BCF Polyester Halı İpliği Dünya Çapında Rağbet Görmeye Devam Ediyor

Dünya genelindeki tüm polyester BCF ipliklerinin çoğu, Oerlikon Neumag sistemleri kullanılarak yapılıyor. Oerlikon Neumag sistemleri kullanılarak her gün 500 tondan fazla geri dönüştürülmüş BCF ipliği üretiliyor.

BCF Polyester Halı İpliği Dünya Çapında Rağbet Görmeye Devam Ediyor

Polyesterin halı iplikleri için en sık kullanılan polimer olduğunu biliyor muydunuz? Bugün polyester halı iplikleri küresel pazar payının yaklaşık yüzde 70’ine sahip. Bu polyester ipliklerin çoğu, Oerlikon Neumag’ın yaklaşık yüzde 90 pazar payına sahip olduğu ABD’de üretiliyor.

Oerlikon Neumag, ilk BCF polyester sistemini 1999’da ABD’ye sattı ve o zamandan beri her yıl artan bir taleple karşılaştı. Şirket, 2012’den beri BCF üretimi için günde yaklaşık 1.800 tonluk polyester kapasitesi kurdu. Bu, ABD’de çeşitli Oerlikon Neumag sistem teknolojileri ile polyester halı ipliği üretmek için 800’den fazla sistemin kurulduğu anlamına geliyor.

Türkiye’de polyestere yönelik güçlü bir eğilim var

Ancak polyester, ABD dışında da halı ipliği pazar paylarını giderek daha fazla yükseltiyor. Asya / Pasifik bölgesine ek olarak, özellikle Türkiye’de polyestere yönelik güçlü bir eğilim göze çarpıyor. Türkiye ve ABD dünyanın en büyük halı üreticileridir. 2012 yılında Türkiye’de Oerlikon Neumag tarafından kurulan BCF sistemlerinin yalnızca yüzde 3,5’i polyester için tasarlanmışken, bu rakam 2020’de satılan tüm sistemlerin yüzde 65’ine yükseldi. Dünya genelindeki tüm polyester BCF ipliklerinin çoğu, Oerlikon Neumag sistemleri kullanılarak üretiliyor.

Ekolojik, ekonomik ve teknik nedenlerle polyestere eğilim

Oerlikon Neumag, müşterilerine “PET’e hazır” sistemler ve “PET ile hazırlanmış” sistemler arasında bir seçim sunuyor. İkincisi, müşterilerin başlangıçtan itibaren polyester ekipmanına yatırım yapmak zorunda kalmadan kısa sürede ucuz bir şekilde polyester üretimine geçebilmesi avantajını sağlıyor.

Polyestere yönelik eğilimin çeşitli nedenleri var. Bunun nedenlerinden biri, bugüne kadar ABD dışında en yaygın olarak kullanılan polimer polipropilenin dünya pazarındaki fiyatının sürekli yükselmesidir. Bu nedenle, polipropilen için hammadde fiyatı sürekli olarak polyesterinkinden daha yüksektir. Bir başka neden de sürdürülebilirliğin öneminin artmasıdır. Polipropilen ve naylon atıkların geri dönüştürülmesinde son birkaç yılda teknik ilerleme kaydedilmiş olsa da, polyester geri dönüşümü hâlâ bu işlemlerin en gelişmişidir. Bu nedenle, birçok polyester halı zaten bazı geri dönüştürülmüş plastikler içeriyor. Bunun için ince parçalar doğrudan eğriliyor veya örneğin BCF ipliği üretmek için yeniden granül haline getirilmiş kırıntılar ekleniyor. Tüketicilerin “yeşil” ürünler talep etmesine ek olarak, bu eğilim yasa koyucular tarafından desteklendiği için bu, polyesteri “ekolojik” bir seçenek haline getirebiliyor. Küresel olarak, Oerlikon Neumag sistemleri kullanılarak her gün 500 tondan fazla geri dönüştürülmüş BCF ipliği üretiliyor.

Polyesterin halılar için teknik faydaları

Yukarıda belirtilen ekolojik ve ekonomik faktörlerin yanı sıra polyesterin halılar için de teknik faydaları var. Polyester, lüks görünümü, yumuşak dokunuşu ve parlak, güçlü renk ve stil seçenekleriyle biliniyor. Birçok “süper yumuşak” halı olarak tabir edilen halı, polyester iplikler kullanılarak üretiliyor. Bu iplikler, diğerleri arasında yatak odaları, ofisler ve televizyon odaları gibi sürekli kullanıma maruz kalan halılar için idealdir. Polyester halılar nem tutmayan yapıları sayesinde banyolar ve dış mekanlar için de idealdir. Ayrıca, polyester iplik hem eğrilerek boyanabiliyor hem de parça boyanabiliyor, bu da ayrıca baskılı polyester halılar için sürekli pazar büyümesi ile sonuçlanıyor. Ekonomik hammadde fiyatları ile bağlantılı olarak, olağanüstü teknik özellikler, polyesteri BCF halı ipliği üretiminde en çok kullanılan polimer haline getiriyor.

Tüm polimerler için tek tip bir platform olarak BCF S8

BCF S8, Oerlikon Neumag’ın polyester üretimine yönelik güçlü trende verdiği tepkidir. S +, polyester halı ipliğinin doğru teknoloji ile ekonomik olarak üretilebileceğini kanıtladıktan sonra, BCF S8 üretkenlik ve ürün kalitesi açısından bir kez daha yeni bir referans oluşturuyor. BCF S8, yüzde 99’un üzerinde garantili sistem verimliliği ile, sarıcıda 3.700 m / dakikaya varan işlem hızlarında polyester iplik üretmek için kullanılabiliyor. Ayrıca 2,4 dpf’ye ve 700 filamente kadar son derece ince iplikler üretilebiliyor. CPC-T ile BCF S8 Tricolor, aynı üç temel rengi kullanarak 200.000’e kadar farklı ton üretimine izin veren yenilikçi bir teknolojiye sahiptir. Yeni CPC-T, polyester, polipropilen ve naylon iplikler üretebiliyor.

Süreci iyileştiren ve yeni ürünlerin üretimini mümkün kılan çeşitli yeniliklere ek olarak Oerlikon Neumag, BCF S8’i geliştirirken sistematik olarak modülerliğe odaklandı. BCF S8 artık tek tip bir gode konfigürasyonuna ve tüm polimerler için tek tip bir soğutma tamburuna sahiptir. BCF S8’in geliştirilmesinde daha da optimize edilen özellikle polimer süreciydi. Sonuç olarak, yeni bir iplik yolu artık ısıtılmış giriş godelerine ihtiyaç duymuyor ve bu da ek enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca, BCF S8’in soğutma tamburunda polyester ipliklerin bekleme süresi S + ile karşılaştırıldığında neredeyse iki katına çıktı.

Piyasanın lansmanından bu yana satılan 192 BCF S8’in yüzde 94’ü polyester iplik üretimi için tasarlandı. Bu, hem polyestere olan eğilimi hem de BCF S8’in polyester halı ipliklerinin üretimi için sunduğu avantajları doğruluyor.

 

 

COMMENTS