Unifi, Benzersiz Yeni Teknolojisi İle Tekstüre Kabiliyetini Geliştiriyor

Oerlikon'un, Barselona'da düzenlenen ITMA fuarında yalnızca özel bir grup müşteriye tanıtılan yeni eAFK Evo tekstüre makinesi, iplik imalatında yeni bir çığır açacağını kanıtladı.

Unifi, Benzersiz Yeni Teknolojisi İle Tekstüre Kabiliyetini Geliştiriyor

Oerlikon’un, Barselona’da düzenlenen ITMA fuarında yalnızca özel bir grup müşteriye tanıtılan yeni eAFK Evo tekstüre makinesi, iplik imalatında yeni bir çığır açacağını kanıtladı. Dünya çapında lider iplik üreticisi Unifi Manufacturing, Inc.’nin dün fuarın ilk gününde devrim niteliğindeki bu makineler için büyük miktarda bir sipariş vermesiyle bu durum kesinleşmiş oldu.

Çeşitli Unifiber orijinal elyaf ve REPREVE® markalı geri dönüştürülmüş polyester ve poliamid ipliklerin üretiminde kullanmak üzere son sekiz aydır çalışmakta olan Unifi, özel olarak tasarlanan eAFK Evo pilot makine projesini geliştirmek için Oerlikon ile işbirliği yürüttü. Unifi, oldukça yüksek doku hızlarında çalışma imkânı sağlayan, geniş bir ürün yelpazesinde daima yüksek kaliteli iplikler üreten ve yenilikçi performans iplikleri sağlayan benzersiz tasarımlara sahip bu makinenin Amerika kıtası haklarını satın aldı.

Unifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Operasyon Direktörü Tom Caudle şunları söyledi: “Unifi olarak, iplik üretiminde devrim yaratacak yenilikçi tekstüre teknolojisi konusunda Oerlikon Barmag ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Gerçek inovasyon elyafla başlıyor ve bu yeni eAFK Evo tekstüre makinesi sayesinde, mükemmel bir geçmişe sahip imalatımızı sürdürerek, müşterilerimize geniş bir pazar avantajı sağlayan genişletilmiş bir performans ürünleri portföyü sunabileceğiz.”

Uygun maliyetli üretim, düşük enerji tüketimi

Oerlikon, ITMA fuarında bunların yanı sıra, uygun maliyetli iplik imalatı için tasarlanan eAFK Evo tekstüre makinesinin konfigürasyonunu da sergileyecek. 4,7 metre yüksekliğindeki bu kompakt makinede de dört katlı bir sarma sistemi bulunuyor. Her iki makinenin de en temel özelliği, aktif soğutma teknolojisine sahip, 300 milimetre uzunluğundaki EvoCooler.

EvoCooler’ın kontrol edilebilir soğutma ünitesi, mikrofilamentler dâhil olmak üzere yaklaşık 30 ila 300 denye arasında değişen titreleri bulunan büyük bir üretim penceresine açılıyor ve EvoHeater ile birleştirildiğinde tekstüre işlemini yaklaşık %20 oranında hızlandırıyor. EvoCooler sayesinde ayrıca son derece düzgün iplik boyama işlemi yapılabiliyor ve mevcut ürünlere kıyasla ekstra enerji kullanmadan önemli avantajlar elde ediliyor. Optimize edilmiş, yüksek oranda enerji tasarruflu sağlayan EvoHeater ve bağlı çevre birimleri sayesinde makine %25’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor.

Unifi iplikleri tüm dünyada kullanılıyor

Unifi, Inc., (NYSE: UFI) tekstil çözümlerinde küresel bir tedarikçi ve orijinal elyaf ve geri dönüştürülmüş performans elyafları imalatında dünyanın önde gelen yenilikçi şirketlerinden biridir. Unifi, kendi patentli teknolojisi ve markalı geri dönüştürülmüş performans elyaf üretiminde dünya lideri olan REPREVE® sayesinde, Oerlikon Barmag tekstüre makinelerinin desteği ile yeni hazır giyim, ayakkabı, ev eşyaları ve diğer tüketici ürünleri için 16 milyardan fazla plastik şişeyi geri dönüştürerek elyaf haline getirdi.

Şirketin bir diğer patentli çözümü tescilli PROFIBER™ teknolojisi ise sunduğu artırılmış performans, konfor ve stil avantajları sayesinde müşterilere performans, görünüş ve dokunuşta daha iyi sonuçlar veren ürünler geliştirme imkânı sağlıyor. Unifi; nem yönetimi, termal düzenleme, antimikrobiyal, UV koruma, esneklik, su geçirmezlik ve geliştirilmiş yumuşaklık konularında tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için teknolojilerini sürekli olarak yeniliyor.

Unifi; performans giyim, ayakkabı, dış mekân, moda, ev, otomotiv ve diğer sektörlerde dünyanın en etkili markalarının birçoğuyla işbirliği yapıyor. 2020’de 20 milyar ve 2022’de 30 milyar geri dönüşüm hedefiyle yola çıkan Unifi ve ortakları, REPREVE®’in tanıtımından bu yana 16 milyardan fazla şişenin geri dönüşümünü gerçekleştirdi.

Oerlikon, Barselona’da düzenlenen ITMA fuarındaki Oerlikon standında, iplikten üretilen kumaşların yanı sıra, eAFK Evo pilot makinesinde üretilen  REPREVE® ipliklerini de sergileyecek. Bu sürdürülebilir iplikler; diğer alanların yanı sıra, giyim, dış mekân, ev tekstili ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda şirketin ürünlerinde kullanılmaktadır.

Elyaf – İplik

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT