Tekstil Makineleri İhracatı 2018 Yılında Artış Gösterdi

TEMSAD - Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant, geçtiğimiz yılı tekstil makineleri sektörü açısından değerlendirdi. Nalbant, 2018 yılında her türlü şartta yola devam ettiklerini söyledi.

Tekstil Makineleri İhracatı 2018 Yılında Artış Gösterdi

Tekstil makineleri ihracatının %20 oranında arttığına dikkat çeken Nalbant, sözlerine şu şekilde devam etti: “Şunu gördük ki ihracat, ülkemizin ekonomisi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Ne üretirseniz üretin bunu dünya kalitesinde üretip dünyaya satamıyorsanız başarılı olmanıza imkân yok. Türkiye bir tekstil ülkesidir. Aynı zamanda tekstil makineleri pazarının en büyük alıcısıdır. Her zaman ilk beşin içinde yer alıyoruz. Makine ihracatı ortalamasında ise on yedinci sıradayız. Makinelerimize ilgi gösterip satın alan ülkeler arasında İngiltere dört, beş senedir birinci sırada yer alıyor. Bangladeş, Özbekistan, Mısır da üst sıralarda bulunuyor.”

TEMSAD Başkanı Adil Nalbant ile Tekstil Teknoloji Dergisi olarak yaptığımız görüşmede Nalbant, Türkiye’nin tekstilde çok güçlü ve çok büyük bilgi birikimine sahip olduğunun altını çizerek şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yıl 11 ayın sonucunda ihracatımız 650 milyon doların üzerinde kaydedildi. Yılın son ayı itibariyle de toplamda yaklaşık 750 milyon dolarlık tekstil makinesi ihraç ettik. Bunun 500 milyon dolarını boya terbiye makineleri oluşturuyor. Ekonomiye katkısı olan sektörleri yaşatmak ve korumak gerekiyor. Bizim de tekstil bölümümüzü güçlendirerek moda, marka, tasarım, katma değeri yüksek teknik tekstillere önem vermemiz gerekiyor. Bunların teknolojilerini üretecek makine ve mühendis firmalarımızı geliştirmeliyiz.”

Türkiye tekstil terbiyesinde dünyanın üçüncü büyük kapasitesine sahiptir diyen Nalbant, dünyanın en kaliteli kumaş terbiyesinin Türkiye’de yapıldığını da sözlerine ekledi.

“BİR ÜLKE MAKİNE SANAYİNDE GÜÇLÜYSE TİCARETİNDE VE EKONOMİSİNDE DE GÜÇLÜDÜR.”

Tekstil terbiye makinelerindeki bu gelişimimizi sektörümüzün diğer bölümlerine de kaydırmak istiyoruz, diyen Nalbant; “İplik, dokuma örme makineleri de Türkiye de yapılsın istiyoruz. Bu konunun bütün paydaşlarıyla seferberlik anlamında bir atılım başladı. Hem tekstil sektörü hem de ülkemizin genel sanayisi için tekstil makinelerinin ülkemizde üretilmesi gerektiğini savunuyorum. Ayrıca makinecinin, yerli ürünlerle makineyi yapabilmesi gerekiyor. Bu konularda da yine dışarıya bağlı kalınırsa üretici, gerçek anlamda yine üretici sayılamaz.” dedi.

MAKİNEDE TÜRK MALI KULLANILMALI

Bir makine sanayinin gelişmesi için ortam ve iradenin olması gerektiğini vurgulayan Nalbant, “Makineyi üretecek mühendisin ve makine üretimiyle ilgili yeteri kadar altyapının olması gerekiyor. Ayrıca makineyi kullanacak insanların ve pazarın olmasının dışında öncelikle kendi iç pazarımızdan başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de makine üretebilmek için makineciyi, sanayiciyi koruyup kollayacak bir devlet yani karar mekanizması gerekiyor. 2001 yılında 38 milyon dolardan 2018 yılında 750 milyon dolara ihracatımızı getirdiysek bu, çabalarımız ve çalışmalarımız sayesinde oldu. Şu anki durumda ve bundan sonra bugünkü konjonktürde artık bizim bu makineleri yapmamız farz oldu. Bunun için devletin hem tekstil makinecisine hem tekstil sanayicisine teşvik veya para destekleri değil, imkânlar sunması gerekiyor. En başta Türkiye’de üretilen makinenin, dışardan girişiyle ilgili önlemler alınmalı. Türk malı ve Türk’ün ürettiği mal kullanılmalı. Dışarıdan gelecek makinelerle ilgili barajlar koyulmalı. Yerli makine alan sanayiciye vergi anlamında kolaylıklar sağlanmalı. Öncelikle Türkiye’deki tekstil sanayisinin ihtiyaçları belirlenerek bunlara uygun makineler üretilmeli. Yeni kanunlar konularak satışlar cazip hale getirilmeli. Bir ülke makine sanayinde güçlüyse ticaretinde, ekonomisinde de güçlüdür.” ifadelerini kullandı.

TEMSAD VE TTTSD YAPTIĞI ANLAŞMA İLE TEKSTİL MAKİNELERİ SEKTÖRÜNDE BÜYÜK ATILIMLAR SAĞLAYACAK

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) ile Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) tekstil makine sektöründe geçtiğimiz sene yapılan yaklaşık 10 milyar TL’lik iplik, dokuma ve örme makineleri gibi tekstil makineleri ithalatının önüne geçmek için iş birliğine imza attı. TEMSAD ve TTTSD arasındaki anlaşmada; makine üreticisi tekstil makinecileri ile bu makineleri kullanan tekstil terbiyecilerinin daha yakın çalışarak birbirlerini iyi tanımaları, fabrika ziyaretlerinin sıklaştırılması ve mevcut olan iş birliklerinin daha da geliştirilmesi kararları alındı.

Ayrıca TTTSD, oluşan cari açığı kapatma maksadıyla tekstil terbiye sektöründe 2019 yılından itibaren üretim tesislerini yenileyerek mevcut kapasiteyi artırmayı planlıyor. TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat ve yönetim kurulu ile TEMSAD Başkanı Adil Nalbant ve yönetim kurulu arasında yapılan anlaşmada alınan kararlardan biri, Türkiye’nin her yıl ithal ettiği 10 milyar TL’lik yani 2 milyar dolarlık makinelerin Türkiye’de yapılması için bir algı operasyonu başlatmak oldu. Canpolat, önümüzdeki 5 yıl içinde tekstil terbiye makineleri alımında çok büyük atılımlar olacağını söyleyerek kapasitenin arttığını ve bu anlamda daha çok yerli makineye ihtiyaç olunacağını vurguladı.

Haber: Kübra Karaca

COMMENTS