SSM’den Parlak ve Süslü Efektler

SSM geliştirdiği çözümlerle metalik kaplamalı ipliği filament ile işlemenin yepyeni yolların gösteriyor. SSM XENO-AC sadece standart hava ile kaplanmış iplikler üretmekle kalmıyor, aynı zamanda Lurex'in DTY veya FDY gibi PES ve PA gibi çeşitli filament ipliklere eklendiği sofistike iplikler de üretiyor.

SSM’den Parlak ve Süslü Efektler

SSM geliştirdiği çözümlerle metalik kaplamalı ipliği filament ile işlemenin yepyeni yolların gösteriyor. SSM XENO-AC sadece standart hava ile kaplanmış iplikler üretmekle kalmıyor, aynı zamanda Lurex’in DTY veya FDY gibi PES ve PA gibi çeşitli filament ipliklere eklendiği sofistike iplikler de üretiyor.

 

Şekil 1

Lurex (Lurex Company Ltd’nin nin bir markası) gibi metal kaplamalı iplikler, onlarca yıldır piyasada iyi bir şekilde yer alıyor. Mevcut bir trend, parlak ve süslü bir efekt elde etmek için bu iplikleri kumaşlara entegre ediyor. Spesifik iplik kombinasyonları içeren bu iplikler, ev tekstili ürünlerinden ayakkabı ve çorap dâhil olmak üzere; moda giysilerine kadar geniş bir uygulama alanı buluyor.

Pazar sürekli olarak benzersiz süslü ürünler arıyor. SSM, bunu akılda tutarak, hava kaplama işlemini kullanarak yepyeni kombinasyonlar yaratmanın yenilikçi bir yolunu geliştirmek için çalıştı.

SSM XENO-AC sadece standart hava ile kaplanmış iplikler üretmekle kalmıyor, aynı zamanda Lurex’in DTY veya FDY gibi PES ve PA gibi çeşitli filament ipliklere eklendiği sofistike iplikler de üretiyor.

Şekil 2

Bu iplikler, nihai örme veya dokuma kumaşa eşsiz özelliklerle olağanüstü bir parlaklık veriyor. Üretim süreci, Lurex ipliğin daha sonra gelen bir veya daha fazla filament ipliği ile birlikte bir hava basıncı nozuluna sokulmasını içeriyor.

Şekil 1, 2 ve 3, metalik kaplamalı ipliğin doğrudan besleme bobinlerinden düzgün ve düzenli bir şekilde beslenmesi için tasarlanmış özel iplik yolunu gösteriyor.

Lurex’i kaplayan filament iplik, kaşıntıyı azaltıyor ve kumaşa, örme veya dokumada doğrudan kullanım yoluyla elde edilenden daha yumuşak bir tuşe veriyor.

Şekil 3

Filament kaplama ayrıca Lurex’i aşınmaya karşı koruyor ve sonraki işlemlerde kırılmayı önlüyor. Bazı ürünler için, hava kaplama işlemi, filamentleri Lurex ile kaplamak için kullanılan daha pahalı ve daha yavaş geleneksel kaplama işlemlerinin yerini alabiliyor.

Lurex’in hava kaplama işlemi için tipik üretim hızı, geleneksel kaplamadan yaklaşık 20 kat daha yüksektir. Ayrıca, elestan, denim, çorap ve çoraplarda yaygın olarak kullanılan ışıltılı ve elastan kumaşlar için esneklik etkisi yaratarak kumaş özelliklerini geliştirerek ipliğe beslenebiliyor.

Şekil 4

Şekil 4’te, bir dokuma kumaş, Şekil 5’te ise filament iplik ve Lurex’ten yapılmış kumaş numuneleri ile çeşitli iplik bobinleri görülüyor.

Hâlihazırda bir XENO-AC’ye sahip olan ve Lurex’i işlemek için standart bir uygulamayı kolayca değiştirebilen müşteriler için bir güçlendirme mevcuttur.

Benzer bir iyileştirme, SSM DP5-T hava tekstüre makinesi için de mevcut bulunuyor. Bu da üreticilere yeni tip fantezi ipliklerin yaratılmasında daha da fazla esneklik sağlıyor.

COMMENTS