Twine Solutions, Dünyanın İlk Dijital, Susuz, İplik Boyama Makinesini Tanıttı

Çorap Sanayicileri Derneği'nin desteğiyle düzenlenen sempozyum İstanbul Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirildi. Sempozyumun konuşmacıları arasında moderatör BTC Bilgi Teknolojileri firması sahibi Nurten Ergün; Twine CEO'su ve Kurucu Ortağı Alon Moshe; Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı Ender Doğan; Twine Satış Başkan Yardımcısı Yuval Nahum; ve Twine Danışma Kurulu üyesi Menny Alon yer almaktaydı.

Twine Solutions, Dünyanın İlk Dijital, Susuz, İplik Boyama Makinesini Tanıttı

Twine Solutions, Türkiye distribütörü BTC Bilgi Teknolojileri’ nin ev sahipliğinde düzenlediği sempozyumda Dijital, Susuz, İplik Boyama Makinesi ‘TS-1800’ü tanıttı. Tekstil sektörü için geliştirilen sıfır atıklı ve saatte 1800 metre iplik boyama kapasiteli makine büyük ilgi gördü.

‘TS-1800’ Stok Maliyetlerini Önemli Ölçüde Düşürecek

Açılış konuşmasını Ender Doğan yaptı. Dünyanın en büyük ikinci çorap üreticisi olan Türkiye’nin Avrupa’da çok önemli bir konumda olduğunu anlattı. Doğan, çorap sektörünün 2022’de 1.5 milyar dolar ihracat yaparak 780 milyon dolarlık ihracatla hazır giyim sektörünü geride bıraktığını belirtti.

Çorap üretiminde hammaddenin Türkiye’den tedarik edilmesi gerektiğinin altını çizen Doğan,  Twine’ın geliştirdiği makine ile stok maliyetlerinin önemli ölçüde azalacağını ve 2050 sıfır karbon ayak izi hedefine ulaşılmasında etkin rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Su Tüketiminin En Aza İndirilmesi

Türkiye’nin önemli tekstil üretim tesislerine sahip olması ve Avrupa’ya yakın konumu nedeniyle gelecekte daha da odak noktası haline geleceğini öngören Twine CEO’su ve Kurucu Ortağı Alon Moshe, dijital dönüşüm ve sürdürülebilir üretimin önemine değindi. Moshe: “TS-1800, iplik boyama konusunda önemli bir soruna çözüm sunan ve dünyada bu alanda yapılmış ilk ‘Dijital, Susuz, İplik Boyama Makinesi’. Ayrıca Twine teknolojisi ile boyamada her bir kilo iplik boyama için 70 litre su tasarrufu sağlanmaktadır. Makinamızla bunu en aza indirerek enerji tasarrufunu ön planda tutuyoruz.”

Sempozyuma video konferans yöntemiyle katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Bülent Özipek sektöre ilişkin değerlendirmelerini sundu. Twine tarafından üretilen TS-1800 dijital, susuz iplik boyama makinesi ile ilgili olarak Özipek; “TS-1800 endüstri için çok önemli bir makine. Susuz çalışma ve enerji tasarrufu gibi çevre dostu özellikleriyle atık tüketimini en aza indirmeye yardımcı olabilecek bir yenilik ” olarak değerlendirmelerini paylaştı.

BTC Bilgi Teknolojileri Teknik Müdürü Ümit Batal, TS-1800 hakkında teknik bilgiler vererek soruları yanıtladı : TS-1800 ile boyama tanımlanması yapıldığında kullanılan yazılım, boyanın haznede atık oluşturmadan doğru miktarda hazırlanmasını ve kullanılmasını sağlar. Daha sonra fikseleme yapılır. Kullanıma hazır hale gelen ipin sarım işlemi tamamlanır. En önemli etken ise bu üretimin sıfır atık prensibi ile yapılmasıdır.

Geleneksel yöntemde kullanılan LAB değerleri ile tanımla yapılabileceği gibi, dijital baskı teknolojilerinin temel ana rengi olan CMYK renk tanımlaması ile de renkler hazırlanabilir ve/veya spektrofotometre aracılığı ile de renklerin okutularak sistemin aynı renklerle iplik boyama yapması sağlanabilir”

Sıfır Atıkla Daha Kısa Sürede istenilen miktarlarda iplik boyanır

TS-1800’ün sağladığı zaman, maliyet ve enerji tasarrufu sayesinde sıfır atık ile daha kısa sürede ve istenilen miktarlarda iplik boyanabilmektedir. Ayrıca TS-1800 7/24 çalışma prensibine sahiptir ve düşük enerji tüketir. Düz  renk boyama yanısıra, geçişli veya ebruli dediğimiz boyama işlemini de yapar. 50-800 denya aralığında beyaz, ham, geri dönüşümlü polyester ipi boyar.

TS-1800 Makinasının Başlıca Avantajları

  • İhtiyaç duyulduğu anda ve miktarda iplik boyama yapabilme.
  • İstenilen renk ve/veya karışımlarla (ebruli ) boyama yapabilme
  • Numune hazırlama sürecini hızlandırma
  • Eksik kalan üretim miktarlarının tamamlanmasında büyük kolaylık
  • Daha hızlı tedarik edilebilen boyalı iplikler ile daha kısa sürelerde teslimat yapabilme
  • Standart renk kataloğuna ek olarak spektrofotometre ile oldukça geniş renk çeşidi
  • Düşük maliyetli verimli üretim
  • Daha az atıkla çevre dostu kullanım

 

 Röportaj: Özge Çağıl Sütcü 

COMMENTS