Denim ve Günlük Giyim İçin Yeni Su Tasarruflu Boyama Prosesi

Sürdürülebilir çözümlere yönelik özel kimyasallarda küresel bir lider olan Archroma ve Jeanologia firması, gündelik giyim için oda sıcaklığında su tasarrufu sağlayan bir boyama işlemi olan "Pad-Ox G2 Cold" lansmanını duyurdu.

Denim ve Günlük Giyim İçin Yeni Su Tasarruflu Boyama Prosesi

Archroma başlangıçta dokuma kumaşlar için eko-gelişmiş Pad-Ox boyama sürecini tanıttı ve ardından bunu Advanced Denim konseptinin bir parçası olarak kullandı. Fikir oldukça basitti, ancak o zamanlar teknik olarak devrimci sayılırdı. Oksidasyon ve fiksasyon adımlarını birleştirerek boyama sürecini kısaltmak ve böylece su, atık su, pamuk atığı ve enerjide önemli kaynak tasarrufu gerçekleştirmek mümkündür.

Şirket yıllarca özellikle dokuma pamuk kumaş ve gündelik giyim gibi dokuma uygulamaları olmak üzere Pad-Ox sürecini iyileştirmek için tekstil üreticileri ve ortaklarıyla birlikte çalıştı. Archroma, maksimum pozitif etki elde etmek için Diresul® düşük sülfürlü kükürt boyaları serisini ve son zamanlarda yenilikçi bitki bazlı EarthColors® serisini kullanıyor.

Bu arada Jeanologia, 25 yılı aşkın süredir lazer ve eko-terbiye çözümleri ile teknoloji tarafında çalışıyor ve sıfır deşarj ile üretim yolunda tekstil endüstrisine eşlik ediyor. Şirket 2008 yılında sürekli kumaş için kullanılan su ve kimyasal miktarını önemli ölçüde azaltan ve aynı zamanda fabrikada ve nihayetinde giysi terbiye tesislerinde maliyet tasarrufu sağlayan ilk ozon işlemi olan G2 Dynamic modelini tanıttı. Bu teknoloji kumaşı daha kararlı ve tutarlı hale getiriyor ve kumaşı lazer gibi diğer teknolojilerin kullanımına daha iyi hazırlıyor. Bu makine, kumaşın temizlenmesine yardımcı olmak ve böylece haslık sonuçlarını iyileştirmek için Pad-Ox teknolojisi ile birlikte kullanılabiliyor.

Su tasarrufuna odaklanan proje

Bu nedenle Archroma ve Jeanologia anlaşılır bir şekilde, sürdürülebilir boyama ve terbiye teknolojilerindeki uzmanlıklarını bir araya getirmeye ve birleştirmeye karar verdi.  Projenin amacı, özellikle pozitif etki için Pad-Ox boyama sürecini sıcaklık ve haslık gibi konularda daha da iyileştirmekti. Birkaç aylık geliştirme sürecinden sonra, Pad-Ox boyama işlemini oda sıcaklığında uygulamanın bir yolunu buldular. Bu arada haslıkları iyileştirmeye ve yıkamadan sonra daha yüksek kontrastlara izin vermeye devam ettiler. Bulunan teknoloji, diğer yıkama işlemlerine göre daha yumuşak ve tekrarlayan yıkamaya karşı daha fazla renk dayanıklılığı ve sürtünmeye karşı daha sağlam olan son ürünler elde etmek için bağlayıcı içermeyen bir teknoloji olma özelliğine sahip.

Yeni “Pad-Ox G2 Cold” boyama işlemi, soğuk işleme kullanılarak mevcut terbiye aralığı sürecine çok küçük makinelerin eklenmesi sayesinde çalışıyor. Böylece Pad-Ox teknolojisinin sunduğu su ve diğer kaynak tasarruflarını korurken, geleneksel karşılaştırmalı kumaş terbiye işlemlerinden çok daha az su, karbon ayak izi ve enerji ile çalışıyor.

Konforlu ve günlük kullanım için yüksek kaliteli kumaşlar elde etmek için geleneksel boyama sürecinden doğrudan “Pad-Ox G2 Cold” a geçmek isteyen fabrikalar ve giysi üreticileri maksimum tasarruf sağlayabilir.

 

COMMENTS