Saurer’den 2018’te Güçlü Performans

“Saurer, grup satış gelirlerini neredeyse %6 artırarak 2018'deki belirsizliği iyi yönetti. İplik Çözümleri ve Teknolojileri, her iki segmentte de bu büyümeye katkıda bulundu.

Saurer’den 2018’te Güçlü Performans

Yönetim Kurulu Başkanı Clement Woon şu açıklamayı yaptı:Grup, yıllık %9,8 artışla 9 220 milyon Yuanlık satış geliri kaydetti (2017: 8.713 milyon Yuan). Saurer’in en büyük pazarı olan Çin’de ise satışları %11,2 oranında arttı. Bu gelişme, ekonomide son 28 yıl içindeki en yavaş büyümenin kaydedildiği 2018’in ikinci yarısında dünya genelinde yaşanan belirsizliğe rağmen gerçekleşti. Saurer, Vietnam ve Bangladeş gibi birçok Güneydoğu Asya ülkesindeki ekonomik büyümeden yararlanmak için iyi bir konum elde etti. Saurer’in üçüncü en büyük pazarı olan Türkiye’de satışları etkileyen politik belirsizliğe rağmen, grubun İplik Çözümleri segmenti büyüme kaydetti.“

Woon şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl, grubu bir çözüm ortağı olarak yeniden konumlandırmaya odaklanmıştık. Amacımız müşterilerimize tekstil makineleri tedarik etmenin ötesine geçerek, iş hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla müşterilerimizle ortak olmaktı.

Bu strateji doğrultusunda, Saurer kendisini dünya çapındaki müşterilere daha yakın bir şekilde konumlandırıyor. Bu yaklaşıma; Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (AEMEA) bölgesinde, toplamda yaklaşık %30 gelir artışı kaydedilen Almanya, İsviçre, İspanya, Portekiz ve ABD gibi ülkelerde olumlu sonuçlar elde eden satış ve servis departmanlarımızda önemli bir yeniden yapılanma süreci eşlik etti.

Stratejimizin bir parçası olarak ayrıca Endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojik gelişmeleri de benimsiyoruz. Burada ana odak noktalarımız arasında otomasyon ve sensör teknolojisinin yanı sıra veri analitiği de yer alıyor. Saurer 2018 yılında  Ar-Ge harcamalarını yıllık bazda yaklaşık %50 oranında artırdı. Grubun İsviçre’nin Arbon şehrindeki yeni Saurer Teknoloji Merkezi, grupta akıllı teknolojiyi Saurer ürünlerine entegre etmek için çalışan mühendislere destek oluyor.

Grubun Endüstri 4.0’a ilkelerine verdiği önem, Çin’in Sincan Eyaletinde Urumçi şehrinde 2018’in üçüncü çeyreğinde faaliyete geçen  tesisiyle daha da öne çıkıyor. Bu modern tesis hem ön-eğirme hem de eğirme makineleri üretimi yapan ilk tesistir.

Stratejik hedeflerimizi yerine getirmeye devam ederken ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dıştan içe olan yaklaşımımızı güçlendirirken, tekstil sektöründeki müşterilerimize akıllı kullanıma uygun çözümler sunan bir tedarikçi konumumuzu güçlendirebileceğimize inanıyorum. Ön-eğirme teknolojilerimizin satışlarının %34 oranında gerçekleşen artış, sunduğumuz kapsamlı tekliflerimizle müşteri ihtiyaçlarını karşılamakta olduğumuzu göstermektedir. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizle olan ilişkilerimizi güçlendirmek amacıyla kendimizi yeniden konumlandırırken, müşterilerimizin girişimlerini de yeni hedeflere ulaştırmak üzere desteklemeye devam edeceğiz.”

Segment Bazında Gelirler

Hem Saurer İplik Çözümleri hem de Saurer Teknolojileri 2018 boyunca iyi bir performans gösterdi. Çin’de, Teknoloji segmenti satışlarda %47 artış ile ortalama üzerinde bir büyüme kaydetti. ABD’de ise bu segmentte benzer oranda büyüme kaydedildi (%44). İplik Çözümleri, Türkiye’deki gelirlerin itici gücü oldu.

Bölge Bazında Gelirler

Belirsizlikle geçen bir yıla rağmen, Saurer en büyük pazarı olan Çin’de satışlarını %11,2 oranında artırdı. Cam elyaf pazarının sürekli genişlemesiyle, büküm makinelerine olan artan talep de buna katkıda bulunan faktörlerden biridir. Satış geliri, demonetizasyon politikasının ve yeni yürürlüğe giren Mal ve Hizmet Vergisi’nin etkilerinin hala hissedildiği ve grubun en büyük ikinci pazarı olan Hindistan’da düşüş gösterdi (%-4,8). Türkiye’de ise toplam büyümede düşüş kaydedilirken (% -2,6), grubun İplik Çözümleri segmenti bu ülkede satışlarını artırdı. Asya bölgesinde (Çin/Hindistan hariç) Bangladeş, satışlarda %64,5 oranında artışla öne çıkan pazar oldu. Vietnam’da, grup gelirlerinde artış yaşandı (%20,4). Amerika bölgesinde ABD’de satış gelirleri %33,5 oranında arttı. Avrupa/Afrika/Diğer ülkeler bölgesi ise (Türkiye hariç)%9,3 büyüme kaydetti. Almanya ve İsviçre’de satışlar %34,7, İspanya ve Portekiz’de ise %30 artış gözlendi.

COMMENTS