Embee Group: Rekabet Söz Konusu Olduğunda, Yenilik Bizim En Temel Gücümüz

Embee, dünya çapında lider bir tekstil rotasyon baskı sistemi yelpazesi üreticisi konumunda yer alıyor. Şirket, tüm gelirinin %40’ını oluşturan iyi kalitede ihracat ürünleri üretiyor.

Embee Group: Rekabet Söz Konusu Olduğunda, Yenilik Bizim En Temel Gücümüz

Embee, dünya çapında lider bir tekstil rotasyon baskı sistemi yelpazesi üreticisi konumunda yer alıyor. Şirket, tüm gelirinin %40’ını oluşturan iyi kalitede ihracat ürünleri üretiyor.

Embee Group, tekstil makineleri endüstrisindeki lider çözüm sağlayıcılarından biri. 1956 yılında küçük bir tekstil yük arabaları üreticisi olarak kurulan şirket, tam teşekküllü bir tekstil kompleksine dönüştü.

Başlangıçta iş büyüdükçe Embee, tekstil makineleri ve mühendislik ekipmanları için birçok yedek parça üretmeye başladı. 70’li yıllarda, baskı endüstrisinde büyük bir devrim yaratan Hindistan’daki rotasyon baskı eğiliminin başlamasıyla birlikte, şirket makine için küçük parçalar üretti. Bu parçaları üretmek zor bir görev olsa da, Embee bu zorlu görevi başardı ve bir dizi zor işi tamamladıktan sonra, 90’lı yıllarda ilk tekstil rotasyon baskı makinesini üretti.

Merkezi Ahmedabad’da bulunan şirket, şubelerini ve satış ofislerini dünya çapında yaymaya devam ediyor.

Embee Group Genel Müdürü Harsh Shah ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik.

İhracat pazarları bakımından değerlendirdiğinizde, Türkiye pazarı şirketiniz için nasıl bir öneme sahip?

Embee 1989’dan beri ihracat yapmakta olup, bugün dünya çapında 35’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye ihracat piyasası bakımından Embee için büyük bir ülke konumunda yer alıyor. Tekstil rotatif baskılarında uzun bir süredir baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası çözümlerimizi Türkiye’ye ihraç etmekteyiz. Ana ürünümüz olan tekstil rotasyon baskı makinemizi Türkiye’de bir dizi müşteriye sattık.

 2019 ilk çeyreğindeki ihracat rakamlarınızı bizimle paylaşır mısınız? Türk firmalarının ürünlerinize talepleri nasıl?

– Tekstil rotasyon baskı makinemiz Infinium Türk firmalarından büyük talep görüyor ve bu talep hızla artıyor. 2019’un ilk çeyreğinde Bursa’da Orhan Karakoç Tekstil’de, ikinci baskı makinemizin  kurulumunu başarıyla gerçekleştirdik. Bir diğer rotasyon baskı makinemiz Akdem Tekstil’e kurulacak.

En çok talep edilen ürünleriniz hangileri?

Embee, rotasyon tekstil baskılarında baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası ile öne çıkıyordu. Fakat bugüne geldiğimizde en çok talep edilen ürün rotasyon serigrafi baskı makinemiz Infinium oldu.  Infinium, günümüzde birçok zorlukla karşılaşan modern tekstil yazıcıları için geliştirilmiş mükemmel bir çözüm olduğu gibi, yüksek hassasiyet, keskin baskı sonuçları, yüksek hacim, yüksek hızda baskı gibi tüm özellikleri tek bir pakette bir araya getiren son teknoloji ürünü bir makinedir.

Infinium, aynı zamanda pazarda en yüksek katma değer sağlayan makineler arasında en ekonomik seçenek. Farklı hassas kumaşlar üzerinde baskı yapmak ve sorunsuz operasyonlar yürütmek için ihtiyaç duyulan esnekliğe de sahip. Aynı zamanda en çok satan ürünümüz.

2019 hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Bir adım daha ileri giderek ileri Avrupa teknolojisi ile en gelişmiş rotasyon baskı makinesini tasarladık. InfiniumİD bağımsız servo tahrik sistemini tercih eden müşteriler için ideal bir seçenek. Müşteriler, baskı makinesinin uzun baskı işlemlerinde bile esnek ve enerji tasarruflu olmasını ve mükemmel baskı uyumu sağlamasını istiyorlar. InfiniumİD yalnızca bu beklentileri karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda kolay tekrarlama ayarları, kolay bir operasyon için dokunmatik ekran arayüzü, uzaktan yardım ile kullanımı kolay dokunmatik kumandalı ana kontrol paneli gibi özelliklere de sahip.  Bu makineye yönelik taleplerde en az % 50-60 oranında bir artış bekliyoruz.

Embee özellikle rotasyon tekstil ekranı alanında dünyanın ilk lazer sıyırma makinesi ve devrim niteliğinde bir ürün olan  LaserBird’i pazara sürdü. Bu sayede tehlikeli madde içeren geleneksel yönteme alternatif olan tehlikeli ve kimyasal maddeler içermeyen, sorunsuz ve ekonomik bir rotasyon sıyırma işlemi gerçekleştirmek mümkün. Üstelik, lazer sıyırma maliyetlerini en aza indirdiği gibi kaplamaları hızlı ve verimli bir şekilde sıyırma işlemini da en ekonomik şekilde gerçekleştiriyor. Bu üründe 2-3 kat oranında bir büyüme bekliyoruz.

Embee geçtiğimiz günlerde Afrika’da  tam otomatik Renk Mutfak Sistemi – SmartColor’ın kurulumunu başarıyla gerçekleştirdi. Bu ürünü daha agresif bir şekilde pazarlamayı planlıyor ve dünya genelinde birkaç sistem kurmayı hedefliyoruz.

Son teknolojik gelişmelere odaklanan ve sürekli kendini güncelleyen teknik Ar-Ge ekibimiz tekstil sektöründeki uygulamalarını analiz ediyor.

ITMA 2019’da hangi ürünleri sergilediniz? ITMA beklentilerinizi karşıladı mı?

Embee, rotasyon tekstik baskı alanında tam kapsamlı sistem üretiminde dünya lideri olarak biliniyor.. ITMA 2019’da tekstil rotasyon baskı alanında baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası çözümlerimizi sergiledik.

Baskı öncesi çözümümüz, Embee’nin Hindistan pazarında öncü konumunda olduğu  renkli macun hazırlama makine ve ekipmanlarına ağırlık veriyor.. Embee olarak macun hazırlığında tam kapsamlı bir paket çözüm olan  Smart Color’ı tanıttık. Tam otomatik renkli mutfak sistemi ise Smart Color’daki en son yeniliktir. Oyma tesisleri için geliştirdiğimiz en  son yenilik ise  lazer kaplama sıyırma makinesi LaserBird idi. Lazer kaplama oyma makinesi SmartLaser de fuarda sergilediğimiz ürünler arasındaydı.

Baskı çözümleri arasında ayrıca rotasyon baskı makineleri de yer alıyor.  21. yüzyılz tekstil yazıcıları için ideal bir çözüm olan yüksek teknoloji ürünü rotasyon baskı makinemiz InfiniumİD‘yi de sergiledik. InfiniumiD son teknoloji ürünü bir makineden çok daha fazlasıdır. Yüksek hassasiyet, keskin baskı sonuçları, yüksek hacim ve yüksek hızlı baskı özelliklerine sahip.

Baskı sonrası çözümler arasında,  çoklu rotasyon kaplama yıkama makinesi, çoklu sıkmaç yıkama makinesi ve davul yıkayıcı gibi Hindistan’da pazar lideri konumunda olduğumuz yıkama ekipmanları yer alıyor.

Embee’yi rakiplerinden ayıran şey nedir?

Rekabet söz konusu olduğunda, yenilik bizim en temel gücümüzdür. Her yıl sürekli olarak yeni ve yenilikçi ürünler geliştirmeye devam ediyoruz, fakat inovasyonun ötesinde bu bizim vizyonumuz. Embee’nin sunduğu her şeyin verimlilik ve değer bakımından 1 numara olması gerektiğine inanıyoruz ve bu da bizi rakiplerimizden farklı kılıyor.

Tekstil sektörünü göz önüne aldığımızda, geniş kapsamlı ve aynı zamanda bir uzmanlık alanı olan bir ürün grubu olarak tekstil rotasyon baskı alanında tam kapsamlı çözümlerde dünyada lider üretici konumundayız.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS