Nam Isı, Yeni Yatırımlarıyla Büyümeye Devam Ediyor

Nam Isı, her geçen yıl kendisine bir yenilik daha katarak ilerlemeye devam ediyor. Firma, aldığı yeni yatırım kararıyla beraber faaliyetlerine yeni bir ürün de ekleyerek ürün gamını genişletmeyi hedefliyor.

Nam Isı, Yeni Yatırımlarıyla Büyümeye Devam Ediyor

Nam Isı Genel Müdürü Hakan Arslan

 

Yeni yılın ilk sayısında özel olarak işlediğimiz ‘Türk Tekstil Makine Endüstrisi’ dosyasında Nam Isı’nın Genel Müdürü Hakan Arslan ile gerçekleştirdiğimiz bir röportaj da yer alıyor. Nam Isı firmasının yeni faaliyetleri ve projeleri hakkında konuştuğumuz röportajımızı, siz değerli okurlarımıza sunarız.

 Geçtiğimiz yıl aldığınız yatırım kararından, yeni binanızdan, nerede bulunduğundan ve ne tür faaliyetler gerçekleştirileceğinden bahsedebilir misiniz?

Şirketimiz, günden güne büyüyerek gelişiyor. Mevcut kapasitemizin artmasından kaynaklı olarak bulunduğumuz yerin yetersiz olması ve daha geniş kapsamlı faaliyet göstermek adına içinde bulunduğumuz sanayi bölgesinde bir yer alarak fabrika ortamında işlerimizi devam ettirmek istiyoruz. Yeni yerimiz, Ergene Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Faaliyetlerimize yeni yılda yeni bir ürün ekleyerek ürün gamımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Ayrıca yeni yerimiz tamamlandıktan sonra üretim kapasitemizin 4 – 5 katı artmasını planlıyoruz.

Üretimlerinizde özellikle hangi kriterlere önem veriyorsunuz?

Öncelikle üretimde kullandığımız ara ürünlerinde, dünya kalitesinde ürünleri kullanmayı önemsiyoruz. Bu konudaki araştırmalarımıza, daha iyi ve kaliteli ürünleri bulmaya her zaman devam ediyoruz. Ayrıca ürünümüzün yedek parçalarının, dünyanın her bölgesinde ulaşılabilir olması için global firmalar ile iş birliği yapıyoruz.

Brülör üretimi dışında firma olarak başka hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Brülör üretimi dışında, fabrikalardan taahhüt işleri alıp ram ve kurutma makinelerinin kızgın yağdan doğalgazlı yakma sistemine dönüştürülmesi ile ilgili projelere devam ediyoruz. Ayrıca müşterilerimiz tarafından gelen talepler doğrultusunda yakma sistemleri tasarlıyoruz.

Üretimlerinizin, yurt içinde ve yurt dışında nasıl talep gördüğünden bahsedebilir misiniz? Başlıca hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Yurt içinden gelen talepler her geçen gün artmakta olup Türkiye’de ram ve kurutma makinesi yapan üretici firmaların yüzde 90’lık kısmı, brülörlerini firmamızdan karşılıyor. Ayrıca ürünlerimizin kalitesi ve bilinirliği arttıkça tekstil firmalarından gelen taleplerde yoğun bir şekilde artıyor.

Nam Isı olarak yurt dışı satışlarımız genellikle; Avrupa, Güney Amerika, Özbekistan, Mısır, Tunus’a oluyor. Bunun yanı sıra makine üreticilerinin tedarikçisi olduğumuzdan dolayı onların vasıtasıyla neredeyse tüm dünyada brülörlerimiz bulunuyor.

Hâlâ devam eden pandemi sürecinin, firmanıza nasıl bir yansıması oldu? Bu sene sizin için nasıl geçti ve 2021 yılına dair beklentileriniz nelerdir?

Dünyada yaşanan pandemi sürecinde bazı sektörler sorun yaşamış olsa da bazı sektörler yurt dışında yaşanan üretim ve tedarik sorunlarından dolayı olumlu etkilendi. Tekstil sektörü, olumlu etkilenenlerden biri oldu. Tekstil firmalarımız bu artan taleplerden dolayı yatırım yapmaya yönelmiş olup bu yatırımlar sayesinde yüzde 30 ve yüzde 40 oranında artış gösterdi. Bu taleplerin, geçici olmadığını düşünerek 2021 yılında da tekstil sektörünün büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz.

Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ITM 2021 Fuarı’na yönelik çalışmalarınız bulunuyor mu? Fuardan beklentileriniz nelerdir?

Ülkemizde yapılan ITM fuarlarının, firmamızın ve ürünlerimizin tanıtımı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle yeni ürün lansmanlarımızı genellikle ITM fuarlarında yapıyoruz. Şu an yeni bir ürünümüzün Ar-Ge çalışmasını yapmakta olup bu ürünü de ITM 2021 Fuarı’na yetiştirip lansmanını yapmayı planlıyoruz.

COMMENTS