı üretiminde çevre dostu yaklaşımlar kullanan şirketlerin ön plana çıkarılması idi. Bu şirketler geri dönüşümden elde edilen, organik ve biyolojik bazlı iplikleri, kaynakları verimli kullanan boya ve terbiye teknolojileri ile birlikte değerlendiriyorlar.

Advance Denim, Berto, Bossa, Çalık, Evlox/Tavex, Kilim, Naveena, Orta Anadolu, Rajby Industries, Raymond Uco ve Soorty bu projede yer alan Monforts müşterileriydi.

Bu senenin yenilikleri Première Vision Fashion ekibi üyesi olan Manon Mangin tarafından 2021 İlkbahar/Yaz sezonu trendleri konulu büyük bir gösteride detaylı şekilde sergilendi. Üç ana tema altında toplanan yenilikler, Algılama, Hibridzasyon ve Genişletme olarak adlandırıldı.

Su Tasarrufu

Etkinlikte Türkiye’den Bossa firmasına ait birçok sürdürülebilir yenilik vardı. Örneğin, 2006 yılında başlayan, çevre dostu kullanım özelliklerini sürekli geliştiren ve halen devam etmekte olan Reset projesinden son kreasyonlar ilk kez görücüye çıktı. Bu arada Çalık ise su kullanımının indigo boyamada %40 ve takip eden terbiye işlemlerinde %83 azaldığı D-clear isimli tekniğiyle üretilen denim kumaşı koleksiyonunu sergiledi.

Bu arada, Kilim firması da, devam etmekte olan Cactus projeleri ile su kullanımını %93 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu proje ve ek olarak kaynak tasarrufu sağlayan süreçlerin kullanımı, üretilen yıllık 12 milyon metre denim kumaşının kapladığı alan adına hatırı sayılır bir iyileştirme sağlayacak. Orta Anadolu firması ise takip edilebilirliği tamamlamayı vadediyor ve bunun için giysilerin her birini bir QR kod ile etiketliyor.

Kenevir

Pakistan’ın önde gelen üreticilerinden Naveena, Çin’deki en büyük kenevir üreticilerinden olan Kingdom Holdings firması ile birlikte geliştirdikleri yeniliklerden olan ‘pamuklaştırılmış’ kenevir kumaşı tanıtımıyla bir sıçrama yaptı. Firma, bu sayede pamuğa olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Kenevir ile çalışmanın bir çok zorluğu da beraberinde getirdiğini belirten Naveena, dikey entegre edilmiş eğirme işlemlerinin sadece %49 pamuk içeren pamuk, kenevir ve tensel karışımlı iplikler oluşturmasına olanak sağladığını söylüyor.

Both Rajby Industries ve Soorty koleksiyonlarındaki denim kumaşları için Cradle to Cradle Gold sertifikası almayı başardılar. Bu sertifika daha güvenli ve döngüsel ekonomi için daha sürdürülebilir ürünlerin üretimini belirten dünyaca tanınan bir kriterdir.

Bu sertifikanın alınabilmesi için ürünler çevre ve sosyal bağlamda beş kritik sürdürülebilirlik kategorisi bakımından performans değerlendirmesine tabi tutuluyor. Bu kategoriler, malzeme sağlığı, malzeme yeniden kullanımı, yenilenebilir enerji ve karbon salınımı yönetimi, su idaresi ve sosyal eşitliktir. Bu standart, zaman içinde sürekli iyileştirmeyi sertifikalandırarak destekliyor. Bu sertifika, başarı seviyesinin sürekli artmasını ve her iki yılda bir bu sertifikanın yenilenmesini zorunlu kılıyor.

Sıfır Anilin

Bu sırada, Advance Denim firması Çin’de anilin kullanmadan indigo üreten ilk denim kumaşı üretim tesisi ünvanını aldı.

Anilin, zehirli olması nedeniyle artık birçok büyük giyim markası ve perakendecilerine ait kullanımı kısıtlı maddeler listesinde (RSL) yer almaya başladı.

Geleneksel indigo boyama işlemi sırasında, bir miktar anilin indigo renginin içinde hapsolmaktadır ve kumaştan yıkanarak çıkması zordur. İndigo renginin içinde hapsolmayan anilin ise atık su ile atılıyor. Advance Denim şirketi tarafından başvurulan yeni süreç ise İsviçre’nin Archroma firmasına ait anilin kullanılmayan bir indigo formülüne dayanıyor.

İtalya’dan Berto ise birçok denim kumaşını kapsayan azaltılmış indigo boyama tekniğini tanıttı. Bu boyama tekniği organik pamuk ve yeniden oluşturulmuş ipliklerden üretilmiş GOTS sertifikalı kumaşlarda kullanılıyor.

Berto’nun Pazarlama Müdürü Francesco Polato düşüncelerini “Son koleksiyonumuz, Z Kuşağı denen, özgür ruhlu ama aynı zamanda iklim değişikliğine karşı mücadele eden gençlerden esinlendi” şeklinde ifade etti.  Polato sözlerine şöyle devam etti: “Özel renkler ve görünüş ile nitelendirdiğimiz, ancak sürdürülebilirliğine çok önem gösterdiğimiz, dışa dönük bir koleksiyon ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.”

Akıllı Yaratıcılık etkinliği sona ererken Hindistan’dan Raymond Uco firması kimyasal kullanımını önemli ölçüde azaltan sürdürülebilir boya malzemesi ile boyanan ipliklerden üretilmiş kumaşları ihtiva eden renkli denim kumaşı serisini tanıttı. Evlox/Tavex ise kullanım sonrası geri dönüştürülmüş denim kumaşını koleksiyonlarına katmayı ve bu kumaşlarda kullanılan tüm materyallerin tam olarak izlenebilirliğini sağlamayı planladıklarını duyurdu.

Denim Première Vision, Londra Printworks’de 2 ve 3 Aralık tarihlerinde düzenlendi. Bir sonraki düzenlenme tarihi ve yeri ise Haziran 2020’de Milano olarak açıklandı.

COMMENTS