VeriVide: Aydınlatma ve Görüntüleme Kabinlerinde Öncü

VeriVide, renk ve görünümün hem dijital hem de görsel olarak hızlı ve doğru değerlendirilmesi için uzman aydınlatma ve görüntüleme ekipmanlarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde bir dünya liderleri arasında bulunuyor.

VeriVide: Aydınlatma ve Görüntüleme Kabinlerinde Öncü

VeriVide, 1964’ten beri küresel olarak renk değerlendirme teknolojileri geliştiriyor. VeriVide müşterileri, tekstil, konfeksiyon, gıda, içecek, ilaç, otomotiv, baskı ve grafik gibi sektörlerdeki çok uluslu şirketlerden küçük işletmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Tüketici pazarları 1945 sonrası toparlanırken, giyim perakendecileri tedarikçilerinden daha fazla renk doğruluğu talep etmeye başladılar. Üreticilerin problemi, doğal gün ışığının değişkenliği ve renk tutarlılığını garantilemek için kullanılan görsel renk değerlendirmesinin çok gelişigüzel olmasıydı.

Çözüm, uluslararası kabul görmüş, standart bir gün ışığı ölçümü ve tam olarak bu standartta ışık yayan bir aydınlatma kaynağıydı.

D65’İN DOĞUŞU

Bir standart üzerinde anlaşmaya varılması nispeten kolaydı. 1963 yılında, 6500 Kelvin ortalama renk sıcaklığı, Uluslararası Gün Işığı Standardı olarak kabul edildi. Şimdilerde bu, evrensel olarak D65 olarak biliniyor. D65’i doğru ve sürekli olarak üretebilen lamba teknolojisi geliştirmek daha uzun sürdü.

Çözüm ise; yedi nadir toprak fosforunun karışımı ile kaplanmış floresan lambaydı ve bunu 1964 yılında İngiliz Renk Konseyi Başkanı Leslie Hubble ve İngiltere’de tanınmış ve yenilikçi bir firma olan Thorn Lighting adlı firma buldu.

Dünyanın ilk güvenilir D65 kaynağı o kadar başarılı oldu ki, Leslie Hubble D65 lambaları ve ilgili ürünleri üretmek için kendi şirketini kurdu. Latince’den ‘Gerçeği görmek’ olarak çevrilen VeriVide, Leslie Hubble’ın D65 renk değerlendirme dolaplarına verdiği isim oldu. VeriVide kısa bir süre sonra dünya çapında bir marka haline geldi ve Leslie Hubble 2001 yılında şirketin ismini Leslie Hubble Ltd’den VeriVide Ltd’ye çevirdi.

TEDARİK ZİNCİRİ DÖNÜŞÜMÜ

Elli yıl sonra, VeriVide hâlâ D65 ışık kaynağı uygulamaları üzerinde çalışıyor ve rengin önemli olduğu her endüstri için renk değerlendirme teknolojileri geliştiriyor. Örneğin, VeriVide’ın DigiEye sistemi, renk değerlendirme verilerini tedarik zinciri boyunca anında paylaşmayı mümkün kılıyor. Bu, kalite güvencesini ve tedarikçi ilişkilerini büyük ölçüde geliştiriyor.

 

COMMENTS