TMAS, İnovasyona Odaklanan Firmalarıyla ITMA 2019’da

İsveç Tekstil Makine Üreticileri Birliği TMAS üyesi şirketler

TMAS, İnovasyona Odaklanan Firmalarıyla ITMA 2019’da

İsveç Tekstil Makine Üreticileri Birliği TMAS üyesi şirketler, sürekli inovasyon arzusu ile müşteri hizmetlerine odaklanarak, uzun bir süre boyunca ortalamanın çok üstünde bir başarı grafiği kaydettiler.

TMAS Genel Sekreteri Therese Premler-Andersson, “İsveç tekstil makinelerinin tümü Avrupa, Çin, Hindistan ve ABD gibi büyük pazarlarda verimli bir şekilde kullanılmaktadır” dedi.  Andersson şöyle devam etti. “Şimdi ise Haziran ayında Barselona’da düzenlenecek olan sektörün en önemli etkinliği ITMA 2019 fuarına hazırlanmak için güç topluyorlar. Endüstri 4.0 dönemine kalıcı olarak girdiğimiz bu dönemde, yeni oyuncular ve ortaklıklar görmeyi ümit ediyoruz. Süreçlerin gerçek zamanlı takibi, otomasyonu, esnek şekilde kişiselleştirilmesi ve robotların üretim hatlarına dâhil edilmesine dair gelişmeleri, daha ileri düzeyde sergilemek için hazırlandık. Müşterilerimiz, anahtar teslim çözümler üreterek özelleştirme ve bu çözümleri sunma konusunda bilgi ve beceri bakımından bizden çok şey beklemektedir.”

Robotik

Bu alandaki inovasyonlarla hızlı bir ilerleme kaydeden ACG Gruppen şirketlerinden biri, yeni robotik yastık doldurma sistemini ITMA 2019’da canlı performans ile sergileyecek olan ACG Kinna’dır.

Bu makine, sekiz saatlik bir vardiyada yaklaşık 3.840 yastık doldurma ve terbiye etme özelliğine sahip olup, bu özellik şu anda mevcut sistemlere göre oldukça önemli bir gelişmedir ve yoğun ev tekstili işletmeleri için hem işçilik hem de enerjide önemli oranda tasarruf sağlamaktadır.

ACG Kinna CEO’su Christian Moore, “Gelişmiş yazılımlarla çalışan Endüstri 4.0 çözümlerinin potansiyeli hakkında çok şey söylendi, fakat tekstil sektöründe bu alanda öncü olduğumuzu düşünüyorum” diyor. “Robotik kullanımı artık katı malzemeler kullanılan birçok sektörde standart halini almıştır, fakat tekstil gibi yumuşak malzemelerin kullanımı biraz daha karmaşıktır. Buna rağmen, yeni sistemimiz için alınan siparişleri teslim etmeye başladık ve inanıyorum ki, ITMA 2019’da büyük bir sıçrama yapacağız.”

TMAS Genel Sekreteri Therese Premler-Andersson, “IKEA ve H&M gibi başarılı İsveç markaları, sürekli olarak tetikte beklediğimizi ve ACG Kinna Automatic’in bu son teknolojik atılımının, Endüstri 4.0’ın şirketlerimizde daha iyi ürünler geliştirmeye katkıda bulunduğunun güzel bir örneği” dedi. “Eton Systems’in hazır giyim ve tekstil ürünlerindeki tam otomatik iş akışlarına yönelik en yeni konseptleri de bunun bir diğer güçlü örneği.”

Eton ITMA 2019’da imalat sürecinin her yönüne hitap eden ve gerçek zamanlı bilgi sağlayan gelişmiş yazılımlara sahip, tam kapsamlı bir malzeme taşıma çözümü sergileyecek.

Eton Satış ve Ticaret Direktörü Roger Ryrlén, “Sistemlerimiz hazır giyim, ev tekstili, imalat ve otomotiv gibi sektörler için dünya çapında Endüstri 4.0 ağ yapısıyla geliştirilen üretim tesislerine doğal bir uyum sağlıyor” diye konuştu.

Sensörler

İleri sensör geliştirmeleri, tekstil sektöründe birçok alanı da ileriye taşıyacaktır.

Örneğin İsveç merkezli Eltex, taft halı, dokuma malzemeler için çözgü sehpası ve hatta kompozit sektröründe dokuma takviye imalatı dâhil olmak üzere birçok sektörde iplik hata tespiti ve gerginlik izleme sistemlerinde büyük bir başarı kaydediyor.

Her sene ITMA fuarına katılan IRO AB ise dokuma makinelerine yönelik iplik besleme teknolojileri konusunda sürekli yeni gelişmeler ortaya koyarak bu sene de ITMA 2019’da göz dolduracak.

IRO AB Genel Müdürü ve TMAS Başkanı Mikael Äremann şunları söyledi. “Ar-Ge kapasitemize yaptığımız büyük yatırımların ardından, genişleyen X3 serimizde verimlilik ve performansı daha da arttırma konusunda büyük ilerleme kaydettik” diyor. “1980’lerden bu yana ITMA fuarlarında bu kadar çok inovasyon sergilediğimizi hatırlamıyorum ve bu Haziran’da Barselona’da umduğumuz olumlu dönüşleri de sabırsızlıkla bekliyorum.”

Kaynak tasarrufu

ITMA 2019’da ayrıca Baldwin Technology’nin kumaş terbiyesinde yeni nesil temassız hassas uygulama sistemi olan TexCoat G4 tanıtılarak piyasaya sürülecek. TexCoat G4 ile sıfır kimyasal atık ve minimum su ve enerji tüketimi sağlandığı gibi, sürekli yüksek kaliteli ve verimli bir tekstil terbiye işlemi de yapılabiliyor.

Baldwin’in hassas uygulama teknolojisi segmenti sorumlusu Eric Norling, “ITMA 2019’da TexCoat G4’ü tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz” diyor. “Bu makine büyük bir kaynak tasarrufu sağlayıp sürdürülebilir bir geleceğe de katkıda bulunurken, verimlilikte inovasyonları artırmaya dair bir fırsat da sunuyor. TexCoat G4; su itici, yumuşatıcı, anti-mikrobik ve benzeri düşük viskoziteli birçok su bazlı kimyasalı işleyebilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Barselona’da makinelerini sergileyecek olan diğer TMAS üye şirketleri arasında, dünyadaki kağıtların yarısını üreten makinelere yönelik kemerlerin yapıldığı geniş dokuma tezgâhları üreticisi Texo AB, ısmarlama otomasyon konseptleri konusunda uzmanlaşan ES-Automatex’i ve yaka makineleri ve kesme ve dilme ekipmanları öncü olan Svegea yer alıyor.

COMMENTS