Orta Asya’nın Nabzını Caitme’de Tuttuk

Bu yıl 12.si düzenlenen Caitme 2018 – Uluslararası Orta Asya Tekstil Makineleri Fuarı 5 Eylül 2018 tarihinde Taşken’te kapılarını açtı. Caitme ile eş zamanlı olarak ‘Textile Expo Uzbekistan-2018 Moda ve Tekstil Fuarı’da gerçekleştirildi.

Orta Asya’nın Nabzını Caitme’de Tuttuk

Bu yıl ilk kez, tekstil ve hafif sanayi sektörünün profesyonelleri, UzTextile Expo ve CAITME’nin tek bir sergi alanında düzenlenmesinden doğan sinerjinin keyfini yaşadı. Fuar, katılımcılar ve ziyaretçilerin, tekstil üretiminin her aşamasına ait iplikten hazır giyim eşyalarına kadar teknolojilerin sunulduğu bu birliğin faydalarını takdir etmelerini sağladı.

ÖZBEKİSTAN’DA ITM FUARLARINA YOĞUN İLGİ

ITM ekibi olarak ilk gün fuar alanındaki yerimizi aldık. Ziyaretçilere ve katılımcılara yönelik hazırladığımız ITM 2020 tanıtım broşürlerimizi katılımcılara sunduk. Özbekistanlılar, hem el broşürlerimize hem de Uluslararası Tekstil Teknoloji ve Nonwoven Teknik Tekstil Teknoloji dergilerimize yoğun ilgi gösterdiler. Özbekistan, dünya tekstil üretim merkezlerinden biri olarak haklı bir başarı kazandı. Tekstil ve konfeksiyon endüstrisi teknolojileri alanında önde gelen sektör etkinliğinin (CAITME) düzenlendiği, Orta Asya ülkeleri arasında tek ülke olmanın da gururunu yaşıyor. Bu eşsiz etkinlik, ülkeye ileri teknolojilerin getirilmesi, üretim tesislerinin iyileştirilmesi ve karşılıklı olarak yararlı bir işbirliği kurulması için sınırsız fırsatlar sunuyor. Fuarda, üretim hatlarının yenilenmesi ve modernizasyonu yoluyla yerli ürünlerin kalitesinin ve rekabet gücünün artırılmasına olanak tanıyan en iyi teknolojik gelişmeler, tekstil ve dikiş ekipmanı üretimi sergilendi.

CAITME 21 ülkeden 372 firmaya ev sahipliği yaparak yeni bir rekor kırdı. Fuara katılan ülkeler arasında; Avusturya, Belçika, İngiltere, Macaristan, Almanya, Hindistan, İspanya, İtalya, Kazakistan, Çin, Hollanda, Kore Cumhuriyeti, Rusya, ABD, Türkiye, Özbekistan, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsveç, İsviçre ve Japonya yer aldı. Yabancı ve yerli katılımcıların oranı sırasıyla % 85 ila % 15 arasında oldu. Bir önceki yıla göre, sergi alanı % 24 büyüdü.

Katılımcı sayısı bakımından ilk beş ülke ise şöyle: Türkiye – 81; Çin; -66; Almanya – 52; İtalya – 32; Hindistan – 25 şirket.

 

COMMENTS