Monforts’un Yeni Montex Ram Makinesi ve İplik Boyama Teknolojisine Büyük İlgi

Merkesi Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde bulunan A.Monforts Textilmaschinen GmbH & Co KG, ITMA 2019’da ilk kez endüstri lideri Montex Ram makinesinin enerji tasarruflu yeni bir versiyonunu sundu.

Monforts’un Yeni Montex Ram Makinesi ve İplik Boyama Teknolojisine Büyük İlgi

Merkesi Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde bulunan A.Monforts Textilmaschinen GmbH & Co KG, ITMA 2019’da ilk kez endüstri lideri Montex Ram makinesinin enerji tasarruflu yeni bir versiyonunu sundu. Firmanın yeni iplik boyama teknolojisi de ziyaretçilerin beğenisini topladı.

ITMA 2019 Fuarı sırasında Monforts Tekstil Teknolojileri Mühendisi Jonas Beisel ile bir röportaj gerçekleştirdik.

En son geliştirilen Montex ram makinesi ile başlayalım. Makinede ne gibi iyileştirmeler yaptınız?

Yeni MonforClean egzoz havası arıtma sisteminin ve diğer benzersiz proses yeniliklerinin piyasaya sürülmesiyle, Montex Ram makinelerinde enerji tüketimini % 13 daha da azaltmış olduk. Ram makinelerindeki egzoz havası arıtma sistemler, hava şartlarına bağlı olarak belirli kumaşların işlenmesinde emisyon sınırlarına ulaşıldığını görebilecek önemli miktarda yağ, lif ve hatta balmumu partikülleri içerebileceğinden, yıllar içinde özel zorluklar doğurdu. Bu konuyu ele alırken, MonforClean modülünü ram makinesine dâhil ettik. Diğer faydaların yanı sıra, bu, ikincil kurulumlara ve egzoz hava arıtma bileşenlerinin borularının yanı sıra destek yapılarına olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak, en yeni Montex enerji optimizasyonlu ram makinemiz, ısı geri kazanımı veya enerji optimizasyonu önlemleri olmayan geleneksel bir ram makinesine kıyasla enerji tüketimini% 40 oranında azaltacaktır.

Monforts Endüstri 4.0 ve dijitalleşmeye büyük önem veriyor. Bu anlamda firmanızın geliştirdiği son teknolojilerden bahsedebilir misiniz?

Bu alandaki son gelişmelerimiz arasında – mobil cihazlardan uzaktan izleme ile başlayan – şu anda tüm Monforts’un tüm makine sistemleri için kullanıma sunulan ‘dijital ikiz’ sistemi var. En son gelişmiş sensör teknolojisinden yararlanılarak hazırlanan bu teknoloji sayesinde, kapsamlı teknik makine verileri gerçek zamanlı olarak bulut üzerinde sanal olarak haritalanabiliyor.

Anlık duruma genel bakış için yeni Monforts Smart Support (Akıllı Destek) ve Smart Control (Akıllı Kontrol) uygulamaları kullanılarak verilere kolayca erişilebiliyor. Müşteriler için en büyük avantajı, makinenin kullanılabilirliğini arttırılması ve aksama sürelerinin azaltılması için olası hata kaynaklarının tahmin edilip ortadan kaldırılmasıdır.

Bakım ve anahtar bileşenlerin değiştirilmesi gerektiğinde, operatörler ve fabrika yöneticileri Smart Check sensörleri tarafından bilgilendiriliyor. Entegre Monforts web mağazasına doğrudan erişim, kullanıcıların bu parçaları gerektiğinde anında sipariş etmelerini sağlayarak makinenin aksama süresini neredeyse tamamen önlüyor.

Smart Support ile şu anda müşteriler, uzaktan görsel bağlantı ile sahadaki desteğe erişmek için akıllı telefon veya tablet aracılığıyla Monforts servisiyle de iletişime geçebiliyor. Monforts servis uzmanları, müşterinin akıllı telefonundaki bireysel sistem parçalarını gösterebiliyor ve sorun gidermede onlara yardımcı olabiliyor.

Bir başka ilginç ürün ise yeni CYD iplik boyama teknolojisidir. Bu hattın temel özellikleri ve avantajları nelerdir?

Monforts CYD denim teknolojisi, denim kumaşlar için en etkili ve yerleşik boyama işlemi olan ve şimdilerde iplik boyama için uygulanmaya başlayan Econtrol® tekniğine * dayanıyor. Econtrol®, Monforts’un sürekli boyamada kullanılan ve kuru reaktif boyarmaddenin, selüloz liflerine kurutma sırasında sabitlendiği bir ped kurutma işlemi.

Sabitleme ortamı, Monforts Thermex ünitesindeki bir buhar / hava karışımı ile kontrol ediliyor. Özellikle kükürt ve reaktif boyalarla, hem boyanmış kumaş kalitesinde hem de boya fiksasyonundaki gelişme büyüktür ve kombine ağartma ve tampon sabitlemesinden dolayı enerji ve zaman bakımından önemli tasarruflar sağlıyor.

CYD sistemi ayrıca kalite, esneklik, ekonomik uygulanabilirlik ve verimliliği  arttırmak için yeni fonksiyonları ve işlemleri dokuma hazırlama işlemlerine – eğirme, direkt çözgü, çözgü ve levend sarma, ardından haşıl ve boyama işlemlerini de entegre ediyor.  Çok renkli iplik boyama sistemi, eşsiz Eco Bleach işlemi de dâhil olmak üzere birçok yeni konsept sunuyor.

Bu, iplik işlemeye yönelik piyasaya sunulan ilk kasarlama sistemidir ve yıkama üniteleri ile birleştirildikten sonra kumaş hemen boyanıyor ve atık su ve kimyasallarda önemli tasarruflar sağlıyor.

CYD iplik boyama teknolojisine ITMA 2019’ fuarında gösterilen ilgi nasıldı?

Denim endüstrisindeki rekabet şu an çok fazla ve büyük oyuncular piyasadan gelen çok güçlü taleplere cevap verecek şekilde geliştirildiğinden, bu teknolojinin sağlayabileceğini bildiğimiz rekabet avantajını sağlayacak teknolojiler arıyorlar. Şu anda Almanya’daki merkez ofisimizdeki ATC’ye (İleri Teknoloji Merkezi) kurulu olan tam operasyonel bir hattımız var ve şimdiden yoğun bir şekilde rezerve edildi.  ITMA 2019 Fuarı sırasında Randevularımız, lider denim üreticilerinin yeni CYD iplik boyama pilot hattını deneme talepleriyle doldu. Özellikle ‘Denim Üçgeni’ denilen Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan çok fazla ziyaretçi bilgi almak istedi.

İhracat pazarları açısından değerlendirecek olursanız, Türkiye şirketiniz için nasıl bir öneme sahip?

Türkiye bizim için büyük ve önemli bir pazar ve ülkenin önde gelen üreticileri için halihazırda tam üretimde olan yüzlerce kurulu makinemiz var. Türkiye’de, Şubat 2016’da özel olarak Monforts’un boyama ve terbiye teknolojisinin sorumluluğunu üstlenmek üzere kurulmuş olan ortağımız Neotek Tekstil tarafından Türkiye’de tam olarak destekleniyoruz. Neotek, Monforts müşterilerine mükemmel satış sonrası hizmet sunmanın yanı sıra, Türkiye’deki makinelerimizin kurulumunda ve işletmeye alınmasında bize yardımcı olan deneyimli tekstil mühendisleri tarafından işletiliyor. ITMA 2019’da hem mevcut Türk müşterileri hem de potansiyel yeni müşteriler birçok verimli görüşme yaptık.

Önümüzdeki birkaç yıl için ne gibi planlarınız var?

Öngörülebilir yakın gelecek için, ITMA 2019’da ortaya çıkan birçok soruyu yanıtlayacağız, ancak bunun yanında inovasyonlara devam edeceğiz çünkü pazar lideri konumumuzu korumamızın temel unsuru bu. Endüstri 4.0’ın potansiyelini ve teknolojilerimizin otomasyonunu tamamlamadık, enerji, su veya ham maddelerde tasarruf açısından da daha fazla kaynak verimliliği açısından da elde edilebilecek daha çok şey olduğuna inanıyoruz.

* Econtrol, DyStar Color Solutions’ın ticari markasıdır.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS