Tuşe Polteks’in İşi, Yumuşamayan Kumaşları Yumuşatıyor

Polteks’in Kauçuk Blanketli Kalender makinesinde bulunan ve özel olarak geliştirilmiş kauçuk blanket, normal şartlarda kalender prosesine uygun olmayan kumaş çeşitlerine kalender prosesinin uygulanmasına olanak sağlıyor.

Tuşe Polteks’in İşi, Yumuşamayan Kumaşları Yumuşatıyor

Özellikle polyester, akrilik vb. yapay elyafların yoğun olduğu sert kumaşlar klasik kalender prosesinden geçirildiklerinde çok fazla sertleşiyor ve dökümlü olma özelliklerini kaybediyorlar. Kauçuk Blanketin farkı ve kalender prosesine katkısı burada ortaya çıkıyor.

Kumaşlar kalender silindirlerinin arasından geçtikten sonra (krom kaplı ve polyamid silindir) krom kaplı silindir ve kauçuk blanketin arasından geçiyor. Burada Kalender prosesinde sertleşen kumaş dokusu blanketten geçtikten sonra son derece hissedilir oranda yumuşuyor. Öyle ki 100-140°C gibi yüksek sıcaklıklarda hem kumaşın yüzeyinde parlak efekt hem de dökümlü yapı elde edilebiliyor. Özellikle bu sayede normalde kalender prosesine dâhil edilemeyen perdelik ve döşemelik kumaşlarda son derece şaşırtıcı ve iyi sonuçlar alınabiliyor.

Genel olarak; Kauçuk blanketli kalender makinesi sayesinde yapay elyaf karışımlı sert kumaşlarda (gömleklik, pantolonluk, ev tekstili, perdelik, döşemelik) parlaklık ve dökümlü olma özellikleri kumaşlara aynı anda kazandırılabiliyor ve tuşe çeşitliliği çok büyük oranda artıyor. Kauçuk Blanketli Kalender makinesinde Sanforlama ve Kalenderleme işlemini bir makinede gerçekleştirerek yatırım maliyetini düşürürken, aynı zamanda özel Blanket teknolojisi ile kumaşlarda “SOFT FINISHING” i daha akademik ve daha kaliteli olarak elde edebiliyor.

 

COMMENTS