Türk Döşeme Lideri Altun Tekstil, Montex®Coat’u Tercih Ediyor

Ev tekstili ve döşemelik kumaşlarda Türk devi Altun Tekstil, Türkiye'deki ilk Montex®Coat kaplama sistemini devreye aldı.

Türk Döşeme Lideri Altun Tekstil, Montex®Coat’u Tercih Ediyor

Altun Tekstil Fabrika Müdürü Mehmet Mor, yeni makinenin kontrolünde.

Gelişmiş makine, sürekli büyüyen aile şirketinin Bursa’daki sanayi kompleksine kuruldu. Makine, bıçakla rulo kaplama yoluyla dengeli ve homojen bir köpük ile döşemelik kumaşlara kaymayı önleyici ve dokulu bir arkalık sağlamak için kullanılıyor.

1993 yılında kurulan Altun, kumaşlarını 60’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Firmanın ana ihracat pazarları arasında Rusya ve Ukrayna’nın yanı sıra birçok Orta Doğu ve Avrupa ülkesi yer alıyor.

Entegre operasyonları, boyama ve terbiyenin yanı sıra tekstüre iplik, dokuma ve raşel örme üretimini kapsıyor. Tül perdelere ve döşemeye odaklanan şirketin kumaş yelpazesi aynı zamanda çok çeşitli konfeksiyon tarzlarına da uzanıyor.

Montex®Coat ünitesi, yüksek hızlarda eşit bir köpük uygulamasının elde edilmesini sağlar.

“Mevcut piyasa koşullarına rağmen yatırımlarımız artarak devam ediyor” diyen şirket sahibi Murat Altun şöyle devam etti: “Hem örme hem de dokuma kumaş boyahanesi ve entegre bir döşemelik kumaş dokuma fabrikası kurduk. Burada 2022’de cipslerden sentetik filament eğirmeye geriye dönük olarak entegre olacağız. Uzun vadede ise tüm operasyonlarımızı 350.000 metrekarelik tek bir tesiste toplayarak yaklaşık 10.000 kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz. Yurtdışı tedarikçilere olan bağımlılığımızı daha da azaltmayı ve her şeyi kendi operasyonlarımız içinde yapmamızı sağlayan yeni yatırım hedeflerimiz var.”

Altun, Monforts Türkiye temsilcisi Neotek’in kurulduğu yıl olan 2016’dan beri iki fabrikasında çeşitli genişliklerde sekiz Monfongs ram makinesi kurdu.

Fabrika Müdürü Mehmet Mor, “En başından beri Neotek ile çalıştık ve Monforts teknolojisi ile hem hizmet hem de ürün kalitesi son derece tatmin edici.” diye konuştu.

Ram makinelerinin tamamı belirli ürün grupları için tasarlandı. Montex®Coat ünitesi, maksimum 2,2 metre çalışma genişliğine ve sekiz bölmeye sahip bu hatların en sonuncusuna entegre edildi.

Monforts Satış Müdürü Thomas Päffgen, “Altun, Montex®Coat ünitesi ile yüksek hızda düzgün bir köpük uygulaması elde edebiliyor ve bu da çok ekonomik bir süreçle sonuçlanıyor.” dedi.

Tam entegre hat, evrensel kontrol teknolojisinden ve benzersiz Monforts görselleştirme sisteminden yararlanır. Montex®Coat’un bordür sistemi, geliştirilmiş kullanıcı dostu olması için optimize edildi, sıyırma bıçağı ayar aralığı ise piyasada mevcut olan en hassas ayardır.

COMMENTS