Tül Kumaşlarına Şık Bir Dokunuş

Ocak 2019'da Frankfurt'ta düzenlenen Heimtextil fuarındaki atkılı ve çözgülü dokuma tekstillerle ilgili aldığı geri bildirimden güç alan Karl Mayer , ürün numunelerini sergilemek için; ince, şık, tül perde kumaş üretimindeki makine teknolojilerini tekrar optimize ederek şık bir koleksiyon yarattı.

Tül Kumaşlarına Şık Bir Dokunuş

Ocak 2019’da Frankfurt’ta düzenlenen Heimtextil fuarındaki atkılı ve çözgülü dokuma tekstillerle ilgili aldığı geri bildirimden güç alan Karl Mayer , ürün numunelerini sergilemek için; ince, şık, tül perde kumaş üretimindeki makine teknolojilerini tekrar optimize ederek şık bir koleksiyon yarattı.

Karl Mayer, perde tasarımlarındaki yoğun çalışmalarını iki ana konuya odaklandı: Uygun konfigürasyona sahip TM Weft üzerinde üretilen şeffaf, vual benzeri nakış yüzeyleri ve yeni Weft.Fashion TM 3’te fantezi iplikler işlenerek üretilen dokuma görünümlü ince kumaşlar.

Tipik nakışlarda benzersiz bir tasarıma sahip nakış yüzeyleri

E 24 ölçülü TM Weft, verimli bir şekilde astarları üretmek amacıyla yenilikçi bir makine olarak Ocak 2019’da piyasaya sürüldü. Karl Mayer şu anda ev tekstili uygulamalarında E 28 ölçü üzerinde çalışıyor. Daha ince ölçülü atkı eklemli bu triko makinesi, modaya uygun nakış yüzeyleri üretecek şekilde tasarlandı. Işıltılı ipliklerle elde edilen parlak efektli, peçe benzeri hassas kumaşların yanı sıra, ince doğrusal tasarımlara sahip telkari kumaşlar da üretilebiliyor. Bu muntazam görünüm, farklı dikiş yoğunluklarını ve belirli bir deseni temel alıyor. TM Weft, sıradışı nakış yüzeyleri alanları üretmek için direk dikişi, iç içe geçen atkı ve masura atkısının birleşimini kullanıyor.

Tüm çalışma genişliğine yayılan iplik, farklı bir görünüm yaratarak kumaş, ağ perde olarak kullanılmak üzere 90°’lik bir açı etrafında döndürüldüğünde istenmeyen uzamaları önleyen çapraz stabilite sağlıyor. İşlenmesi kolay olan farklı iplikler kullanılarak daha fazla tasarım üretilebiliyor. Jan Hippich, nakışta bu konseptin, sektör lideri Türk üreticilerden özellikle iyi geri dönüşler aldığını söylüyor. Karl Mayer Ürün Portföyü Sorumlusu, Heimtextil 2019 Fuarı‘nda atkılı ve çözgülü örme kumaşları tanıtarak bu ürünlerle ilgili birçok görüşmede bulundu.

Dokuma sektöründen birçok temsilci de büyük ilgi gösterdi. Leno örgüleri, TM WEFT’te üretilen kumaşların görünüm ve kayma direncine alışkın olduğu fakat çok daha verimli üretim gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor. 247 inçlik çalışma genişliğine sahip TM WEFT, tüm geliştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra aynı anda iki ağ perdesi ya da saatte 120 metre ağ perdesi üretebilecek. Üstelik, çözgü örmeli ağ perdeleri üretiminde boyutlandırma yapmaya çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Şık ve trend kumaşlar cazip bir maliyetle de üretilebiliyor.

Özel efektli tül perde tasarımları

Desen efektleri işlenmeyip sadece doğrudan ağ perde kumaşlarına dahil edilecek ise Weft.Fashion TM 3 en iyi tercih olacaktır. Bu yeni triko makinesi üç kılavuz çubuğa sahip olmakla beraber masura atkı iplikleri olarak orta ağırlıktaki fantezi iplikler kullanabiliyor. Karl Mayer Uygulama Teknolojisi Sorumlusu Kay Burkhardt şunları söyledi: “Atkı bölgesine ondan fazla farklı fantazi iplik ekledik ve bunları 40 den veya 50 den polyester multifilament ipliklerden yapılan bir zeminle birleştirdik. Testlerden kusursuz sonuçlar alındı ve benzersiz bazı desenler elde ettik.” Weft.Fashion TM 3’te üretilen tekstiller, şirketin ITMA 2019 fuarındaki standında en çok öne çıkan çözümlerinden biri oldu.

Zarif şekilde tasarlanan kumaşlar, bir süredir dokuma kumaşlarda popüler bir özellik olan şık görünüm için, ince kafes yüzeyleri göz alıcı bazı doğrusal tasarımlarla birleştiriyor. Düz geometrik desenler, ayrıca doğal görünüme sahip düzensiz ve organik yapılar ile birçok farklı tasarım elde edilebiliyor. Geliştirilecek yeni imkânlar ve fikirler, yakın zamanda düzenlenen fuarlarda da çokça konuşulmuştu. Kaymaya dayanıklı kumaşlar, farklı görünümler sunmanın yanı sıra, kumaş üretiminde, boyutlama işlemleri gerektirmeden yüksek performans sunarak çözgü örgüsünün tüm teknolojik avantajlarını sunuyor.

COMMENTS