EFI Reggiani’den Türkiye’de Stratejik Yatırım: Reaktif İnkjet Mürekkep Üreticisi BDR’yi Satın Aldı

Tekstil baskı teknolojisinin önde gelen markalarından EFI Reggiani, Bursa merkezli reaktif inkjet mürekkep üreticisi BDR Boya Kimya San. Tic. A.Ş firmasına stratejik bir yatırım yaptı.

EFI Reggiani’den Türkiye’de Stratejik Yatırım: Reaktif İnkjet Mürekkep Üreticisi BDR’yi Satın Aldı

EFI Reggiani’ye entegre edilen BDR firması, müşterileri ile yakından çalışıp, onları destekleyerek mürekkep geliştirmeye devam edecek. EFI bünyesine katılacak olan BDR çalışanları, Türkiye’de mevcut tesislerinde çalışmaya devam edecek. Bu satın alma, EFI Reggiani’nin kilit tekstil pazarlarında daha büyük bir varlık kazanmasının yanı sıra geniş bir mürekkep portföyü sunmasını sağlayacak.

EFI Reggiani Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Adele Genoni, bu satın almayla ilgili duygularını, “BDR ekibinin bize katılmasından ve endüstri lideri müşterilerini tam olarak desteklemekten heyecan duyuyoruz.” diyerek açıkladı. Genoni, “BDR ve EFI Reggiani tekstil baskı makinelerinin birinci sınıf portföyünden ortaya çıkan sinerji, yüksek kaliteli ürünler ve yenilikçilik sağlamaya devam etmemiz için kilit öneme sahip olacak. EFI Reggiani, bizi önemli ve büyüyen bir tekstil merkezinin kalbine götüren bu satın alma ile Türkiye’deki varlığını da önemli ölçüde güçlendirecektir.” dedi.

BDR’nin kurucuları Serra Saatçioğlu Yıldız ve İbrahim Demir ise yaptıkları açıklamada, “BDR, tekstil endüstrisinde sürdürülebilirliği artırmak için, yüksek performanslı ve kaliteli mürekkepler üreterek dijitalde, dünya çapında artan fırsatlara daima odaklanmıştır.” ifadelerini kullandı. Yıldız ve Demir,  “EFI’nin küresel ve sınıfının en iyisi olan Reggiani portföyü, yenilikçilik ve büyümede kendi kilit hedeflerimize tam olarak uyuyor. Endüstrinin analogdan dijitale baskı dönüşümünü geliştirmek için birlikte çalışmak üzere EFI ‘ye katılmaktan heyecan duyuyoruz.” diye konuştu.

Bu önemli satın alma haberinin açıklanmasının ardından Tekstil Teknoloji dergisi olarak EFI Reggiani Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Adele Genoni ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Adele, devralma süreci, EFI Reggiani’nin ticari büyümesi ve Türkiye pazarına dair görüşlerini açıkladı.

BDR Firmasını Satın Almak EFI Reggiani İçin Önemli Bir Kilometre Taşı

BDR firmasını satın almaya nasıl karar verdiniz?

Öncelikle BDR firmasını satın almak EFI Reggiani için kilometre taşlarından biri oldu. Bu kararı vermemizin arkasında çok önemli nedenlerimiz var. 2016 yılında kurulan BDR firması birkaç yıl gibi kısa bir süre içerisinde önemli bir büyüme gerçekleştirdi ve çok önemli bir pazar payına sahip oldu. BDR, şu anda dijital baskıda daha düşük maliyet ile yüksek kalite sağlayan güvenilir ürünler sunarak, dünyanın önde gelen tekstil ve kıyafet üreticilerinin çoğuna hizmet veriyor. EFI Reggiani ve BDR portföyünü birleştirerek, müşterilerimize yüksek kaliteli ve yenilikçi ürünler sunabileceğiz.

Bu satın alma için Türkiye pazarına verdiğiniz önemin bir göstergesi diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. EFI olarak biz bir dünya markayız ve bütün dünyada çok geniş bir ağa sahibiz. Türkiye bizim için en önemli pazarlardan biri. Firma olarak 30 yıldan fazla bir süredir Türk ortaklarımız ve müşterilerimizle işbirliği yapıyoruz. Ancak geliştirdiğimiz ilişkilerin bizi tam olarak mutlu ettiğini söyleyemem. Şu anda Türkiye’de 110 dijital baskı makinesi 150’dan fazla da analog baskı makinemiz var. BDR firmasını satın almamızla birlikte artık pazara doğrudan erişebileceğiz ve onların uzmanlıklarıyla birlikte başarımızı daha da artıracağımızdan eminim.

Müşterilerimize Yüksek Kaliteli ve Düşük Maliyetli Ürünler Sunacağız

Bu satın almanın EFI Reggiani firmasına kazanımları hakkında neler söylersiniz?

BDR her geçen gün artan ihracat faaliyetleri sayesinde Türkiye’nin yanı sıra, Pakistan, Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan’da da önemli bir varlık oluşturdu. BDR firmasının satın alarak az önce bahsettiğim gibi dünyanın en önemli tekstil ülkelerine ulaşımımızı kolaylaştırmış olduk. EFI Reggiani, çeşitli mürekkepleri kullanan endüstriyel tekstil inkjet baskı makineleri ile önde gelen bir teknoloji sağlayıcısı. BDR firmasının yüksek kaliteli ve rekabetçi teklifleriyle BDR’nin müşterilerimize yeni sürdürülebilirlik, verimlilik ve kârlılık düzeyleri elde etmelerinde yardımcı olabileceğiz.

Gelecekte Türkiye’de benzer yatırımlar yapmayı düşünüyor musunuz?

Tekstil baskı pazarındaki teknoloji, baskı makineleri, mürekkeplere veya kumaşlara baksanız bile – hızla değiştiğini görebilirsiniz. Her zaman müşterilerimize ve pazara en iyi şekilde hizmet veren fırsatları arıyoruz.

BOLT

2018 EFI Reggiani için inovasyonlarla dolu bir yıl oldu ve sektöre pek çok yeni ürün sundunuz. Sektörün ürünlerinize gösterdiği ilgi beklentilerinizi karşıladı mı?

2018, özellikle de baskı makineleri ve mürekkep teknolojilerinde bizim için yeniliklerle dolu bir yıl oldu. 2018’in ikinci çeyreğinde, arka arkaya 12 renge kadar baskı yapabilen dijital baskı makinesi EFI Reggiani COLORS’ı, üçüncü çeyreğinde bir pigment çözümü olan ve buharlama, yıkama ve terbiye gibi süreçleri ortadan kaldıran EFI Reggiani Terraprocess pigment mürekkebi satışa sunduk. 4.çeyrekte ise yeni nesil tek geçişli (single pass)  tekstil baskı makinesi BOLT’u pazara lanse ettik. 2019’un ilk çeyreğinde de BDR firmasını satın alarak mürekkep piyasasında güçlü bir işbirliği kurduk. EFI, benzersiz bir ürün ekosistemine sahip ve ürünlerimiz kullanıcıların işletme verimliliğini arttırarak onlara rekabet avantajı sağlıyor ve pazar fırsatlarından yararlanarak büyümelerini hızlandırıyor. Ürünlerimizle ilgili olarak piyasadan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz ve aldığımız yorumlardan çok memnunuz.

İtalya ve Pakistan’a Yeni Nesil Single Pass Makinesi BOLT Sattık

2018’in 4. çeyreğinde pazara sunduğunuz yeni nesil single pass tekstil baskı makinesi ilgi nasıldı? Şimdiye kadar hangi ülkelere BOLT satışı gerçekleştirdiniz?

Öncelikle bir yıl gibi kısa bir sürede dakikada 90 metreye kadar baskı hızına sahip, tekstil baskı pazarında devrim yaratan single pass makinesi BOLT’u piyasaya sürdükleri için teknik ekibimizle gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Makine hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onu çalışırken görmek için 300’den fazla müşteri Bergamo’daki BOLT açılış etkinliğine katıldı.  Şu ana kadar biri İtalya diğeri Pakistan’da olmak üzere iki firmaya BOLT satışı gerçekleştirdik. BOLT ile ilgili diğer müşterilerimizle de projelerimiz devam ediyor.

EFI Reggiani’nin Türkiye pazarındaki başarısında ITM fuarlarının katkısı üzerine neler söylersiniz?

ITM gerçekten çok çok başarılı bir organizasyon ve katılmaktan gurur duyuyoruz. ITM fuarları yeni müşteriler kazanmak ve yeni işbirliklerine imza atmak açısında da bize büyük fırsatlar sunuyor. COLORS dijital baskı makinemizin lansmanını ITM 2018’de gerçekleştirmiştik. Bu makine tek seferde 12’ye kadar farklı rengi basabilen ve rekabette büyük avantaj elde etmek isteyen müşteriler için çığır açan bir ürün.

Bu ay Barselona’da düzenlenecek ITMA 2019 Fuarı’na hangi ürünlerinizle katılıyorsunuz? Fuardan beklentileriniz nelerdir?

ITMA için hazırlıklarımız son hızıyla devam ediyor. Dünyanın her yerinden müşterilerimizle tanışmaktan, en son yeniliklerimizi sunmaktan, işlerini büyütmeleri ve başarılarında onlara nasıl destek olabileceğimizi göstermekten büyük mutluluk duyuyoruz.  Müşterilerimizi standımızda ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Öncelikle ITMA sergileyeceğimiz en önemli yeniliğimiz single pass makinemiz EFI Reggiani BOLT olacak. Mürekkep çözümlerimizin yanı sıra ziyaretçilerimize sunacağımız en son yeniliklerimizden biri de denim teknolojisinde çığır açan EFI Mezzera Indigo boyama teknolojisi olacak. Bu ürün, tekstil şirketlerine denim üretimi sırasında aşırı su kullanımını; kimyasal atıkları ve yüksek işletim maliyetlerini ortadan kaldırma imkânı sunuyor.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS