Fransız Tekstil Makine Üreticileri, Donanım, Yazılım Ve Hizmet Sunuyor

UCMTF Genel Sekreteri Evelyne Cholet, Fransız tekstil makineleri üreticilerinin müşterileri için önemli bir teknoloji ortağı olduğunu ve müşterilerle özel olarak tasarlanmış bir makineden satış sonrası hizmetlere kadar uzun vadeli işbirliği yaptıklarını belirtti.

Fransız Tekstil Makine Üreticileri, Donanım, Yazılım Ve Hizmet Sunuyor

Cholet şunları ekledi: “Hizmetlerimizin amacı, müşterilerin yatırımlarından en iyi getiriyi elde etmelerini sağlamak. Buna örnek olarak, internet üzerinden uzaktan yardım, yedek parça edinme ve iyileştirme olanaklarımızı gösterilebilirim. Aslında, yatırım kararı verilmeden önce bile, makine üreticileri Ar-Ge ekipleri ile birlikte özel makineler tasarlamak için doğrudan müşterilerle birlikte çalışıyor.

Ar-Ge ve servis, Fransız Tekstil Makineleri Üreticilerinin DNA’sında var. Her zaman olmuştur. Tekstil makinelerinin yıldızı Jacquard’ın Fransız olduğunu unutmayın. Üreticiler, uzun vadeli hedefleri olan girişimciler tarafından işletilen becerikli KOBİ’lerdir. Yöneticilerin çok uzun bir geçmişi ve şirketleri ile güçlü bağları vardır. Daha sonra, bu KOBİ’lerde bilgi ticari, teknik ve araştırma departmanları arasında çok hızlı bir şekilde akar.

Bu nedenle Fransa yıllık cirosu yaklaşık 1 milyar Euro (1,15 milyar ABD doları) olan dünya çapındaki altıncı tekstil makinesi üreticisidir. Özellikle uzun elyaf eğirme (yün, akrilik…), iplik büküm ve kontrol (teknik iplikler dâhil), ara boyama, halı iplikleri için ısı ayarı, halı sistemleri, boyama ve terbiye işlemleri için keçe ve kayışlar, nonwovenlar, tekstil tesislerinde iklimlendirme ve tekstil malzemelerinde geri dönüşüm prosesleri alanlarında güçlülerdir

Evelyne Cholet “Müşterilerimizi ITMA’daki standlarımızda ağırlamak ve onları şaşırtmak için çok çalıştık; onlara makinelerimiz hakkında mesajım: Kendiniz deneyin! ”

NSC SCHLUMBERGER

Yün ve yün benzeri elyaflar gibi uzun elyafların işlenmesinde kullanılan makinelerin uzmanı olan NSC, ziyaretçilerini önümüzdeki ITMA Fuarı’nda 500 m2 lik stantıyla karşılayacak ve onlara NSC’nin çekirdek makinelerinin yeni versiyonunu gösterecek.

Yeni ERA penye makinesinde çok çeşitli malzemeler test edildi ve sonuçlar daha yumuşak bir şekilde işlenmesi gereken hassas malzemeler için umut verici oldu. Ayrıca, ilave motorlara rağmen, güç tüketimi düşük kaldı.

GC çekme makinesi ayrıca ana kontrol ekranında daha fazla ayar yapılmasına izin veren servo motorların tahrik ettiği ek eksenlerden de yararlandı.

LAROCHE

Elyaf işleme ekipmanlarında dünya lideri olan Laroche, ITMA’da aşağıdaki makineleri gösterecek:

Gelişmiş web homojenliği ve ağırlık aralığı ile birlikte “Flexiloft 2600” Airlay tipi. 2.4 ila 4.0 m arasında, Laroche Airlay her türlü elyaf türünü (sentetik, doğal, geri dönüştürülmüş….) elyaf ve katı parçacıkların karışımlarını (köpük yongaları, plastikler, ağaç yongaları) çalıştırabiliyor. Bu, akıllı ürünlerin yenilenebilir kaynaklardan ve bunun dışında atıklardan elde edilmesini sağlıyor. Thermobonding veya needle punching denemeleri teknik merkezde Schott ve Meissner fırınları veya bir Andritz iğne tezgâhı ile çalıştırılabiliyor.

Tüketim sonrası giysiler ve halı atıkları dâhil olmak üzere her türlü tekstil atıklarının yüksek kapasitede geri dönüşümü için “Jumbo 2000” tipi yırtma makinesi.

Hafif nonwoven kenar süslemelerinin on-line veya off-line geri dönüşümü için yeni nesil ultra yüksek hızlı kenar döşeme aracı tipi “Nextrim 500”

Laroche ekipleri örnek gösterebilecek ve en son gelişmelerini tartışabilecekler:

– teknik uygulamalar için bast liflerinin dekorlanması ve rafine edilmesi,

– yeni nesil elyaf harmanlama ve dozajlama hatları,

– 3D web oluşturma,

– otomotiv atık işleme.

SUPERBA

Superba,  ITMA’da, çözgü sehpasından bobinlemeye kadar yenilikçi, küresel bir prosesi görücüye çıkaracak.

Yeni MF400 tekstüre cihazı ve bir ısı ayar hattı ile birlikte geliştirilen MCD/3  Boyama makinesinin en son versiyonu sayesinde, sürekli tek adımlık proseslerde, enerji veriminde artış, web bağlantılarıyla erişim ve neredeyse kirlilik içermeyen polyester, poliamid, polipropilen, akrilik, viskon veya yünden halı ipliği üretmek mümkün.

‘Bir hav – bir renk’ işlemiyle veya yeni ‘iki renkli baskı ’teknolojisi sayesinde, boyama işlemi yenilendi ve yeni bir patlama yaşadı. Bu teknoloji, yenilikçi tasarımı gerçekleştirmek için halı ve kilimde doğrudan kullanılabilir iplik elde edilmesini sağlıyor. Tek bir çalışma geçişinde aynı iplik üzerinde 15 farklı renk tonu elde etmek artık mümkün.

İpliğe daha fazla değer kazandırmak için tekstüre etme işleminde MF400 dokuma makinesini boyama makinesi ile ısıtma hattı arasına yerleştirmek de mümkün.

Basınç işlemi altında doymuş buharı olan TVP3, nokta etkisi ve dayanıklılık PA, PET, PP veya yün ve karışımlar için aranan baskın gereksinimler olduğunda doğru seçim.

FIL CONTROL

Sensör uzmanı Fil Control, tekstil makineleri endüstrisi için iplik sensörleri ve iplik kesicileri geliştiriyor ve üretiyor.

Fransa’daki Fil Control merkezi ve Çin’deki Asya menşeli Fil Control iştiraki olan şirket, tüm müşterilerine en kaliteli ürünleri en iyi fiyata sunmak için en yetkili ekip üyeleriyle birlikte çalışıyor. Dünyanın dört bir yanındaki büyük tekstil üreticileri Fil Control’ün 3 ana alanındaki çözümlerine güveniyor:

– Her türlü ısmarlama ve kişiye özel talepleri karşılayabilecek iplik kesiciler,

– Çeşitli kapasitif, optik, yansıtıcı, piezoelektrik ve güç ölçer teknolojisini kullanan iplik sensörleri,

– Motor devir sayımı gibi sayısız farklı uygulama tipine monte edilmiş salon efekt sensörleri.

Firma ITMA’da optik algılama üzerine geliştirilen yeni adımları ve Ar & Ge’lerini sergileyecek. Her şeyden önce, ziyaretçiler sensörler ve iletişim programlama kapasitelerinin tekstil makineleri üreticisinin gelişimini endüstri 4.0’da nasıl takip edeceğini keşfedecekler.

PETIT SPARE PARTS

Petit Spare Parts, tüm ICBT sayım makineleri için orijinal yedek parçaların dünya çapında ticaretini gerçekleştiriyor. Petit Spare Parts, müşterilerine başarı yolunda destek vermek için tarihsel bilgi birikimini ve dünya çapındaki lojistik uzmanlığını birleştiren önemli şirketler arasındadır.

Petit, 20.000’den fazla yedek parça referansına dikkatlice çalışılmış ve pazarlıkla oluşturulmuş fiyatların yanı sıra, orijinal olanlara uygun parçaların gerçekleştirilmesi için gerekli tüm çizimleri de sunuyor.

AESA AIR ENGINEERING

Fransa, Hindistan, Singapur ve Çin’deki ofisleri ile birlikte AESA şirketi, doğal elyaflar, suni ve sentetik elyaflar, hava mühendisliği, eğirme, örme, dokuma, çorap, farklı tiplerde nonwoven kumaşlar, elyaf üretimi, boyama ve terbiye gibi tüm tekstil üretim süreçlerinin farklı aşamalarında kendini gösteren dünya lideri firmalardan biridir.

AESA klima, havalandırma ve atık toplama sistemleri sağlıyor. Genel üretim faydaları ve daha iyi bir enerji ve çevre verimliliği ile elde edilen maliyet tasarrufları ile daha hafif bir ayak izine ulaşmak için müşteriler, klima santrallerinin tasarımında ve uygulanmasında uzun yıllara dayanan AESA bilgi birikimini ve tecrübesini kullanıyor.

EBELMANN

Sert malzemelerin işlenmesinde uzman olan Ebelmann’ın üretiminin % 80’i tekstil endüstrisine (özel kesim cihazları) adanmış. Teknolojinin önde gelen tam dijital işleme merkezleriyle donatılmış sürekli teknik yenilik sayesinde, Ebelmann, müşterileri ve ortaklarıyla, endüstriyel tekstil makineleri için özel hazırlanan özel kesim cihazları gibi güvenilir yüksek performanslı çözümler sunarak üretim kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Ebelmann, her türlü kesici cihaz için (tungsten karbür, yüksek hız çeliği ve seramikten imal edilmiş) bir imalat hizmeti ve yeniden bileme servisi sunuyor.

Kevlar®, karbon veya cam gibi teknik elyaflar için, Ebelmann polikristalin elmas uçları ile birlikte tungsten karbür bıçakları ile çok özel makaslar üretiyor.

MALLEIN

Mallein, tekstil faaliyetinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen, çözgü ve dokuma için kullanılan leventlerde uzmandır. Alüminyum dökümhanesinin ve tüm üretim tesislerinin bütünüyle entegrasyonu, Mallein’in özellikle özel alüminyum alaşımlardaki bilgi birikimi sayesinde tüm özel sorulara cevap vermesini sağlıyor.

Mallein her yıl daha güçlü ve büyük bir geometrik hassasiyetle üretebilmek amacıyla geliştirdiği  yeni alüminyum metal kutularından bazılarını ITMA’da sergileyecek.

ALLIANCE MACHINES TEXTILES

Alliance makinelerinde daha fazla hava, daha az su kullanılıyor ve aynı zamanda arıtma maliyetlerinde daha fazla tasarruf sağlanıyor.

ITMA Fuarı’nda, dönen bir levent vasıtasıyla Rotora boyama makinesi, entegre bir kurutma cihazı ile birlikte sergilenecek. Bu kombinasyon hem standart hem de teknik kumaşlar için «ıslak» proses yapılmasını ve yüklemeden önce makinenin içinde kurumasını sağlıyor.

Riviera Eco Green: Çok düşük likör oranına sahip (1: 2 ila 1: 3) «yuvarlak» tipte bir boyama makinesi. Hava üfleme sistemi sayesinde boru şeklinde veya açık örülmüş kumaşlar ile dokuma kumaşlar kırışıklık izi bırakmadan boyanabiliyor. 10 ila 1000 kg kapasiteli makineler, çok hafif kumaşların (metre başına 100 g) ve çok ağır olanların (metre başına 2000 g) boyanmasına olanak tanıyan çeşitli genişliklerde depolama sepetleri verilebiliyor.

Futura (uzun tip boyama), Zephyra (ip formundaki kumaşlar için son proses makinesi), Labojet ve çok büyük kapasiteye sahip makineler gibi tüm makineler, 3D lenslere sahip artırılmış gerçeklik sistemi sayesinde ayrıntılı olarak fuar alanında sunulacak.

ROUSSELET CENTRIFUGATION and CALLEBAUT de BLICQUY

Rousselet Centrifugation, seri halinde veya sürekli santrifüj kurutucularda uzman.

Callebaut de Blicquy şirketi ise, boyama ve ağartma otoklavlarının yanı sıra yukarı ve aşağı akış ekipmanları (pasta için press, enerji geri kazanım ekipmanı, pasta kırıcı…) alanlarında ITMA’da yer alacak.

DOLLFUS & MULLER

Sonsuz keçe ve bant üreticisi Dollfus & Muller, özellikle terbiye ve nonwoven fabrikalar için özel olarak sonsuz keçe ve bantlar üretiyor.

Dynajet, mürekkep püskürtmeli yazıcılar için kumaşlar ve tiyatro ve etkinlikler için geniş en kumaşlar konusunda uzmanlaşmış Dollfus & Muller’in satış departmanı görevini yürütüyor.

Şirketin ürün yelpazesinde şunlar yer alıyor:

  • örme terbiye için sıkma keçeleri,
  • denim ve dokuma kumaş terbiyesi için sanfor keçeleri,
  • tekstil baskı için baskı kurutma bantları,
  • transfer baskı için süblimasyon blanketleri,
  • yün terbiye için dekatir keçeleri,
  • thermo –bonding fırınları için kurutma bantları,
  • örme terbiye için gergin kurutucu bantlar,

SPOOLEX GROUP

Spoolex grubu farklı markalara sahiptir:

CALEMARD, makine dönüştürme birimidir. Faaliyetlerini son derece teknik kesme uygulamaları üzerine yoğunlaştırdı. Her zaman her ekipmanı çok amaçlı modüler tasarıma dayanır. Kalın veya ince malzemeleri geniş ve dar şeritlerin pedlerine veya makaralarına dönüştürebilir.

DECOUP +, ultrasonik kesim ve kaynak konusunda uzmandır. Bu teknoloji, yıpranma olmadan temiz ve yumuşak kenarlar, aşırı kalınlıkta, yanma veya sararmaya maruz kalmayan ve aynı zamanda herhangi bir ek malzeme olmadan güçlü ve düzenli kaynak yapar. Ultrasonik, herhangi bir sentetik kumaşta kullanılabilir. Hızlı ve estetik olan bu teknoloji, nihai ürünün doğrudan kullanımına izin verir.

Decoup +, üretim sürecinin herhangi bir aşamasında kullanılan tezgahlardan son make-up prosesine kadar kompakt ve ergonomik cihazlar sunar.

ROLL CONCEPT, endüstriyel makaralar bölümüdür. Bu marka, endüstriyel silindirler, silindirler ve sarım göbekleri tasarlıyor ve üretiyor. İşlem performansını iyileştirmek ve web taşıma ve dönüştürme endüstrisinde hat hızını artırmak için özel olarak tasarlanan hafif hassas silindirleri ve sarım göbekleri, kullanıcıların kolay kurulumuna imkân tanıyor ve dayanıklılık sağlıyor.

SCHAEFFER PRODUCTIQUE

Schaeffer Productique, ITMA’ya özel olarak yeni bir iş proses yönetim aracını sunacak. Tekstil şirketlerine adanmış çalışmalar, kullanıcı odaklı, kendinden uyarlamalı, cloud entegrasyonu ve yapay zekâ gibi uygulamalar ile daha fazla verimlilik ve esneklik sunuyor.

Gerçek bir 4.0 ekonomi yönetim sistemi, dijital hizmetler ve izlenilebilir EcolTex® (eBIZ 4.0 – Avrupa onayı) için standartlaştırılmış platformlar ile iletişim olanağı sunar.

Bu araçlara, küçük ve orta ölçekli tekstil firmalarının yanı sıra büyük gruplara da erişilebilir. Bu, gerekli kaynakları en aza indirirken pazarlarını daha iyi tatmin etmelerini sağlayacak, böylece performans, ekolojik ayak izi ve işletmeler arası ağ iletişimi, KSS yönetimi ve döngüsel ekonomi dünyasına atılan ilk adımı birleştirecek.

COMMENTS