Stäubli’nin Jakar Makineleri Türk Dokumacıların Beğenisini Topluyor

Stäubli is one of the world's leading suppliers of high-quality automated systems and solutions for the weaving industry. Stäubli nowadays provide excellent service to their Turkish customers who play an ever increasingly important role in the global market with its 100 experienced technical staff through its offices located in Istanbul, Bursa, Denizli and Gaziantep.

Stäubli’nin Jakar Makineleri Türk Dokumacıların Beğenisini Topluyor

1996 yılında Stäubli Grubu Türk sanayiine daha yakından hizmet vermek için, Staubli Sanayi Makine ve Aksesuarları Ticaret Ltd.Şti. şubesini kurdu. 2002 yılında gelişen sanayimizin özel ihtiyaçlarına cevap verebilmek için Tekstil bölümünün aktivitelerinin yanı sıra Konnektör bölümü faaliyete geçti. 2004 yılında ise Robotik bölümü Türkiye’deki faaliyetlerine başladı. 2009 yılında Stäubli İstanbul, Stäubli grubu bünyesindeki Multi-Contact AG Türkiye mümessili oldu. 2018 Ocak ayında, Stäubli İstanbul Tuzla’daki yeni tesislerinde güneş panelleri için bağlantı kutusu üretimine başladı.

Stäubli Pazarlama, Satış ve Servis Başkan Yardımcısı Fritz Legler ile Tekstil Teknoloji Dergimizin ‘Dokuma Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Legler ile Türkiye pazarının firmaları için önemi, Türk firmaların en çok talep ettiği ürünler ve 2019 beklentilerini ve yeni projelerini konuştuk.

TÜRKİYE, STÄUBLİ’NİN ANA PAZARLARINDAN BİRİ

İhracat pazarları açısından değerlendirirseniz, Türkiye pazarının şirketiniz için önemi nedir?

Türkiye, Çin, Hindistan ve Bangladeş gibi dünyanın önde gelen tekstil üre- ticisi ülkeleriyle yarışan ana pazarlarımızdan biri konumunda. Türkiye, gömleklik kumaş, kot ve ev tekstili konusunda güçlü bir kumaş tedarikçisidir, ayrıca halı ve çorap üretimi de kilit sektörler arasında yer almaktadır.

2018 yılı Türkiye pazarında firmanız için nasıl geçti?

İlk çeyrekte çok yüksek yatırım faaliyeti gördük. Yıl ortasında siparişlerde hafif bir düşüş oldu. Geçen yaz ortaya çıkan döviz kuru sorunları düşüş eğilimini daha da artırdı. Sonbaharda, yatırım faaliyetlerindeki düşüş açıkça görülüyordu ve hâlâ devam ediyor.

Türk firmalarının ürünlerinize talebi nasıl?

Geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük. Küresel yatırım durumuna paralel olarak, önemli bir düşüş gösteriyor.

En çok talep edilen ürünleriniz nelerdir?

Stäubli, geleceğe yönelik dokuma fabrikalarına mükemmel şekilde uyan çok çeşitli makineler sunuyor. En fazla talep gören ürünler arasında; mükemmel hazır çözgü sağlayan, hızlı stil değişikliklerine izin veren ve sürekli bir dokuma işlemini ve artan birinci tercihli kumaş üretimini destekleyen dokuma hazırlama ekipmanları bulunuyor. Dokumacılar, SAFIR otomatik çekme makinelerinin performansından emin olduklarından, bu otomasyon çözümündeki yatırımlar hâlâ artıyor. Ayrıca Türkiye pazarı için en önemli ürünler arasında, desenli kumaşlar için ünlü S3000 / S3200 serisi armür makinelerimiz bulunuyor. Bu makineler, dokuma parametrelerini dikkate alarak dokuma makinesinin ihtiyaç duyduğu performansı sağlıyor. Her çeşit dokuma makinesine (su jeti, hava jeti ve rapierli dokuma makineleri) alçak veya yüksek monte edilebiliyorlar ve bakım gerektirmeyen en yeni kablo demeti hareketleriyle donatılmıştır. Her fabrika, ihtiyaçlarına uygun bir model bulabilir – ve en yüksek üretim hızlarında güvenilir bir şekilde çalışan uzun ömürlü makinelerden faydalanabilirler.

Ev tekstili sektörüne birinci sınıf kumaş tedarik etmek için, dokumacıların sağlam ve hassas Jakarlı makinelere ihtiyacı var. Burada Stäubli’nin ünlü SX ve LX / LXL Jakar makine serileri ön plana çıkıyor. Bu makinelerimiz Türk dokumacılar tarafından büyük beğeni topluyor. Özellikle yeni piyasaya sürülen LXL modeli, ileriye dönük dokuma fabrikaları arasında ses getiren bir başarı ile karşılandı. LXL, 14,336’ya kadar formatlarda mevcuttur ve iki makine birleştirilerek 28,672 kancaya kadar formatları elde edilebilir. Serideki gibi, bu makinenin entegrasyonu kolaydır, kusursuz dengelenmiş titreşimsiz kinematik ile kompakt bir yapıya sahiptir ve çok ağır kumaşların dokuması için uygundur. Örme sektöründe, D4S otomatik parmak kapatma cihazı talebinde bir artış olduğunu gördük. Bu otomasyon çözümü çorap üretim sürecini önemli ölçüde kısaltıyor.

Türkiye pazarı açısından 2019 öngörüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Tekstil makineleri endüstrisi, küresel ekonomik iklim ile güçlü bir şekilde birleşti. Dünyada gördüğümüz mevcut sosyal ve ekonomik gelişmeler ışığında, Türkiye piyasasının düşüş eğiliminden etkilenmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, ITMA Barcelona’nın Türkler de dâhil olmak üzere dokuma fabrikalarına olumlu bir itici güç kazandıracağını düşünüyoruz.

2019 yılında tanıtacağınız yeni teknolojileriniz var mı?

Tekstil endüstrisi için geleceğe yönelik çözümlerin lider tedarikçisi olan Stäubli, 2019 yılında yeni teknolojileri tanıtacak. Bu anlamda ITMA Barcelona, ilgilenen ziyaretçilerin bilgi alabilmeleri ve Stäubli’nin müşterilerin ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde adapte edilebilecek sistemleri, cihazları ve kurulumlarını keşfedebilecekleri, tekstil üreticilerine daha büyük avantajlar sağlayacak yeni platform olacak.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT