Türk Müşterilerinin Picanol’a Verdikleri Siparişler, 2018’in İlk Yarısında Rekor Seviyeye Ulaştı

İleri teknoloji dokuma makineleri ve aksesuarları üreticisi olan Picanol, dünya genelinde satış ağına, en hızlı hava jetli ve rapierli dokuma makinelerine sahip bir firma. Türkiye, özellikle de Denizli, rapierli havlu makinelerinde Picanol için önemli bir Pazar konumunda yer alıyor. 2017 yılında piyasaya rekor seviyede dokuma makinesi satan Picanol’ün, 2018’in ilk yarısında ise Türkiye siparişleri rekor seviyeye ulaştı.

Türk Müşterilerinin Picanol’a Verdikleri Siparişler, 2018’in İlk Yarısında Rekor Seviyeye Ulaştı

Soldan Sağa: Picanol Pazarlama İletişim Müdürü Erwin Devloo ve Picanol Müşteri İlişkileri Grup Müdürü Kurt Lamkowski

Belçika’nın Leper kentindeki 260.000 metrekarelik alanda üretim yapan Picanol’ün dünya genelinde 2000 çalışanı var. 800’den fazla patente sahip olan firma, 100’den fazla ülkede 3600’ün üzerinde müşteriye hizmet veriyor. Picanol Müşteri İlişkileri Grup Müdürü Kurt Lamkowski ile Tekstil Teknoloji Dergimizde yer alan ‘Dokuma Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. 2018 değerlendirmesinde bulunan Lamkowski, Türkiye’nin Picanol için önemini anlattı.

İhracat pazarları açısından değerlendirirseniz, Türkiye pazarının şirketiniz için önemi nedir?

Türkiye, geleneksel olarak Picanol’un en iyi 5 ülkesinden biri ve bu durum 2018’yılında da değişmedi.

2018 yılı Türkiye pazarında firmanız açısından nasıl geçti?

2018 yılının ilk yarısında, Türkiye hâlâ büyük bir talep tarafından yönlendiriliyor ve istikrarlı bir para birimi, kârlı bir teşvik ortamı ve tekstil makinelerinde yatırımcılara olanak sağlayan bankalar / finansal kiralama şirketleri tarafından destekleniyor. Bu nedenle, Türk müşterilerinden Picanol’a verilen siparişler 2018’in ilk yarısında tüm zamanların rekor seviyesine ulaştı. Sonuç olarak Picanol, 2018 yılında Türkiye’ye her zamankinden daha fazla makine tedarik etti. Ancak, Türkiye’nin ekonomik ve politik durumu (devalüasyon, bankalarda daha az likidite, yüksek faiz oranları, vb.), 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yatırımlarda büyük düşüşlere neden oldu.

Türkiye pazarında en çok talep gören ürünleriniz nelerdir?

Türkiye hâlâ geleneksel olarak bir rapier pazarı, çünkü Türk dokumacılar esnekliği ve gittikçe daha kısa vadeleri tercih ediyorlar, pazar trendlerini takip etmek istiyorlar (yeni ürünler, yeni iplikler…). Sadece birkaç ürün büyük hacimlere ulaşmak ve Uzak Doğu rekabetine karşı rekabetçi kalmak için uygun. Türk firmaların rapierli makine tercih etmesinin bir başka nedeni de kullanılan kumaşlar ve müşteri portföyündeki farklılıklar. Doğuda genellikle kolay kumaşlar kullanıldığı için hava jetli makineler tercih ediliyor. Türkiye’deki üreticiler genel olarak Amerika ve Avrupa’ya ihracat gerçekleştiriyor ve bu da daha zor müşteriler anlamına geliyor. Daha esnek makineler tercih etmeleri gerektiği için Türkiye’de en çok rapierli makine kullanılıyor.

Türkiye’deki firmaların Picanol’ü tercih etme sebebi nedir?

Türkiye’deki firmaların Picanol’u tercih etmelerini sebebi; esnek olması, daha düşük enerji sarfiyatı sağlaması, fazla üretim imkânı ve geniş servis ağı. Picanol Türkiye’de başarılı bir ekiple satış ve satış sonrası servis hizmeti sağlıyor ve anında müşteriyle ilişki kuruyor. Bizim makinelerimiz Türkiye pazarı için dizayn edilmiş diyebiliriz. Makinelerimizi üretirken en çok önem verdiğimiz şey, esneklik ve kalite. Çünkü makineniz kaliteli olmazsa üretimlerinizde kaliteli olmaz.

Türkiye pazarı açısından 2019 öngörüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Her şey, bankalardaki likidite durumuna, faiz oranlarına ve yatırım yapmak için kredilerin mevcudiyetine bağlı. Birkaç yıl içinde bir bütçe planı yapmak için Türk şirketlerinin de sabit bir para birimine ihtiyacı var. Tüm bu parametrelerin ilk aylarda gerçekleştiğini görmüyoruz. Dolayısıyla 2019, Türkiye’deki yatırımlar için çok yavaş bir yıl olacak.

2019 yılında tanıtacağınız yeni teknolojileriniz var mı?

2019’da 4 yıllık ITMA sergisine katılacağız. Bu aynı zamanda geleneksel olarak makine üreticilerinin gelecek için neler yaptıklarını göstermek istedikleri bir platformdur. Bu gelişmeler sırasında sürekli gelişim ve pazar eğilimlerinin sonuçları ortaya çıkacaktır.

PICANOL DOKUMA MAKİNELERİYLE IGATEX VE TECHTEXTİL’E KATILDI

IGATEX Pakistan 2019, 26 – 28 Şubat tarihleri arasında Karaçi’de gerçekleşti. Pakistan’nın alanındaki en büyük etkinliği olan fuar, birkaç gün içinde birçok müşteriyle tanışmak için harika bir fırsat sundu. Picanol, son beş yıldır Karaçi bölgesinde Picanol’u temsil eden Madhani Associates standında yer aldı. Bu arada, Lahore bölgesinde ise Ghauri Enterprises tarafından temsil edildi. Picanol makineleri Pakistan’ın dört ana dokuma segmentinde üretim gerçekleştiriyor: denim, çarşaf bezi,ağır tabanlı kumaş ve havlu. Hem OMNIplus Summum hava jetli hem de OptiMax-i rapier makineleri, en verimli dokuma makineleri olduğunu kanıtladı.

KAPSAMLI HİZMET VE DESTEK SERVİSİNİ TANITTI

Picanol danışma standıyla 26 – 28 Şubat 2019 tarihleri arasında Kuzey Carolina, Raleigh ‘da gerçekleşen Techtextil 2019’da yer aldı. Picanol, yalnızca rapier ve airjet dokuma makinelerini Techtextil 2019’da tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda 18.000 metrekarelik tesisten birçok müşterisine hizmet verdiği kapsamlı hizmet ve desteği de sundu. Bunların arasında eğitim, elektronik onarımlar, yeni makinelerin kurulması ve çalıştırılması, tekstil teknik desteği, yedek parçalar ve dokuma yükseltmeleri, Picanol ekibinin ziyaretçilerle paylaştığı hizmetler arasında yer alıyor.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT